Převážná většina populace považuje očkování dětí za naprostou samozřejmost. Díky účinným vakcínám se přece podařilo vymýtit nebo alespoň eliminovat  nejnebezpečnější nemoci, na které umíraly stovky a tisíce dětí.  

I v dnešní civilizované době však existuje nemalé procento rodičů, které má vůči očkování malých dětí výhrady. Argumentují tím, že očkování je zásahem proti přirozenému vývoji, že snižuje imunitu a zbytečně zatěžuje organizmus.

rotaCo na to lékaři?

Každé očkování s sebou nese určité riziko, proto lékaři vždy informují rodiče o možných vedlejších účincích. Zároveň ale zdůrazňují, že i ta nejzávažnější reakce na vakcínu je přijatelnější než onemocnění samo.

Proto by rodiče měli své děti chránit a zajímat se i očkování, které (zatím) nespadá do pravidelného očkování podle kalendáře, ale může předejít možným onemocněním, která křehký organizmus dítěte  zbytečně vysilují a v krajním případě mohou vést až k smrti.

K takovým patří i zdánlivě neškodná a nebezpečně podceňovaná střevní infekce. Může ji způsobit rotavirus, který je nejčastější příčinou průjmových onemocnění dětí.

Rotavirus je vysoce infekční (k nákaze stačí deset virových částic), velmi snadno se přenáší a navíc je relativně odolný vůči běžným desinfekčním prostředkům, takže jeho šíření není závislé na socioekonomické úrovni rodiny. A ani kojené dítě před ním není dostatečně chráněno.

Onemocnění rotavirovou infekcí může mít těžký průběh, projevuje se horečkou, bolestmi břicha, zvracením a průjmy, které způsobují velké ztráty tekutin. Rychlá dehydratace může být i život ohrožující, proto je často nezbytná hospitalizace a infuzní léčba.

Není lepší takovému trápení dítěte předcházet?

Účinnou prevencí je očkování. První rotavirová infekce mívá nejzávažnější průběh, v riziku jsou proto zejména  malé děti, proto by očkování mělo být dokončeno před 6. měsícem věku.

Vakcína se podává do dutiny ústní. Aplikace je možná již od 6. týdne věku dítěte, celé očkování by mělo být dokončeno před 24. týdnem, aby bylo dítě chráněno v období, kdy je riziko rotavirové gastroenteritidy nejvyšší. Očkovat je možné a bezpečné současně s kombinovanou „hexavakcínou“ i s vakcínou pro prevenci pneumokokových onemocnění.

Vakcína pro prevenci rotavirových onemocnění není hrazena z prostředků veřejného zdravotního pojištění. Rodiče si ji mohou pro své dítě zakoupit v rámci tzv. nadstandardního očkování.

Více na www.rotavir.cz