Rotaviry


Úporný průjem, zvracení a bolest břicha. Tak se projevuje silně infekční, virové onemocnění přenášené z člověka na člověka, ale také třeba skrz kontaminované předměty. Nejčastěji postihuje děti do pěti let věku, které nezřídka musí být hospitalizovány.

Vakcínu, která se v tomto případě nepodává injekčně, ale skrze ústa miminka, doporučují výrobci aplikovat od 6. týdne, ideálně nejpozději do 3 měsíců života miminka tak, aby v půl roce získalo všechny (dvě až tři) dávky.

  • Vakcínu nehradí zdravotní pojišťovna.

Pneumokok
5ec3b059ca06bobrazek.png

Foto: Shutterstock

Záněty středního ucha, dutin či průdušek, ale také závažný zánět mozkových blan, otrava krve nebo závažné formy zápalu plic. I taková život ohrožující onemocnění mohou způsobit bakterie pneumokoku, které se šíří přímým i nepřímým kontaktem. Nejohroženější jsou děti do věku dvou let a senioři starší 65 let.

Očkování proti pneumokoku se může zahájit s 9. týdnem života miminka, často se aplikuje současně s první dávkou Hexavakcíny. Kojence pak čekají ještě dvě dávky.

  • Aby pojišťovna očkování uhradila, je třeba aplikovat první dávku nejpozději do 5. měsíce života.
    Ze zdravotního pojištění je hrazena pouze levnější z vakcín, u dražší vakcíny je třeba doplatit cenový rozdíl.

Meningokok

Horečka, bolesti hlavy, nevolnost, zvracení, chladnutí končetin a fialové skvrny na kůži. I tak se může projevovat infekce bakterií meningokoka šířící se kapénkami. Přestože nejde o příliš časté onemocnění, je velice zákeřné. Pokud se u nakaženého jedince nemoc rozvine, postupuje velmi rychle a může vést k závažným zdravotním následkům a někdy i k úmrtí. Nejohroženějšími skupinami jsou malé děti do 4 let a dospívající a mladí dospělí ve věku od 13 do 25 let.

Na trhu existují dvě vakcíny (jedna je proti séroskupinám A, C, W, Y, druhá proti séroskupině B) přispět k naší ochraně. Vhodné očkovací schéma a načasování vakcinace je dobré konzultovat s ošetřujícím lékařem. Podle typu vakcíny lze očkovat miminka od 6 týdnů, případně od 2 měsíců věku. Počet přeočkování záleží na věku dítěte.

  • Pojišťovny od letošního května nově hradí očkování proti meningokoku typu B dětem narozeným po 1. prosinci 2019 a proti typům A, C, W, Y děti, kterým bude v květnu méně než dva roky.

Klíšťová encefalitida

Bolesti hlavy, únava, horečka, nevolnost, bolesti svalů a kloubů. To jsou počáteční příznaky, které mohou vyústit až v zánět mozku nebo mozkových blan. Toto infekční virové onemocnění přenáší ze zvířat na člověka infikovaná klíšťata již po 2 hodinách od přisátí.
5ec3b0a11c7edobrazek.png
Foto: Shutterstock

Očkování proti klíšťové encefalitidě je vhodné tím více, čím častěji se děti pohybují v rizikových oblastech s výskytem tohoto parazita. Může se podávat dětem už od 1 roku, a to ve třech dávkách. První přeočkování se provádí po třech letech, další po letech pěti. Existuje ale i zrychlené očkovací schéma.

  • Vakcínu nehradí zdravotní pojišťovna.

Plané neštovice

Nebývají sice nebezpečné, ale teplota, celková únava a hlavně svědivá vyrážka dovedou děti řádně potrápit. Možností, jak se chránit před touto chorobou přenosnou vzduchem při kontaktu s nemocným, je očkování. To zároveň snižuje pravděpodobnost vzniku pásového oparu v průběhu života.

Očkují se děti od 9 měsíců věku, vakcínu je také možné podat společně s očkováním proti spalničkám, zarděnkám a příušnicím. Nutné jsou dvě dávky vakcíny.

  • Vakcínu nehradí zdravotní pojišťovna

Žloutenka (hepatitida) A

Říká se jí infekční žloutenka, nebo také nemoc špinavých rukou a má příznaky jako chřipka. Toto virové onemocnění napadá jaterní tkáň a vyvolá v játrech zánět. Pacient musí být hospitalizován a má naordinovanou dlouhodobou jaterní dietu.

Proti žloutence typu A lze očkovat děti od 1 roku věku. K zajištění dlouhodobé ochrany je třeba podat dávky dvě.

Vakcínu nehradí zdravotní pojišťovna.

HPV virus

Lidským papilomavirem (HPV) se v průběhu života nakazí až 80 % populace. U žen způsobuje rakovinu děložního čípku a další nádory (vulvy, vaginy, řitního otvoru) případně genitální bradavice. Ani muži však nezůstávají ušetřeni. Kromě toho, že mohou být přenašeči, i u nich způsobuje nádory – například řitního otvoru či krku, případně i genitální bradavice.
5ec3b0f388b5eobrazek.png
Foto: Shutterstock

Očkování je vhodné pro dívky i chlapce ještě před zahájením sexuálního života, ale není na škodu očkovat ani ve vyšším věku. První dávku je možné aplikovat již od devíti let věku.

  • Ze zdravotního pojištění je hrazeno očkování dívkám i chlapcům jen ve třinácti letech věku.

Čtěte také:

Reklama