64a409759833dobrazek.png
Foto: Shutterstock

ICQ

64a4075b49ad0obrazek.pngPrvní messenger se zelenou kytičkou a ikonickým zvukem „o-ou“ spatřil světlo světa v listopadu 1996, takže tento podzim oslaví své 27. narozeniny. Poměrně brzy nabyl tento chatovací program na oblíbenosti a po dlouhou dobu byl jediným prostorem, na kterém mladí lidé na dálku komunikovali. Já jsem se narodila až po druhé polovině 90. let a pamatuju si, že i naše generace si na táborech do notýsku zapisovala ICQ čísla, aby se svými kamarády z druhého konce republiky mohla být v kontaktu i po jeho skončení. ICQ se v podstatě hojně využívalo až do nástupu Facebooku v roce 2010. V dobách své nejvyšší slávy měl tento chatovací program více než stovku milionů uživatelů.
Foto: Shutterstock

Skype

64a40788c1e73obrazek.pngV roce 2003 se pak lidem naskytla možnost komunikace také prostřednictvím videohovorů, kterou umožnoval program Skype, původem z Estonska. Možnost bezplatných videohovorů, psaní zpráv i posílání souborů začali mnozí ihned využívat. Skype je hojně využívaný i dnes, a to například i pro účely firemních hovorů. O úspěchu Skypu mluví také to, že v prosinci roku 2009 dosáhl půl miliardy registrovaných uživatelů.
Foto: Shutterstock

Facebook

64a407b4aec3aobrazek.pngNení asi člověk, který by neznal tuto mediální službu pocházející z pod rukou bývalého studenta Harvardu Marka Zuckerberga. Systém byl také původně zamýšlen pro komunikaci pouze mezi studenty zmíněné univerzity, ale už dva měsíce po jeho vydání (v roce 2004) byl rozšířen mezi další školy. Nyní je jednou z největších a neoblíbenějších společenských sítí s více než 2,5 miliardami aktivních uživatelů. Kromě zpráv a hovorů umožňuje také zábavu v podobě vkládání fotek, vytváření událostí, hraní her či sledování aktivit svých přátel.
Foto: Shutterstock

WhatsApp

64a407ddc99adobrazek.pngAplikace, jejíž jméno je slovní hříčkou slov „What's up?“ (Co se děje?) a App (zkratka pro aplikaci), vyšla v roce 2009. Tento messenger umožňuje jak výměnu zpráv, tak i multimediálních souborů mezi vlastníky smartphonů. Oblíbený je naskrz generacemi a v roce 2016 ho využívala více než miliarda uživatelů.
Foto: Shutterstock

Telegram

64a4080179cbeobrazek.pngV roce 2013 se zrodila cloudová služba s názvem Telegram. Tato služba lákala zejména svým šifrováním, které přitáhlo pozornost mnoha uživatelů, které do té doby používaly jiné aplikace. V roce 2021 Telegram, vlastněný ruskou společností, využívalo kolem 500 milionů aktivních uživatelů.
Foto: Shutterstock

Moderní sociální média

64a4082c3c809obrazek.pngAplikace Instagram a Pinterest vyšly ve stejném roce – 2010. Instagram mnozí z nás využívají jako moderní „album“ pro uchovávání svých zážitků, ale také sledování aktivit jak svých přátel, tak známých osobností z celého světa. Jak Instagram, tak i Pinterest slouží navíc k čerpání inspirací.

64a40875dcc0aobrazek.pngTikTok – mobilní aplikace a sociální síť, vypuštěna na svět v roce 2016, je využívána hlavně mladými. Někteří v ní vidí prostor pro tvorbu bezmyšlenkových videí, která nemají význam ani užitek, jiní naopak v této aplikaci spatřují velký potenciál, a to jak pro zábavu, tak i byznys.
Foto: Shutterstock

Zdroj info: nejinfografikyobjevitonline.maryvilleletemsvetemapplemaktualnedigitalninomadstvifocus-age, wikipedia

Čtěte také: 

Reklama