Cyklistické stezky i stezky pro chodce jsou čím dál plnější. Turistická sezona je v plném proudu. A jedna z takových stezek vede i do nejzápadnějšího výběžku Bílých Karpat, do části Vizovických vrchů, na návrší Černá hora, lidově nazývaném Rochus. Podívejte se tam společně s námi.

Návrší Černá hora, lidově zvané Rochus, se nachází nad okresním městem Uherské Hradiště, mezi místními částmi Jarošov a Mařatice. Dominantu tohoto místa tvoří Kaple svatého Rocha, římskokatolické poutní místo zasvěcené sv Rochu.
Vedle sloupu sv. Rocha ve Smetanových sadech jde o jedinou zachovanou připomínku morové epidemie v Uherském Hradišti v roce 1680.

Na Uherskohradišťsku nalezneme spoustu odvozenin od jména světce sv. Rocha. Například i v souvislosti s rozhlednou, která se nachází na plochém návrší Rovnina, a byť nese stejnojmenný název, lidově se jí stejně říká Rochus.
Rozhledna „Rovina“ se nachází se asi 2 km od Uherského Hradiště. Jde o ocelový stožár, dosahující výšky 49,5 m, z něhož je parádní výhled na Chřiby a za dobré viditelnosti lze spatřit i Pálavu, Bílé Karpaty a Vizovickou vrchovinu.  

  • Rozhledna je pro veřejnost bezplatně přístupná od 1. dubna do 31. října

Poblíž rozhledny se nachází park Rochus, ale protože se začalo zatahovat a blížil se déšť, podíváme se tam až někdy příště.

mapa

foto: Petr Kohl a autor

Přečtěte si také: