Krev ve stolici je zapotřebí vždy okamžitě řešit. Bez návštěvy lékaře totiž nikdy s jistotou nevíte, jak závažná je její příčina. „Ve většině případů hrozí zhoršení nemoci, rozšíření infekce do dalších částí těla, trvalé poškození trávicího traktu a někdy i úmrtí,“ apelují lékaři z EUC Kliniky na ty pacienty, kteří by návštěvu ordinace chtěli odložit, nebo úplně vypustit. Co všechno lékař potřebuje vědět?

sto.jpg
Foto: Shutterstock

Nejdůležitější informací pro něho zpočátku bude, o jaký typ krvácení se jedná. Musíte ho proto co nejpřesněji popsat.

Byla krev jasně červená, nebo tmavě červená?

Objevily se v toaletní míse jen krevní sraženiny?

Nacházela se krev na povrchu stolice, byla s ní smíchána, nebo se objevila až na toaletním papíru?

Odkapávala krev z řitního otvoru do mísy?

To všechno jsou veledůležité prvotní informace, které lékaře nasměrují, s jakými vyšetřeními začít. Podle typu krvácení totiž mohou pomýšlet na jeho zdroj.

„Vyprázdnění sražené krve tmavší barvy je typické pro krvácení z tračníku. Odkapávání jasně červené, čerstvé krve do toaletní mísy nebo její přítomnost na toaletním papíru svědčí pro zdroj krvácení v oblasti řitního kanálu či konečníku. Až 20 % krvácení do horní části zažívacího traktu, například z žaludečního vředu, se může projevit přítomností čerstvé krve při defekaci,“ vyjmenovává v Žilní poradně některé z příčin krvácení specialista na chirurgii tlustého střeva a konečníku MUDr. Martin Kouda.

Důležité jsou i doprovodné příznaky

Tím ale dotazy lékaře nekončí. Další důležitou informací jsou pro něj i případné doprovodné příznaky onemocnění. „Pokud je současně přítomna bolest břicha, může se jednat o projev nespecifického střevního zánětu. Například ulcerózní kolitidy nebo Crohnovy choroby. Nebo také o střevní ischemii, tedy nedostatečné prokrvení střeva na podkladě uzávěru jeho cévního zásobení krevní sraženinou nebo embolií. Při krvácení provázeném průjmem pomýšlíme také na nespecifický zánět střevní nebo na střevní infekci. U krvácení se zácpou se může jednat o hemoroidy, řitní trhlinu, ale i nádorové onemocnění,“ uvádí některé z možností doktor Kouda.

Pozor i na skryté krvácení

Právě rakovina tlustého střeva a konečníku je při nálezu krve ve stolici pro většinu lidí velkým strašákem a tím prvním, co je napadne. Není divu. V Česku je každoročně diagnostikováno přibližně 7 500 nových případů a téměř 3 500 pacientů umírá. Jenže zrovna u tohoto onemocnění ve většině případů krvácení neprobíhá zpočátku viditelně, ale skrytě. Takzvané okultní krvácení, které je nepozorovaně ukryto ve stolici, lze odhalit jen speciálním laboratorním testem. Ten by proto v rámci prevence měli pravidelně podstupovat lidé starší 50 let.

„Nádory a větší polypy lokalizované v oblasti esovité kličky tračníku se většinou projevují okultním krvácením, ale mohou krvácet i viditelně. Pak nacházíme stolici s příměsí krve na povrchu, nebo krev se stolicí smíchanou. Prudká krvácení jsou zde výjimečná. Pokud je pacient ve vyšším věku a krvácení provází změna defekačního stereotypu, tedy střídání průjmu a zácpy, nadýmání a tak dále, pak je podezření na nádor na místě,“ dodává doktor Kouda.

Zdroj informací: Žilní poradna, MUDr. Martin Kouda, EUC Klinika, Kolorektum

Čtěte také: