Od doby, kdy k nám dorazil aerobik, se objevilo několik fitness hitů, které povětšinou na chvíli zazářily a pak ustoupily do pozadí a těší užší okruh fanoušků, nebo zmizely úplně. Zatím poslední takovou revolucí je Zumba fitness, která má ovšem - zdá se - všechny předpoklady vydržet na výsluní ještě nějaký ten čas.

zumba

Pojďme se podívat na vybrané styly, které jsou něčím zajímavé. Některé naleznete v nabídkách fitcenter a všechny si užívaly během minulých dvaceti let svou „chvíli“ slávy, což se obvykle projevilo tak, že se o nich mluvilo, natáčely se videoprogramy a díky nim se plnily tělocvičny o poznání více než jindy.

Aerobik

Klasický aerobik, od něhož se dnes odvozují další fitness aktivity nesoucí často rovněž v názvu slůvko aerobik, prošel od dob svého vzniku bouřlivým vývojem. Velký vliv na jeho popularitu měla určitě Jane Fondová, herečka, kterou jsme zmiňovali v článku Celebrity, které ukázaly světu, jak být fit.

  • Základem dobré hodiny aerobiku je vedle instruktora také hudba! Hudba motivuje cvičence, udává tempo a je důležitým pomocníkem pro instruktora.

Aerobik se u nás stále těší velké oblibě - za aerobikové mocnosti považujeme dnes Ostravu a Brno, odkud pochází, resp. kde žije řada skvělých lektorů.

TAE BO

Se sloganem LOSE WEIGHT - HAVE FUN - BE STRONG získal tento „bojový“ cvičební styl velkou popularitu. Jeho zakladatelem byl Billy Blanks, mistr světa v karate a mistr USA v Tae - Kwon- Do, takže nás nepřekvapí, že v sobě spojoval prvky TAE-KWO DO, karate a klasického boxu.

Přesto jde o aerobní cvičení na hudbu, nevytváří se však žádné choreografie a pohyby mají silový charakter. Právě to přilákalo na lekce nejen muže, ale také typ žen, které nějaké „tanečky“ zrovna nemusí.

  • Kdo léta necvičil, měl by začínat značně opatrně a poohlédnout se po speciální lekci pro začátečníky. Tady není prostor pro hrdinství.

Step aerobik

Počátkem devadesátých let hit číslo jedna. Ženy si nechávaly „bedýnky“, na kterých se cvičí, dělat od kutilů ze dřeva, neboť cena originálního STEPu z umělé hmoty se pohybuje kolem 1500 Kč a výše. Právě vystupování na step zatěžuje velmi efektivní svalstvo dolních končetin. Kdo si někdy zkusil, asi ví, o čem mluvím - po první hodině cítíte velmi přesně všechny hýžďové svaly :-).

  • Zajímavostí jistě je, že step aerobik se vyvinul z rehabilitačního cvičení pro pacienty po operaci kolenního kloubu, nicméně při špatné cvičební technice se mohou kolena paradoxně poškodit.

Pokud máte ve svém okolí možnost vyzkoušet, udělejte to. Právě toto cvičení by zasluhovalo stát se evergreenem a pro mnohé příznivce jím skutečně je. Nedají na něj dopustit. Mezi ně patří i Olga Šípková, mistryně světa ve sportovním aerobiku, s kterou si můžete přečíst rozhovor o jejím dnešním životě zde.

Slide

Slide je druh cvičení, které se provádí ve speciálních návlecích přes boty na skluzném pásu umístěném na zemi. Každý cvičenec má „svůj“ pás, který mu v podstatě vymezuje prostor pohybu. Cvičení vzniklo z tréninků rychlobruslařů a dnes už budete asi těžko hledat fitcentrum, kde se provozuje.

Netvoří se žádné složité prostorově náročné choreografie, ale díky intenzivnímu zapojení všech velkých svalových skupin je vyžadována určitá fyzická zdatnost. Nečekejte, že to půjde hned tak, jako instruktorovi. Ale žádný učený z nebe nespadl...

Kangoorobik

Jde o skoro kuriózní styl, kdy se pohybujete na speciálních „pružinových“ botách. Člověk by až řekl, že se jeho vynálezce inspirovat u Maxipsa Fíka...

Díky tzv. trampolínovému efektu dochází ke zpestření třeba i běhu, který lze samozřejmě provozovat i v parku. Je to skvělá možnost, jak obohatit svůj pohybový režim o pobyt na čerstvém vzduchu.

Fit ball

„Aerobik v sedě“ u nás velmi propagovaly dvě dámy: Helena Jarkovská a PaeDr. Jirka Polášková, o kterých jsme psali už v článku Jak se cvičilo v osmdesátkách: Od džezgymnastiky k aerobiku.

Často je toto cvičení zahrnováno jako lekce pro seniory. A odborně vedená hodina fit ballu je pravým požehnáním pro pohybový aparát v každém věku. Míč si můžete pořídit i domů - ať už na cvičení nebo na sezení. Já na něm taky právě teď sedím... :-)

  • Velikost míče se volí podle délky paží a na originálních krabicích bývá uvedena tabulka, podle níž lehce vyberete „ten svůj“. Míč je třeba nafouknout tak, aby byla pánev při vzpřímeném sedu podsazená (tj. zatlačena vpřed) a kolena umístěna níž než pánev. Úhel mezi trupem stehny má být větší než devadesát stupňů a chodidla celou plochou na zemi.

Zumba

Zumba Fitness® a (zakladatel Beto Perez) způsobila doslova revoluci a plně dostála svého oficiální sloganu Zbav se rutiny a přidej se k párty. Svého času zvedla ze židlí i ženy, které nebyly třeba v životě v tělocvičně (kromě školního tělocviku).

Pokud vás vlna šílenství - vtom dobrém slova smyslu, která se k nám přihnala jako tsunami cca někdy před třemi lety, ještě nepoltila, doporučuji vyzkoušet. Zvlášť pokud jste vždy snila o tom, že budete královnou parketu, ale váš partner se do tance zrovna nehrnul. Tady si totiž vše jako salsa, merengue, cumbia, reggaeton, samba, salsaton, belly dance, cha cha, calypso, hip hop můžete užít sama za podpory skupiny stejně naladěných kámošek.

  • A jak to bude se zumbou dál? To je ve hvězdách... ale proč to zkoumat. Užívejte si radost z každého pohybu tady a teď.

Autorka článku provozuje specializovaný server www.aerobic.cz s databází instruktorů v celé ČR.

Reklama