shutterstock-1121086070.jpg

Foto: Shutterstock

Kromě svého kulinářského využití mají kari listy, čerstvé i sušené, vysokou nutriční hodnotu a jsou skvělé pro naše zdraví. Podle doktorky Dixa Bhavsar je tato indická bylina bohatá na vlákninu, bílkoviny, vápník, vitamíny a minerály. Pomoci nám může při dietě, snížit vysoký cholesterol, uzdravit afty nebo třeba předejít vypadávání a šedivění vlasů. Také pomáhá s trávením.
 
Konzumace listů kari může pomoci při hubnutí. Vezměte asi 10 až 20 kari listů a povařte je ve vodě. Po několika minutách čaj sceďte, přidejte trochu medu a citronové šťávy, abyste vylepšili chuť. Hotovo, čaj z kari listů, který spaluje tuky, je připraven ke konzumaci.

curry.jpgFoto: Shutterstock

Listy působí blahodárně i na afty. Prášek ze sušených kari lístků smíchejte s medem a aplikujte na vřídky. Léčba trvá dva až tři dny a zmírňuje stomatitidu.
 
Kari listy jsou také skvělé k ošetření vlasů. Pomáhají předcházet předčasnému šedivění a padání vlasů. Také bojují proti vzniku lupů. Vezměte jeden až dva šálky kokosového oleje nebo jiného oleje dle vašich preferencí a hrst kari listů. Vše nechte vařit, dokud listy neztmavnou. Nechte vychladnout a poté směs přelejte do skleněné nádoby. Kari vlasový olej pak naneste na vlasy od kořínků ke konečkům a nechte působit přes noc. Další den vlasy umyjte jemným šamponem.
 
Lístky kari dnes zakoupíte na mnoha českých e-shopech a ve specializovaných prodejnách.