“S partnerem jsme spolu už téměř deset let a já většinu této doby brala hormonální antikoncepci. Až jsme se nakonec před třemi lety rozhodli, že chceme mít miminko. Antikoncepci jsem tedy okamžitě vysadila a oba jsme počítali s tím, že minimálně 3 měsíce budeme muset počkat, až se tělo tzv. srovná. Když jsem ale ani po roce nebyla těhotná, začala jsem se trochu bát, že nám ujel vlak.”
5d888f8307436obrazek.png

Vysazení antikoncepce a otěhotnění

Po dlouhodobém užívání hormonální antikoncepce může tělu a mozku v mnoha případech trvak klidně rok nebo dva, než spolu zase začnou komunikovat. Hormonální antikoncepce totiž funguje tak, že tělu dodává ženské hormony. Mozek si ale v tu chvíli myslí, že tyto hormony dodávají vaječníky. Ve chvíli, kdy antikoncepci žena vysadí, tělo zůstane najednou bez přesných hormonálních dávek a mozek je zmaten. Pro otěhotnění je komunikace mezi mozkem a vaječníky klíčová a někdy může skutečně delší dobu trvat, než se tato vazba ustálí v přirozeném fungování. 

“V rámci prvního roku jsem svou gynekoložku navštívila dvakrát. Vždy mě ujistila, že delší doba početí po vysazení hormonální antikoncepce je normální a ať se dál snažíme. Udělala mi běžné vyšetření. Můj cyklus byl relativně pravidelný a vše se zdálo být v pořádku. A tak jsme se snažiil a zatím si z toho nedělali hlavu.”

Mám pravidelný cyklus?

Pravidelným menstruačním cyklem u ženy rozumíme opakované krvácení dostavující se v rozmezí 26 - 35 dnů. Pokud chcete zjistit, zda je váš cyklus pravidelný, počítejte ho vždy od prvního dne krvácení do posledního dne před dalším krvácením. Pravidelnost menstruačního cyklu je jedním z ukazatelů, které vám napoví, zda u vás dochází k ovulaci. Svůj cyklus sledujte opakovaně několik měsíců - odborníci doporučují alespoň 3 po sobě jdoucí cykly. 

“Po uplynutí prvního roku jsem znovu navštívila svou gynekoložku. A ta mi velmi podrobně vysvětlila pojem ovulace a jeho souvislost s plodnými dny. A v tom okamžiku jsem začala bedlivě sledovat svůj cyklus a po třech měsících jsem byla schopná říct, kdy na mě přijde bolest hlavy, moje náladička v rámci PMS a troufnu si říct, že i to, kdy ovuluji. Tím jsem si ale stále ještě nebyla úplně stoprocentně jistá a tak jsem se začala víc zajímat o to, jak si zvýšit pravděpodobnost určení dne ovulace doma. Na internetu se toho dočtete opravdu spoustu, od různých babských rad až po lékařsky podložené metody. Musím říct, že ty mě oslovily nejvíc, i když teda čajík z kontryhele jsem si občas udělala.”

Měření bazální teploty

“Pamatuju si, že úplně první, s čím jsem začala, bylo měření bazální teploty. Metoda, která by měla být podle holek na internetu docela spolehlivá a přitom nijak zásadně náročná. Prostě si změřit teplotu. Čím víc jsem ale šla do detailu, tím víc jsem zjišťovala, že až taková sranda to není - musí se totiž dodržovat určitá pravidelnost. V čase měření, v podmínkách před ním a tak dále. Po pár dnech jsem zjistila, že si zaznamenávám všude možně na papírky, což bylo dost chaotické a nepraktické a stáhla jsem si do mobilu aplikaci. Rozhodně doporučuju, dost mi to usnadnilo práci.”

Metoda měření bazální teploty může být velice užitečnou pomůckou v okamžiku, kdy chcete zvýšit svoje šance při určení ovulace. Je založena na faktu, že těsně před ovulací se vaše teplota o zhruba 0,5 °C zvýší. Teplotu je potřeba měřit vždy ve stejný čas a ideálně také za stejných podmínek. V nejlepším případě je to ráno hned po probuzení a po zhruba stejně dlouhé době spánku. Čím jsou podmínky stálejší, tím je její využití přesnější. 

Nejspolehlivější metoda určení ovulace

“Po třech měsících měření bazální teploty jsem měla pocit, že jsem si už prakticky jistá, kdy ovuluji. Začali jsme tedy s partnerem směřovat sex na pár dnů před toto datum a okolo něj. A ono stále nic. Přidala jsem tedy ještě navíc ovulační testy pro domácí použití. A když se nic nestalo ani po dalších pár cyklech, navštívila jsem znovu svou gynekoložku. Ta nám napsala žádanku pro partnera kvůli vyšetření spermií. Tam bylo vše v naprostém pořádku. Začali jsme tedy s lékařkou sledovat mou ovulaci ultrazvukem.”

Lékařské sledování ovulace ultrazvukem znamená, že fyzicky docházíte ke gynekoložce a ta ultrazvukem sleduje, v jaké fázi dozrávání je vaše vajíčko a kdy asi dojde k jeho uvolnění z folikulu. Je to jedna z nejspolehlivějších metod, která se pro určení ovulace používá. 

Pomůže už jen IVF?

“Protože jsme o plánování potomka mluvili velmi otevřeně s rodinou, neustále se nás někdo ptal, jak na tom jsme. Měla jsem už chvilku pocit, že si necháme vytetovat na čelo nápis STÁLE JEŠTĚ NIC, jen aby už ty otázky přestaly. Samozřejmě z hlediska psychiky to vůbec nepřidá. Byli jsme z té situace čím dál víc nešťastní a už mi připadalo, že spolu snad spíme jen kvůli tomu, abych otěhotněla. Což upřímně žádná velká radost nebyla. A úplně nejhorší ze všeho bylo, když nám každý začal radit, že na to nesmíme myslet a pak to přijde samo. To byla rada nad zlato, protože nikdo z nich v takové situaci nebyl a upřímně jsem nepřišla na způsob, jak na to nemyslet.

Po dalších neúspěšných měsících nám došla trpělivost a na návštěvě u paní doktorky jsme dospěli k tomu, že navštívíme IVF kliniku, tedy kliniku asistované reprodukce. Na tu nás objednali až za další 3 měsíce. Každopádně poté, co jsme už měli termín, se nám neskutečně ulevilo. Takovým zvláštním způsobem, jako by z nás někdo ten tlak sejmul. Oba jsme se tak nějak smířili s tím, že to zkrátka asi normální cestou nepůjde. A po nějaké době jsme konečně zase měli normální sex, aniž bychom pořád něco počítali a plánovali. Neskutečná úleva to byla.

Dva týdny před tím, než jsme měli termín na IVF klinice, mi vynechala menstruace. Ani jsem to nezjistila hned, protože jsme v té době byli na dovolené a nějak jsem to vypustila. Po návratu z dovolené jsem se podívala do kalendáře a zjistila jsem, že mám menstruovat a ono nic. Mlčela jsem, nechtěla jsem nám dělat žádné plané naděje a okamžitě jsem utíkala do lékárničky, kde byla zásoba těhotenských testů. A byla jsem těhotná. 

Jak jsem byla v šoku, byl můj první telefonát gynekoložce a můj dotaz zněl naprosto stupidně - je možné, že jsem těhotná, když jsem objednaná na tu kliniku? Ano, hádáte dobře, paní doktorka se od srdce zasmála. Partner byl hned druhý v pořadí a myslím, že po všech těch měsících jsem mu nemohla snad říct lepší zprávu. Celé těhotenství jako by mi vynahrazovalo ty peripetie před tím - žádné nevolnosti, výkyvy nálad, prostě pohoda a super! Jsme strašně rádi, že to takhle dopadlo a už rok si užíváme s malým prckem, který je prostě úžasný.”

Článek vznikl ve spolupráci s webem Modrý koník.
5d888ebe19ec5obrazek.png

Reklama