Elektřina totiž na některých místech republiky opět zdraží. A to většinou o 10 procent, ale někde i mnohem víc! 

Domácnosti, kterým dodávají elektřinu ČEZ nebo Pražská energetika, za ni od ledna příštího roku zaplatí o 9,9 procenta více než letos. Zákazníkům společnosti E.ON, která dodává elektřinu na jihu Čech a Moravy, se ceny zvýší o 16,4 procenta.

Celková cena za dodávky plynu pro domácnosti se od ledna nezvýší a v dalších čtvrtletích by mohla dokonce klesnout.

Na tiskové konferenci to dnes uvedl předseda Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Josef Fiřt.

Koncová cena elektřiny je složená z ceny za vyrobenou elektřinu, z poplatků za přepravu a distribuci i za související systémové služby. Kromě plateb za vyrobenou nebo též silovou elektřinu podléhají všechny složky rozhodnutí ERÚ. Podíl silové elektřiny na celkové ceně se dlouhodobě zvyšuje, nyní je více než poloviční.

Konečná cena plynu se skládá z poplatků za přepravu a distribuci, které stanoví ERÚ, a ze samotné ceny plynu. Dominantní dodavatel plynu v ČR, společnost RWE Transgas, oznámí ceny na příští rok tento pátek.


Podle Josefa Fiřta z ERÚ působí na výši cen především inflace, investice do rozvoje a pokles výnosů z aukcí.

Společnost E.ON zdražuje mnohem rychleji než její konkurenti. Na rozdíl od dominantního ČEZu musí prakticky všechnu elektřinu nakupovat přes energetickou burzu nebo od nezávislých výrobců, protože v Česku nemá téměř žádné výrobní kapacity.

V důsledku oslabení hospodářského vývoje předpokládá ERÚ celkové snížení růstu spotřeby elektřiny. Podle ERÚ mají všichni zákazníci možnost volbou dodavatele elektřiny zásadněji ovlivnit výši platby za neregulovanou část ceny.

Reklama