Východní Čechy jsou protkány sítí cyklostezek, které nabízejí tratě pro náročné cyklistiky, ale také odpočinkové vyjížďky se spoustou zajímavých zastávek.

S kolem se můžete vydat například na stezku, která vede z Kunětické hory přes Pardubice do Kladrub nad Labem. Co byste neměli na této trase minout?

Kunětice

Kunětická hora: hrad, kde bydlel Rumburak

Kunětická hora je cílovým bodem výletu pro všechny, kteří mají rádi historii a krásné výhledy. Hrad Kunětický hora je dominantou Polabí již od 15. století, nezachoval se úplně ve své původní podobě, ale stále se můžete procházet mezi starodávnými hradbami, navštívit palác s uzavřeným nádvořím nebo vylézt na hradní věž, ze které je nádherný výhled do okolí. Při dobré viditelnosti je možné dohládnout až na vrcholky Krkonoš a Orlických hor. Ve spodní  části hradu je hladomorna, vězení a také expozice, který se věnuje vývoji soudnictví. Dnes je Kunětická hora národní kulturní památkou, nabízí dva prohlídkové okruhy s množstvím expozic a patří k nejvyhledávanějším turistickým cílům Pardubického kraje. V sedmdesátých letech se na Kunětické hoře natáčel televizní seriál Arabela.

Kunětice

Město perníku, hokeje, motorek, koní a historie

Další zastávkou na Vaší cyklovyjížďce může být krajské město spojené s perníkem a hokejem, Pardubice. Pardubice se nacházejí kousek pod Kunětickou horou a i zde si přijdou na své milvníci sportu a historie. Střed města je tvořen Pernštýnským náměstím, které je obklopené renesančními domy. Na toto náměstí se dostanete přes Zelenou bránu, která slouží také jako vyhlídka. Vydat se můžete také po stopách Pernštejnů anebo po stopách výsadkové skupiny Silver A. A určitě byste neměli vynechat návštěvu pardubického zámku, ve kterém jsou zajímavé expozice. Netradičním turistickým cílem je také pardubické kramatorium, které je postavené ve stylu art deco podle plánů architekta Pavla Janáka. Zvláštní stavba, které u nás nemá obdoby, je spojené také s filmem Spalovač mrtvol na motivy knihy Ladislava Fukse.

Kunětice

Ušlechtilá krása koní

Z Pardubic se můžete vydat po cyklostezce do Kladrub nad Labem, které jsou vzdálené zhruba 20 km. Kladruby nad Labem jsou již od 16. století domovem ušlechtilých starokladrubských koní. Hřebčín Kladruby nad Labem patří mezi nějstarší hrebčíny na světě. Starokladrubští bělouši byli využívání především pro ceremoniální účely, jednalo se o reprezentativní koně, původně především pro církevní hodnostáře.

Kunětice

Návštěvníci si mohou prohlédnout celý areál hřebčína, projet se kočárem nebo se svézt na jednom z krásných koní. Při komentované prohlídce můžete nahlédnout do stájí, kočárovny, postrojovny, ale také do zámku, který je přímo v areálu. Celý areál prošel rozsáhlou rekonstrukcí a pro návštěvníky je připraveno mnoho novinek. Jednou z nich je také expozice, která se věnuje císaři Franci Josefu I. a císařovně Sissi. Celý areál je také možné prohlédnout si z rozhledny.

Více informací na http://www.vychodni-cechy.info/ 

Reklama