Dnes se oční vady objevují u většiny populace a jedná se o ty nejčastější, které jednoduše odhalí oční lékař. Existují ale i méně známé a ne tolik časté oční vady, které mohou mít neblahý vliv na zdravotní stav. Proto by každý člověk měl alespoň jednou za život absolvovat detailní vyšetření, které dokáže odhalit skryté oční vady. Schválně, kolik jich znáte.

63eb6ef427da1obrazek.jpg
Foto: Shutterstock

Keratokonus
Keratokonus je onemocnění oční rohovky, při které dochází k jejímu klenutí a ztenčování. Příčinou bývá narušení kolagenových vláken v rohovce. Ta mají tendenci se prodlužovat a tím se zhoršuje vidění, Pro toto onemocnění je typická vysoká krátkozrakost, astigmatismus a s tím spojený problém při laserové operaci očí, která je takřka nemožná, právě kvůli ztenčování rohovky. Takové onemocnění se nedá vyléčit, ale dnes ho lékaři umí velmi zpomalit.

Diplopie
Jedná se o velmi nepříjemnou vadu – o dvojité vidění. Jde o to, že člověk vidí totožný předmět dvakrát. V některých případech se může jednat jen o lehké rozmazání a nemoc se může objevit pouze na jednom oku, což je zvlášť nepříjemné a způsobuje to silné bolesti hlavy. Obraz se může mazat do různých směrů a dokonce může i rotovat, což působí jako halucinace. Příčinou bývá porucha okohybných svalů. Je nutné i vyšetření neurologem.

Makulární degenerace
Tato vada se nejčastěji objevuje u seniorů a jde o postupnou ztrátu vidění (i během několika měsíců). Rozděluje se na suchou a vlhkou. U suché dochází k zániku epitelu sítnice a fotoreceptorů a u vlhké prosakování krve do sítnice. Postižený vidí šedé stíny, nedokáže rozlišovat barvy, sledovat televizi, číst nebo rozlišovat tváře a osoby.

Strabismus
Jiné označení pro šilhání neboli heterotropii. Mylně si někteří myslí, že šilháním trpí lidé pouze od narození. Může se objevit během dospělého života vlivem úrazu očí nebo hlavy. Často se objevuje u těch, kteří trpí vysokou krátkozrakostí nebo astigmatismem a naštěstí lze řešit operativně, i když ne u každého a lze to pouze v dětském věku. Šilhání v dospělosti je trvalý stav.

Anisometrie
Zvláštní název, který vypadá jako velmi vážné onemocnění. Pravdou je, že se jedná o rozdílný počet dioptrií na každém oku. Čím je vyšší rozdíl mezi dioptriemi na levém a pravém oku, tím je vidění horší. Většina lidí, kteří trpí oční vadou, má právě i anisometrii.
Zdroj: Neovize, Gemini, Oční centrum Praha, Lentiamo

Čtěte také: