Mezinárodní veletrh Styl&Kabo je v těchto dnes určitě tou nejprestižnější módní událostí.
Chce se vám zívat? Upřímně řečeno, moc se vám nedivím. Pokud si přímo nesednete do hlediště a nenasáváte atmosféru přehlídek a všeho toho módního mumraje na vlastní kůži, jsou všechny ty řeči, informace a obrázky tak trochu nuda. 

Věřím, že kdybych tady psala o tom, že Ivě Kubelkové lezla (těhotenstvím vzdouvající se) ňadra z výstřihu, že hvězda mezi modelkami Pavlína Němcová je už trochu uvadající kráska (proto ji tu máme tak podezřele často), že Karel Gott se chlubí obrazovými šaty ZDE, které ukázal už loni, budete mít možná o čem diskutovat.
Buď properete propírané, nebo alespoň mě, že jsem nějaká moc kritická a škarohlídská...
 
Ale abych vás přece jenom něčím „zaměstnala", možná pobavila, pojďte si alespoň pomyslně sednout do poroty (vedle Liběny RochovéJosefa Klíra, zpěváka a fotografa Petr Nagyho a předsedy Josefa Ťapťucha) a podle svých představ udělit titul soutěže Top STYL Designer.

Který návrhář vás oslovil, koho byste nominovala vy?
U kterého byste se třeba chtěla oblékat?

Pochopitelně, že zde nemůžeme probrat všechny návrháře, kteří se na Styl&Kabo prezentovali.
Vybrala jsem vám alespoň pár tvůrců s osobitým rukopisem.Anna Aichinger (Rakousko)

„Vytvářím módu pro alfa ženy, které se nebojí obsazovat vedoucí pozice či jinak dobývat svět – talentem, pílí a stylem.“ Její návrhy vytvářejí individuální a velmi osobitý styl pro sebevědomé a motivované ženy. Nijak se nesnaží reagovat na stále se měnící trendy a místo toho raději rozvíjí svůj vlastní osobitý styl. Základními prvky kolekce jsou osvědčené klasické kousky v novém podání, dokonale padnoucí střihy a splývavé siluety. Základními barvami pro Annu Aichinger jsou černá, šedá, bílá a tóny pleťové, které doplňuje sezónními barevnými akcenty.


Valeria Debrais (Španělsko)

Název kolekce: „Květinová koupel je protkaná květinovými detaily, naplněná smyslností a koketérií". Značka Valeria Debrais přináší kolekci dlouhých vzdušných šatů plných barev, ve kterých hrají hlavní roli struktura a pečlivé provedení. Leitmotivem kolekce jsou vrstvené květiny, řemeslné výšivky – vždy na jemném hedvábí, saténu, tylu a organtýnu. Jsou to šaty s ručně malovaným vzorem, které s fantazií a elegancí zahalují ženské tělo. 

Pi Ying Chen (Tchaj- wan)

Její kolekce je založena na optickém a geometrickém umění, využívá křivky, kružnice a geometrické obrazce. Optické a geometrické umění dlouho studovala a dospěla k názoru, že fungují stejně jako kouzlo – optická díla jsou abstraktní a klamavá, mnoho ze známějších děl „Op-artu“ je v čistě černobílém provedení, v barvách, které ve vzájemné kombinaci vytvářejí nejsilnější kontrast ve viditelném spektru. Pro tento účel vytvořila sérii jednoduchých geometrických obrazců, které používá v opakujícím se rytmu a tím, že je klade jeden vedle druhého, vytváří zcela nový oděv. Cílem projektu je vytvořit kolekci, v níž použití geometrických tvarů zahrnuje také různé techniky tkaní. Vznikají tak nositelné modely, které poskytují vizuální potěšení z linií a podporují vizuální napětí u diváků a pozorovatelů.


Módní návrhář Pavel Jevula je držitelem prestižního ocenění Top Styl Designer 02/2005

Představí se kolekcí STALKER, jež je inspirována knihou bratří Strugackých, která popisuje následky „návštěvy“, která z části území vytvořila „zónu“. Do ní se vydávají Stalkeři, kteří z ní odnášejí zvláštní předměty, které zde po návštěvě zůstaly. Ale zóna neobsahuje pouze materiální hodnoty… K tématu kolekce Pavel Jevula dospěl na základě šperků Amorike designéra Ronyho Plesla, který je navrhuje pro firmu Jablonex group a. s. Jedna z řad těchto šperků nese právě název STALKER a bude celou kolekci doplňovat.


Helena Fejková

Po Indických motivech, Brazilských inspiracích a okouzlení Prahou barokní, kubistickou a romantickou představuje inspirace od legendárního španělského architekta Antonia Gaudího. Náměty pochází z rozsáhlé tvorby tohoto umělce, jeho životního příběhu a i jeho filozofie. Pro tvorbu Heleny Fejkové je charakteristický rukopis čistých linií, vysoká krejčovina, přírodní materiály. Reprezentuje značku současné české módy, která se opírá o původní autorský design.Zuzana Sedmidubská (loňská držitelka titulu)

Jako inspirační zdroj své kolekce zvolila dojmy ze svého studijního pobytu v Andalusii. Odlišná maursko-španělská kultura změnila její estetické vědomí natolik, že se stalo podmětem pro specifický oděvní styl. Ovlivněna jinou kulturou, cítila nutnost zaznamenat setkání s ní. Kolekce vyjadřuje charakter a atmosféru maurské stavby Alhambry v Granadě a její dojmy a pocity z těchto prostor. Šaty, které vytváří, jsou asymetrické, aranžované, volných forem. Obvazují tělo a utváří jeho tvary podle sebe. Navozují pocit obklopenosti, zahalenosti, blízkosti. Kolekce přechází od volných, aranžovaných forem ke struktuře, prolínání a rozčlenění do malých geometrických částí - mozaikových korzetů.
Barevnost kolekce je ve světlých, krémových, béžových tónech, doplněna zelenou, hnědou a cihlovou. V detailech se objevuje strojová výšivka a ruční sítotisk.


Zuzana Machorková

Celá kolekce je ve znamení ženskosti a elegance s prvky dokonalého krejčovského zpracování. Má sportovně elegantní námět, který vyznívá luxusním dojmem. Jde o hru s rozmanitými délkami, ale i šířkami, efekty řasení, záhyby, sklady a vrstvením jednotlivých částí oděvu. Ležérní vzhled se pojí s krásnými materiály, prvky usní a kovů. Celkovou noblesu podtrhují pravé kožešiny. Mezi použité materiály patří buretové hedvábí, šifon, vlna s příměsí lesku. V barevnosti se objeví tóny šedé matné či s leskem. Důležitý akcent tvoří teplé tóny žluté k šedé a petrolejové. Kolekce je určena pro ženu moderní, éterickou, mající názor na vlastní styl oblékání. Je poselstvím pro všechny ženy, které vědí, že „Chytrý člověk se oblékne, ale jen hlupák se nastrojí.“ Proto jsem tu pro Vás, abych Vás ne-strojila, ale oblékala.
.

A jak se vám líbí nejčerstvější držitelka titulu TOP STYL DESIGNER – srpen 2008 Miroslava Talavašková, vybraná odbornou porotou?

Její černobílá kolekce METRO QUADRATO oslovila porotu zejména perfektním zpracováním, koncepční celistvostí a originalitou vycházející z pravidelného geometrického tvaru – čtverce.
A co o své kolekci řekla vítězka?

„Na kolekci jsem pracovala asi dva měsíce. První nápad přišel v zimě, práci jsem dokončila během prázdnin,“ říká Miroslava Talavašková. „Nejdřív jsem řešila aplikaci malých kostiček na materiál a nebyla jsem pořád spokojená. Pak jsem teprve čtverečky zvětšila a začala si hrát s látkou,“ prozrazuje o vývoji své vítězné kolekce. O černobílé kombinaci tvrdí, že je sázkou na jistotu. „Nad barvou neustále uvažuji, těším se na ni. Ale nechávám se hodně ovlivnit tím, jaký mám k dispozici materiál. Chystám se do Paříže na odbornou stáž, a tam určitě budu koukat po barevných materiálech.“

Od koho byste se nechala oblékat?
Komu byste udělila titul
Top Styl Designer vy?


 

Reklama