Často se mluví o rozdílnosti ženského a mužského pohledu na svět. O odlišném hodnocení událostí, které nás obklopují. Ženyz Venuše, muži z Marsu. Jeden známý dokonce počastoval svou novomanželku větou: „Hele ty to vod toho sporáku prostě vidíš jinak.“ Co tedy vidíme „od sporáků“? A opravdu to vidíme jinak?

Někdy to vypadá, že žena, která se nějakým výjimečným řízením osudu právě nevěnuje posedávání ve sněmovně nebo se nepovaluje stransparentem u nohou hlídky policie při demonstraci, je prakticky celou bytostí a veškerou kapacitou mozku pohlcena péčí o domácnost, vylíváním nočníků, štupováním ponožek či krouživými pohyby pravačkou po dně hrnce.

Že nás mimo módních trendů, rozvodů kamarádek, nevěr manželů kamarádek, pupínků a nových modelů sedacích souprav nic jiného nezajímá. Jenže, i když se většina znás aktivně nevěnuje řešení celosvětové krize,třeba názormáme. Je tolik odlišný od názorů našich marsovských a povolanějších kolegů? Co si myslíme o pádu vlády, o válce v Iráku, o radaru, o celosvětové krizi... Zajímá nás to?

Co tedy malou sondu?

Tady je tedy pár otázek, které se výjimečně pro tentokrát nebudou točit kolem odběru plodové vody ani kolem papírových plen. Schválně,skutečněje ženský pohled tak jiný? Jak vidíme my to, co je v globále drtivou většinou v rukách mužů?

Dokážeme vůbec na něco ztoho odpovědět, nebo to opravdu založením není naše věc?
A dokážou to muži lépe?

1. Máte nějaký svůj návod na řešení ekonomické krize?
2. Jak vidíte pád vlády?
3. Co byste navrhla, aby to vpolitice lépe fungovalo?
4. Co říkáte na válku vIráku?
5. Víte, jak by fungoval americký radar u nás?
6. Myslíte, že kdyby byly ženy vtěchto otázkách na místě mužů, bylo by to jiné?
7. V čem?

Lenka, 41 let, dvě děti, ekonomka
1. Nemám. Nepřemýšlela jsem o tom.
2. Jako klasický bordel. Všechno je to o penězích. Ruka ruku myje.
3. Nepitvat kraviny.
4. Peníze, ropa, prachy. Války se vedou kvůli penězům. Vytvoří se problém, aby se otevřela cesta kmoci.
5. Ne.
6. Snad.
7. Nevyhazovaly by se peníze za věci, které nejsou nutné, a investovalo by se do užitečnějšího. Nefinancovalo by se tolik hloupostí, třeba olympiáda. Chlapi se hnidousují. Dlouho řeší. Potřebují namasírovat a zviditelnit se. Ženy by to vzaly zpraktického pohledu. Muži nejsou praktičtí. Ženy tolik nesoupeří. Peníze by vkládaly do prospěšnějších věcí.

Sabina, 27 let, vdomácnosti, fyzioterapeutka
1. Zlevnila bych. Více poptávky by bylo více o penězích, i když zkraje by to asi tak nevypadalo. Méně je někdy více.
2. Jako Paroubkův nedomyšlený tah.
3. Líbí se mi sněmovna lordů vAnglii. Nedostatek peněz odvádí pozornost od potřebného kvlastní kapse. To je špatně.
4. Stále trvající hra prezidenta Bushe o ropné bohatství.
5. Má upozornit na raketový útok, ale ne na naši zemi.
6. Stoprocentně bychom neřešili ani radary, ani válku vIráku, ani finanční krizi. Jediné nebezpečí ženské vlády vidím vtestování malovátek na zvířatech (smích). Jinak o sto procent efektivnější vláda.
7. Žena není válečník.

Šárka, 19 let, studentka
1. To nemám. Nejsem ekonom.
2. Zrovna teď je to fakt asi na pytel. Opozice pořád omílala, že se neřeší krize, a pak nechala vtom nejhorším vládu padnout. Neprospělo to nikomu. Ani opozici.
3. Aby ti, kdo rozhodují, méně mysleli na vlastní prospěch. Na prvním místě je u nich jejich úspěšnost a popularita, konto a výhody. Spůl milionem měsíčně, kdo by se nechtěl dostat ktakovému „zaměstnání“ a udržet se vněm? Na vlastní kůži finanční krizi tihle lidé nepocítí.
4. Zase hlavně prachy. Odnesou to jiní.
5. Ne. Jen vím, že má upozornit na vojenské rakety.
6. Nemyslím, že chlap má o nějakou buňku navíc, aby mohl tohle přednostně řešit.
7. Bylo by to jiné vtom, že ženy se lépe domluví a hlavně na jiném principu. Jsou hlavně matky, tedy asi by se víc řešil prospěch širšího celku.

A co na to Mars?

Luboš, 47 let, dvě děti, projektant

1. Řešil bych to předně jako stát. Neupínat se tolik na druhé země. Vlastní trh a nezávislost na odbytu.
2. Jako největší komedii za posledních pár let. Je to hrozně všechno zkorumpovaný. Nechal bych to na prezidentovi.
3. Každopádně bych je nechal napřed vložit kapitál jako vAnglii. Ubylo by hrabalů a přibylo těch, kteří by řešili skutečné problémy, ne vlastní ekonomickou situaci. Koryto holt voní.
4. Je to akorát kvůli nerostnému bohatství. Boj o hmotu a trhy.
5. Monitoruje případné nepřátelské rakety. Z Polska pak na základě těchto informací vyletí protiraketa.
6. Ano, bylo.
7. Ženská mentalita je jiná. Sženskými by to bylo úplně o něčem jiném. Tedy upřímně, nedovedu si to představit. Hlavně, kdo by nám vařil? (smích) I když jestli chcete, možná by to vážně vněčem bylo lepší. Možná víc ekologie. Jsou jemnější a mají více citu. Ve sněmovnách by se více plakalo, než uráželo.

Zase až takový rozdíl v názorech evidentně není. Také vás překvapilo, že ženy, ač jsou jejich denní starosti a směr pohledu podle všeho jiné, mají docela přehled? Souhlasíte s hodnocením z úst našich oslovených dam?

Jak byste na tyto otázky z jiného soudku odpověděly vy?

Reklama