Rotaviry
Úporný průjem, zvracení a bolest břicha. Tak se projevuje silně infekční, virové onemocnění přenášené z člověka na člověka, ale také třeba skrz kontaminované předměty. Nejčastěji postihuje děti do pěti let věku, které nezřídka musí být hospitalizovány.
Vakcínu, která se v tomto případě nepodává injekčně, ale skrze ústa miminka, doporučují výrobci aplikovat od 6. týdne, ideálně nejpozději do 3 měsíců života miminka tak, aby v půl roce získalo všechny (dvě až tři) dávky.
- Vakcínu nehradí zdravotní pojišťovna.
Pneumokok
Foto: Shutterstock
Záněty středního ucha, dutin či průdušek, ale také závažný zánět mozkových blan, otrava krve nebo závažné formy zápalu plic. I taková život ohrožující onemocnění mohou způsobit bakterie pneumokoku, které se šíří přímým i nepřímým kontaktem. Nejohroženější jsou děti do věku dvou let a senioři starší 65 let.
Očkování proti pneumokoku se může zahájit s 9. týdnem života miminka, často se aplikuje současně s první dávkou Hexavakcíny. Kojence pak čekají ještě dvě dávky.
- Aby pojišťovna očkování uhradila, je třeba aplikovat první dávku nejpozději do 5. měsíce života.
Ze zdravotního pojištění je hrazena pouze levnější z vakcín, u dražší vakcíny je třeba doplatit cenový rozdíl.
Meningokok
Horečka, bolesti hlavy, nevolnost, zvracení, chladnutí končetin a fialové skvrny na kůži. I tak se může projevovat infekce bakterií meningokoka šířící se kapénkami. Přestože nejde o příliš časté onemocnění, je velice zákeřné. Pokud se u nakaženého jedince nemoc rozvine, postupuje velmi rychle a může vést k závažným zdravotním následkům a někdy i k úmrtí. Nejohroženějšími skupinami jsou malé děti do 4 let a dospívající a mladí dospělí ve věku od 13 do 25 let.
Na trhu existují dvě vakcíny (jedna je proti séroskupinám A, C, W, Y, druhá proti séroskupině B) přispět k naší ochraně. Vhodné očkovací schéma a načasování vakcinace je dobré konzultovat s ošetřujícím lékařem. Podle typu vakcíny lze očkovat miminka od 6 týdnů, případně od 2 měsíců věku. Počet přeočkování záleží na věku dítěte.
- Pojišťovny od letošního května nově hradí očkování proti meningokoku typu B dětem narozeným po 1. prosinci 2019 a proti typům A, C, W, Y děti, kterým bude v květnu méně než dva roky.
Klíšťová encefalitida
Bolesti hlavy, únava, horečka, nevolnost, bolesti svalů a kloubů. To jsou počáteční příznaky, které mohou vyústit až v zánět mozku nebo mozkových blan. Toto infekční virové onemocnění přenáší ze zvířat na člověka infikovaná klíšťata již po 2 hodinách od přisátí.
Foto: Shutterstock
Očkování proti klíšťové encefalitidě je vhodné tím více, čím častěji se děti pohybují v rizikových oblastech s výskytem tohoto parazita. Může se podávat dětem už od 1 roku, a to ve třech dávkách. První přeočkování se provádí po třech letech, další po letech pěti. Existuje ale i zrychlené očkovací schéma.
- Vakcínu nehradí zdravotní pojišťovna.
Plané neštovice
Nebývají sice nebezpečné, ale teplota, celková únava a hlavně svědivá vyrážka dovedou děti řádně potrápit. Možností, jak se chránit před touto chorobou přenosnou vzduchem při kontaktu s nemocným, je očkování. To zároveň snižuje pravděpodobnost vzniku pásového oparu v průběhu života.
Očkují se děti od 9 měsíců věku, vakcínu je také možné podat společně s očkováním proti spalničkám, zarděnkám a příušnicím. Nutné jsou dvě dávky vakcíny.
- Vakcínu nehradí zdravotní pojišťovna
Žloutenka (hepatitida) A
Říká se jí infekční žloutenka, nebo také nemoc špinavých rukou a má příznaky jako chřipka. Toto virové onemocnění napadá jaterní tkáň a vyvolá v játrech zánět. Pacient musí být hospitalizován a má naordinovanou dlouhodobou jaterní dietu.
Proti žloutence typu A lze očkovat děti od 1 roku věku. K zajištění dlouhodobé ochrany je třeba podat dávky dvě.
Vakcínu nehradí zdravotní pojišťovna.
HPV virus
Lidským papilomavirem (HPV) se v průběhu života nakazí až 80 % populace. U žen způsobuje rakovinu děložního čípku a další nádory (vulvy, vaginy, řitního otvoru) případně genitální bradavice. Ani muži však nezůstávají ušetřeni. Kromě toho, že mohou být přenašeči, i u nich způsobuje nádory – například řitního otvoru či krku, případně i genitální bradavice.
Foto: Shutterstock
Očkování je vhodné pro dívky i chlapce ještě před zahájením sexuálního života, ale není na škodu očkovat ani ve vyšším věku. První dávku je možné aplikovat již od devíti let věku.
- Ze zdravotního pojištění je hrazeno očkování dívkám i chlapcům jen ve třinácti letech věku.
Čtěte také:
- Očkovat během epidemie koronaviru je možné a žádoucí. V případě nejmenších dětí navíc také praktické
- Odložit povinné očkování dětí? Můžete, ale jen do věku daného zákonem
- „Oddalování očkování dětí je chybou, která je může stát i život,“ říká doc. Vilma Marešová
- „Očkovat několikatýdenní mimino je šílenost,“ vysvětluje Tereza. Ta své dítě nenechává očkovat
Nový komentář
Komentáře
Mi máme v pojišťovně to samé, oni moc rozdíl v pojišťovnách nemá. Otázka je, jestli potom pojišťovna neudělá u očkování stop stav a nedostane zapalcenou ani vakcí nu na chřipku 70 letý důchodnce
Já bych jenom doplnila, že některé pojišťovny očkování sice nehradí, ale přispívají na něj - třeba naše pojišťovna přispívá na rotaviry i klíšťovku 700 Kč, na žloutenku 500 Kč a HPV až 1000 Kč