Na první pohled se může zdát, že srovnání knihovny není důležité. Ale ve chvíli, kdy v knihovně najdete systém, získáte lepší přehled o tom, co doma máte za knížky. „Logické uspořádání vám pomůže při pravidelném třídění – budete vědět, které knížky leží ladem a můžete je s klidným srdcem poslat dál, a které stojí za to si doma ponechat,“ vysvětluje Dominik Gazdoš, spoluzakladatel knižního second handu Knihobot.

shutterstock-1946482186.jpg

Foto: Shutterstock

Přečteno versus K přečtení

Milujete vést si seznamy knížek, které chcete během roku přečíst? Nebo si vedete statistiku, co jste už přečetli? Podobný přehled si můžete vést rovnou na poličkách. Knihovnu rozdělte na dvě části. Do spodní ukládejte knížky, které jste přečetli, a tudíž u nich můžete zvažovat, zda je pošlete k dalším čtenářům, nebo se k nim v budoucnu ještě vrátíte. Vrchní část knihovny zase bude fungovat jako zásobárna nového čtiva do dalších týdnů a měsíců.

Podle obliby

Vaše knihovna není nafukovací. Slíbili jste si, že ji udržíte štíhlou, aby vám knížky v bytě postupně nepřekážely, ale nevíte, které z poliček vyřadit? Zkuste řazení knížek podle obliby nebo citového pouta. Vlevo nahoru dávejte ty, které si chcete nechat za všech okolností. A čím více se budete blížit pravému dolnímu rohu, tím méně vám na knížce záleží. Pokud si koupíte nový titul, budete nuceni vybrat mu v tomto systému místo. Knížka, která pak vpravo dole vypadne z poličky, má smůlu. Putuje za novým majitelem.

614b19b47d6e6stara-knihovna-lr.jpg

Foto: Knihobot

Od nových ke starým

V knihovně také můžete promítnout svoji lásku ke knihám z druhé ruky, případně k novým výtiskům. I zde platí pravidlo rozdělit si sbírku na dvě části. Do jedné budete ukládat publikace, které jste pořídili z druhé ruky nebo v antikvariátu, a do druhé zase úplně nová vydání. A postupem času můžete podle toho, která část bude obsáhlejší, pozorovat, jak se mění i váš přístup k nakupování knih.

Na barvě záleží

Nedávno přišel britský zpravodajský server BBC s informací, že lidé stále častěji řeší, jak bude vypadat jejich homeofficové zátiší, až se objeví na webkameře. Často proto nakupují knihy, kterými plní knihovny a poličky, a využívají je jako správné knihomolské pozadí. Dá se jít ještě o stupeň výš – jako designový prvek celého prostoru totiž dobře působí, když si knihy srovnáte podle barev přebalů. Kdo by nechtěl svoji sbírku proměnit v duhovou podívanou, ve které se jeden odstín plynule přelévá do dalšího?

shutterstock-1630338670.jpg

Foto: Shutterstock

Od největší po nejmenší

Libůstka pro milovníky pořádku. Srovnání titulů podle velikosti od největší po nejmenší, případně naopak, vypadá dobře esteticky a potěší asi každého, kdo si zakládá na tom mít ve všech systém a řád. Když navíc budete srovnání knížek „od největší po nejmenší“ a „od nejmenší po největší“ střídat po jednotlivých poličkách, docílíte dalšího efektního prvku ve svém obýváku nebo pracovně.

Abeceda není věda

Máte chuť se začíst do jednoho konkrétního titulu a nechce se vám ho hledat? Není proto jednoduššího a lepšího uspořádání než podle abecedy. Ne nadarmo tak přeci fungují všechna knihkupectví. Je jen na vás, zda dáte přednost abecedního seřazení podle názvu knihy nebo podle jména autora. Fungovat bude rozhodně obojí.

knihy-lr.jpg

Foto: Knihobot

Zdroje: Dominik Gazdoš, Tiskové materiálu Knihobot