Co může způsobit klíště a jaká je ochrana? O tom jsme si popovídali s odborníkem, Doc. MUDr. Rastislavem Maďarem, Ph.D.

Proč je klíšťovka u nás stále podceňovaná?
To je těžká otázka. Faktory jsou různorodé a jejich poměrně mnoho. Chtělo by to určitě větší iniciativu ze strany praktických lékařů s doporučením očkování rizikovým pacientům a pomohla by i větší angažovanost pacientů, kteří nemoc prodělali, tak jak je to běžné v jiných vyspělých zemích. Jejich osobní výpověď o útrapách, kterými si prošli a o následcích, se kterými se po nemoci potýkají, vede často neočkovaných k úvaze, jestli zbytečně neriskují. My, specialisté na očkování můžeme přidat zkušenosti s vysokou mírou bezpečnosti a účinnosti vakcinace proti této jinak neléčitelné nemoci.

Jak je na tom ČR s výskytem infikovaných klíšťat?
Procento infikovaných klíšťat z jejich celkové populace zůstává přibližně stejné, dostávají se však do nových oblastí, do městských parků a dokonce místy na zahrady v městské zástavbě. Ohrožují tedy i osoby, které svůj život za poslední desetiletí moc nezměnily, houbaří, rybaří, zahradničí nebo stanují na stejném místě. Jsou nám pořád blíž a riziko zvyšuje i nadstandardně vysoký počet pejskařů v naší zemi. Přírodní a klimatické podmínky v naší zemi klíšťatům velmi vyhovují, složení fauny i flóry, počasí, mnoho vodních ploch a toků a samozřejmě významným faktorem je obliba trávení volného času v přírodě.

Jsou více očkované děti, ale dospělé osoby tolik ne, je to chyba?
Riziko těžkého průběhu a trvalých následků stoupá s věkem, prioritou by proto mělo být očkování prarodičů a následně rodičů. I případy úmrtí se většinou vyskytují nad 50 let věku.

Kdy se můžeme očkovat proti klíšťatům - je doporučená nějaká doba nebo je to jedno?  Mezi lidmi zůstává názor, že očkovat se v létě je nesmysl.
Očkování je možné zahájit kdykoliv, i v letním období. Není žádný odborný důvod odkládat to na pozdější období. Důležité je, aby měla osoba pohybující se v přírodě co nejdříve očkované alespoň 2 dávky, které navozují imunitu.

Jak dlouho nás vakcína proti klíšťatům chrání?
První dvě dávky chrání přibližně jeden rok, po třetí je imunita až tři roky. Délka trvání imunity po dalších posilujících dávkách se pohybuje v rozsahu 3-5 let podle použité vakcíny a věku očkovaného.

Na naše otázky odpovídal Doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D., odborný garant center očkování a cestovní medicíny, a my mu za jeho odpovědi děkujeme.

Příznaky a průběh klíšťové encefalitidy

Klíšťovou encefalitidu přenáší nakažená klíšťata všech vývojových stádií. Infikované klíště přenese virus na člověka přisátím. Onemocnění probíhá obvykle ve dvou fázích. První fáze se většinou objeví po inkubační době 7–14 dní a může trvat až jeden týden. Jedná se o příznaky podobné chřipce. Ve druhé fázi onemocnění se mohou objevit vysoké teploty, silné bolesti hlavy, zvracení a porucha vědomí. Onemocnění klíšťovou encefalitidou může být i život ohrožující nebo zanechat trvalé následky – psychické poškození, bolesti hlavy, snížení soustředění a výkonnosti, obrny končetin.

Myslete na svoje zdraví dříve, než bude pozdě

Proti klíšťové encefalitidě neexistuje specifický antivirový lék. Princip léčby spočívá zejména v potlačování jednotlivých příznaků nemoci (podávání léků tlumících horečku, zánět a zvracení). Důležitý je zároveň klid na lůžku bez fyzické aktivity, která by zhoršila obtíže, a zvýšila tím riziko trvalého poškození nervového systému. Závažnější průběh onemocnění s nebezpečím trvalých neurologických problémů bývá u starších osob. Pro dosažení optimální ochrany proti klíšťové encefalitidě je nutné ukončit základní očkování, které sestává ze 3 podaných dávek.

Čtěte nás článek

Reklama