RotaTeq

 

 

 

 
Rotaviry jsou nejčastější příčinou průjmů u dětí. Nejvíce riziková skupina jsou zejména děti do pěti let. Jsou to viry vysoce infekční a přenáší se snadno zanesením do úst (kontakt mezi dětmi, kontaminované ruce, hračky), ale i vzduchem. Infekce může mít i velmi těžký průběh ohrožující zdraví i život. Dochází totiž k dehydrataci, která může být při těžším průběhu nebezpečná. Odhaduje se, že v České republice je kvůli rotaviru ročně hospitalizováno 2200-4100 dětí do věku 5 let (v průměru 6-11 denně).

Příznaky onemocnění jsou horečka, zvracení, bolesti břicha a průjem. Dítě chodí na záchod i v desítkách případů denně, typickými příznaky jsou oschlé sliznice, zapadlé oči, méně časté močení, nechutenství, slabost, v nejtěžších případech i poruchy vědomí, namáhavé dýchání a chladné končetiny.

 

Nemocné dítě vylučuje rotavirus stolicí v obrovských kvantech, ale k nákaze stačí jen několik virů. Rotavirus vydrží na rukou, hračkách a pevných površích několik hodin až dnů a je relativně odolný vůči různým dezinfekčním prostředkům. Jeho šíření není závislé na socioekonomické úrovni rodiny.

 

Nejúčinnější prevence je očkování, což doporučuje i Česká vakcinologická společnost. Nová vakcína, která umožní už i u nás očkovat děti v kojeneckém věku, se podává do úst stlačením z tuby ve třech dávkách. První dávka je podávána kojencům mezi 6.-12. týdnem života, další pak vždy v měsíčním intervalu. Vakcína RotaTeq prozatím není hrazena zdravotními pojišťovnami. Konečná cena za jednu dávku je 1500 Kč.

 

Setkaly se vaše děti s rotaviry? Co si myslíte o prospěšnosti očkování? Je 1500 Kč za očkování hodně?

 

Reklama