63b6b460685b3obrazek.png
Foto: Shutterstock

PRSY

Požádat zdravotní pojišťovnu o financování úpravy prsů lze ve více případech. První z nich je nadměrné poprsí, které dotyčné způsobuje bolest a omezení v každodenním životě.

„Obvykle se jedná o prsy velikosti košíčku podprsenky E a větší, závisí vždy však na celkové tělesné konstituci ženy. Příliš velké poprsí nadměrně zatěžuje páteř a způsobuje vadné držení těla. V důsledku toho dochází k bolestivosti oblasti zad, krku a někdy i bolestem hlavy,“ popisují některé ze zdravotních komplikací lékaři z Ústavu estetické medicíny. K dalším nepříjemným potížím patří zapařování kůže pod velkými, těžkými prsy a vznik kožních infekcí a ekzémů. Pak může lékař doporučit zmenšení poprsí ze zdravotních důvodů. Obvykle se na takovém doporučení k operaci podílí mammolog, ortoped, gynekolog a neurolog.

Indikací k zákroku bývá i velmi výrazná asymetrie mezi prsy, kdy je třeba jeden prs zmenšit. „Redukci prsou ze zdravotní indikace bývá obvykle nutné spojit s modelací a úpravou prsního dvorce. V případě zmenšení jednoho prsu při asymetrii je třeba počítat s nutností upravit i tvar druhého prsu,“ upozorňují plastičtí chirurgové. 

Zdarma mají nárok na úpravu poprsí také pacientky, kterým lékaři museli jeden nebo oba prsy odebrat, například z důvodu onkologického onemocnění.

NOS

Rhinoplastika neboli plastická operace nosu je na účet zdravotní pojišťovny jen v případě, že je zapotřebí ze zdravotních důvodů. Například pokud došlo k deformaci nosní přepážky nebo k jejímu vychýlení na stranu po úrazu, následkem čehož má pacient omezené dýchání. Hrazená plastická operace se provádí také u pacientů s takzvaným sedlovitým nosem nebo v případě rinofymy, což je zbytnění a zčervenání nosu, které souvisí s onemocněním rosacea.

„Na základě požadavku indikujícího lékaře musí udělit souhlas revizní lékař zdravotní pojišťovny. Plastiku nosu z čistě estetických důvodů pojišťovna nehradí,“ upozorňují pojišťovny.

UŠI

Plastická operace uší je výjimkou, kdy zdravotní pojišťovna uhradí zákrok i na základě toho, že dotyčný žádá o úpravu čistě z estetického důvodu. Nejčastěji se jedná o přišití odstátých boltců, které mohou být také nadměrně veliké nebo deformované. Je tu však jedna velká podmínka, zákrok je hrazen pouze dětem do 10 let. „Schválení zdravotní pojišťovnou není nutné. Výkon je hrazen dvakrát za život, tedy každé ucho může být operováno jen jednou,“ uvádí Všeobecná zdravotní pojišťovna s tím, že dalším častým výkonem, který hradí, je korekce malé vrozené anomálie boltce a okolí. „Většinou jde o výrůstky před boltcem. V tomto případě je nutné schválení revizním lékařem zdravotní pojišťovny,“ dodává.

Ze zdravotního pojištění je hrazeno i náročné vytvoření ušního boltce při vrozené vývojové vadě nebo po traumatické ztrátě pomocí chrupavky nebo syntetického implantátu.

OČNÍ VÍČKA

Blepharoplastika je nejčastější plastickou operací, kterou u nás ženy i muži podstupují. Lékaři při ní z očních víček odstraní nadbytečnou, převislou kůži včetně tukových prolapsů. V některých případech ale nejde jen o estetickou záležitost, která má dotyčného omladit. Může být indikována i ze zdravotních důvodů – pohyb víček je omezen a dochází i ke zúžení periferního vidění. Oči jsou tak náchylnější k únavě a zhoršuje se vidění. Tehdy je šance, že zákrok proplatí zdravotní pojišťovna. Ale jen v určitých případech.

„Povoluje se pouze na základě zdravotních indikací a k žádosti o úhradu výkonu je nutné zdravotní pojišťovně doložit vyšetření perimetru pacienta, ze kterého je zřejmé omezení jeho zorného pole shora,“ uvádí Všeobecná zdravotní pojišťovna s tím, že se neobejde bez schválení revizním lékařem.

Aby vám zdravotní pojišťovna zákrok proplatila, musíte ho podstoupit v zařízení, s nímž má smlouvu.

Zdroj informací: Všeobecná zdravotní pojišťovna, Ústav estetické medicíny

Čtěte také:

Reklama