Kdo se v sobotu 4. února kolem 18. hodiny pohyboval kolem Kongresového centra v Praze, měl možnost vidět zástupy dětí, jež mířily jediným směrem s cílem zúčastnit se Benefičního koncertu Děti dětem 2006.

 

Byla jsem tam také a mezi zhruba 2 000 dětmi jsem si připadala přespříliš dospělá. Během tříhodinového programu, který byl vyvrcholením otevřené dětské celorepublikové kulturně-umělecké soutěže Sedmikvítek, jsem se však ani chvíli nenudila. A pevně věřím tomu, že i pro předsedu vlády Ing. Jiřího Paroubka a ministryni školství, mládeže a tělovýchovy JUDr. Petru Buzkovou byla tato akce příjemným zpestřením.

 

Paroubek? A kdo to je?

 

Ale pro dětské diváky nebylo důležité, zda některá z politických osobností sedí nedaleko od nich.
„A kdo to je, ten Paroubek?“ zeptalo se asi desetileté děvče svého kamaráda.
„No, tamten. Koukni se,“ řekl nejspíš od rodičů informovaný dvanáctiletý kluk. Oba se podívali stejným směrem, ale jen na chvíli. Více je zaujalo moderování Šárky Kubelkové, a především vystoupení dětí z různých koutů České republiky.

 

Když jsem pozorovala vystoupení tančících, zpívajících či přednášejících dětí, trochu zaraženě jsem vzpomínala na své dětství. Nevím, jak bych v té době zvládla vystoupení ve velkém sále Kongresového centra. Nejspíš s velkou trémou a určitě ne s takovou roztomilostí, jak to dovedly právě ony.

 

Martina z „děcáku“ i Ondra ze SuperStar

 

Nejde ani vyjmenovat všechny vystupující. Vždyť jich bylo přes sto šedesát. Mohu si jen vzpomenout na ty, kteří mě nejvíce zaujali. Třeba na Martinu Vávrovou, která přednesla svoji báseň Poděkování. Vyjádřila tak svůj dík tetám z dětských domovů, které se starají o opuštěné děti, mezi které ona sama také patří.

Sedmiletý Bohuslav Ježek zase na harmoniku zahrál a zazpíval Na Okoř je cesta. V tu chvíli jsem si jen mohla představovat jeho učitele na harmoniku a zároveň dědečka, jak dojatě hledí na svého vnoučka, který se na pódiu skoro ztrácí.

A co třeba holky z TS DANCESTEP z Jaroměřice nad Rokytnou? Se svým vystoupením Lord of the dance dokázaly, že za pár let můžou být dobrou konkurencí irského tanečního souboru.  

 

První řada soutěže Česko hledá SuperStar měla v době svého vysílání svoji hvězdu - zpěváka a herce Ondřeje Brzobohatého. Když přišel odrecitovat vítězné básně o houbách či drakovi v černých brýlích na hlavě, zdvihla se v sále nejedna dívka. Není nad to mít Ondru vyfoceného v telefonu.

 

Děti dětem 
Tato tradiční akce se koná každoročně již od roku 1998. Koncert Děti dětem je vyvrcholením Pionýrského Sedmikvítku – otevřené kulturně-umělecké soutěže sdružení Pionýr, které se každoročně účastní kolem 10 000 dětí. Ze sedmi kulturních oblastí (hudba, divadlo, tanec, Dětská porta, Pro-Rock, Rukodělná činnost a výtvarné práce, Clona – film, foto a folklórní tanec) si může vybrat opravdu každý.

 

Jiří Paroubek poznamenal něco o tom, že je rád, že se děti jen nepoflakují a věnují se svým zálibám. Na všech malých divácích i účinkujících bylo však především vidět, že to, čemu se věnují - třeba tančí, zpívají nebo se baví - dělají především proto, že jim to v jejich věku přináší radost a ani trochu nemyslí na to, co si o nich myslí "dospělácké" okolí.     

Co vaše děti? Jaké mají záliby?
Nezúčastnily se náhodou také akce Děti dětem? Líbila se jim?
Chodila jste jako malá do Pionýra?
Vystoupovala jste před publikem? Měla jste trému? 

Reklama