Pravidla jsou avizována již téměř 2 roky, takže výrobci měli čas se na ně připravit. Zároveň se čeští spotřebitelé učí číst a správně interpretovat etikety, aby byli připraveni jim dobře porozumět.

Na balených potravinách bude mimo jiné povinně uvedeno, kolik je v nich tuků, cukrů, bílkovin a soli a jakou mají energetickou hodnotu. Již 2. rokem také probíhá Festival zdravého nakupování, kde se za přítomnosti nutričních terapeutů učí spotřebitelé vybírat nutričně vyvážené potraviny a správně interpretovat etikety výrobků.

jídlo

Povinných bude 7 základních údajů: energetická hodnota, množství tuků, nasycených mastných kyselin, sacharidů, cukrů, bílkovin a soli. Údaje mají toto pořadí i grafickou podobu pevně dané. Budou buď v tabulce, nebo v řadě za sebou.

Festival zdravého nakupování právě probíhá, stále se ho ještě můžete zúčastnit v některém z 15 měst ČR nebo čerpat informace na stánkách www.vimcojim.cz, kde můžete po celou dobu konání festivalu soutěžit o zajímavé ceny. Soutěžte s Vím, co jím a vyhrajte kolo nebo balíčky produktů racionální výživy, kuchařky, ale i sportovní vybavení a doplňky. Hlavní cenou je jízdní kolo, které do soutěže věnoval prodejce značky HEAD, www.HEADsportSHOP.cz.

Označení výživové hodnoty potravin bude uvedeno na 100 g (ml), případně v porci v g (ml) a v % referenční hodnoty příjmu (RHP, dříve DDD).  Energetická hodnota potraviny se vyjadřuje v kilojoulech, nebo kilokaloriích (10 kJ = 2,4 kcal; 1 kcal = 4,2 kJ), je to množství tepla/energie, které vznikne spálením/rozkladem látek obsažených v potravině.

jídlo

Reklama