Před nedávnem se mi v poště objevila tiskovka na téma oční jóga. „Bezva, konečně něco pro nás, kteří sedíme celý den za počítačem,“ zaradovala jsem se a těšila se, jak příště ulevím svým unaveným očím. Pojďme si zacvičit společně!

Jak na oční jógu?

Před samotným cvičením se nejprve uvolněte a protáhněte. Cviky provádějte ve chvílích, kdy se na ně můžete plně soustředit, a zásadně bez brýlí.

  • Rozcvičení

Zavřete oči a kývejte hlavou - dopředu, dozadu, ze strany na stranu a kolem dokola. Tím si uvolníte ztuhlou krční páteř a necháte oči odpočinout.

ocni joga

Intenzivnější uvolnění spodní části krční páteře dosáhnete kroužením ramen. Nejprve směrem dozadu, potom dopředu. Cvičení opakujte alespoň 15krát v každém směru.

  • Očima nahoru a dolů

Pohybujte očima pomalu nahoru (pohled k nebi) a dolů. Zopakujte desetkrát.

ocni joga

  • Očima do stran

Pohybujte očima z jedné strany na druhou. Hlavu mějte pořád v klidné přímé poloze. Na každou

 
  ocni joga


stranu se dívejte až tak daleko, jak je to možné. Opakujte desetkrát. 

  • Očima do úhlopříčky

Nejdříve pohybujte očima šikmo do levého dolního rohu, poté pravého horního rohu. Opakujte desetkrát.

 
  ocni joga

 

  • Kroužení očima

Nejprve kružte očima na jednu stranu, opakujte pětkrát, a poté na druhou se stejným počtem opakování.

ocni joga
Pokud během cviků zavřete oči, budete si zároveň masírovat i oční bulvu.

  • Ostření

Natáhněte před sebe ruku, ve které držíte svisle tužku. Zaostřete na horní konec tužky a ruku pomalu přibližujte. Pořád mějte zaostřeno na tužku.

ocni joga
Obdobně můžete pohledem přecházet z tužky vzdálené od očí asi třicet centimetrů na libovolný předmět ve větší vzdálenosti (nejméně pět metrů), například strom za oknem. Zaostřete oko na tužku, pak na vzdálený předmět. Vše desetkrát opakujte. Potom na několik vteřin zavřete oči a proveďte celý postup ještě jednou. Cvičení provádějte rychle, ale důkladně, aby si oční bulva i čočka na podobnou činnost zvykaly.

Vyzkoušeli jsme

Do oční jógy jsem se vrhla hned následující den. A kolegu Jakuba od vedlejšího stolu jsem zřejmě uvedla do rozpaků. Chvíli si myslel, že po něm házím očima, hned potom že je před ním obracím v sloup.

Co jsem přitom zjistila? Zjistila jsem, že pokud si zacvičíte oční jógu tehdy, jsou-li vaše oči už unavené a bolí, nebude to moc platné. Ale jako prevence to asi bude mít něco do sebe. Už celý týden se únava nedostavila a já se můžu večer kouknout na film, aniž bych musela mžourat na titulky.

Více o oční józe, další cviky a informace o tom, které oční kapky jsou nejlepší, si můžete přečíst na www.ocnijoga.cz

Pracujete s počítačem? A odráží se to nějak na vašich očích? Co děláte proti unaveným a bolavým očím? Už jste o oční józe slyšela? Vyzkoušela jste ji?