Očkování proti žloutence je naším aktuálním tématem. Chránit bychom se neměli jen my, dospělí, ale také naše děti. Protože očkování proti žloutence typu B je povinné a děti je získávají v rámci očkovacího kalendáře u svého pediatra, zajímali jsme se o žloutenku typu B - proč je toto očkování vhodné, co se stane, když se naše dítě nakazí touto nemocí a zda odborníci doporučují děti očkovat.

injection

Oslovili jsme tedy odborného garanta očkovacích center, Doc. MUDr. Rastislava Maďara, Ph.D., aby nám odpověděl na několik otázek:

Děti mají povinné základní očkování proti žloutence typu B, proč bychom se měli zajímat i o vakcínu na typ A?
Virová hepatitida (žloutenka typu A) se přenáší běžnými aktivitami každodenního života. Riziko nákazy je proto vyšší než u žloutenky typu B. Nákaza se přenáší mechanismem ruka - ústa ať už přímo, nebo jídlem (např. rohlík, jablko), kornoutkem zmrzliny či hračkou vloženou do pusy apod. Infikovaná osoba vylučuje virus ještě před nástupem prvních příznaků a představuje tak riziko pro své okolí. Navíc u některých lidí probíhá nemoc mírněji a často se tak bez uvědomení své infekčnosti pohybují v populaci a nemoc mohou roznášet. Vzhledem k délce inkubační doby (minimálně 2 týdny) je zpětná identifikace takové osoby prakticky velmi obtížná.

V čem je pro děti tato žloutenka nebezpečná?
V dětských kolektivech se hepatitida A často šíří velmi rychle, riziko představují i různé sportovní akce. Infekce sice běžně neohrožuje život infikovaného dítěte, přináší ale celou řadu dlouhodobých omezení, které narušují běžný život postiženého dítěte i rodičů. Musí se dodržovat speciální dieta a omezit fyzická zátěž, což bývá u dětí problematické.

Kde se dítě se žloutenkou typu A může setkat?
Rizikový je v podstatě každý kontakt s místy, kterých se dotýkají ruce jiných lidí - dveřní kliky, madla nákupních vozíků, držadla v tramvajích a autobusech, mobilní telefony, klávesnice počítačů, klíče apod. K tomu ještě těsný tělesný kontakt s infikovanou osobou, závadná pitná voda a nedostatečně tepelné zpracované kontaminované jídlo.

Doporučujete toto očkování maminkám?
Očkovat je možné děti již od 1 roku věku. Indikace zahájení očkování záleží od mnoha faktorů, jako například starší sourozenci, pobyt v zahraničí, přítomnost v kolektivech dětí apod.

Za odpovědi na otázky děkujeme Doc. MUDr. Rastislavu Maďarovi, Ph.D., který je odborným garantem očkovacích center.

Více o možnostech očkování najdete na www.avenier.cz nebo na www.ockovacicentrum.cz

Tip redakce:

Sleva 20 % na očkování proti žloutence A pro děti do 15 let. Sleva platí na obě dávky vakcíny HAVRIX JUNIOR. Akce trvá od 1. 4. do 30. 6. 2012

Zhruba každý třetí pacient, který u nás onemocní žloutenkou typu A, je dítě do 10 let. Zatímco proti žloutence typu B jsou v rámci povinného očkování chráněny všechny děti, očkování proti žloutence typu A je dobrovolné. Zvážit tuto možnost by měli zejména rodiče malých dětí, kterým je vhodné poskytnout ochranu proti žloutence typu A ještě před nástupem do mateřské školy. Podle statistik žloutenka typu A postihuje nejčastěji právě děti do čtyř let a může se rychle šířit v kolektivu. Účinnou ochranu proti nemoci představuje očkování. Od dubna do konce června na něm mohou rodiče na každé dávce ušetřit přibližně 200 Kč*.

V České republice žloutenka typu A postihuje v posledních letech nejčastěji děti. Zatímco během epidemie v roce 2008 bylo nejvíce pacientů mezi dospělými, poslední tři roky onemocněly nejčastěji děti do čtyř let.

Od dubna do konce června nebo do vyprodání zásob mohou rodiče zakoupit obě dávky vakcíny, které jsou při prodeji na úrovni výrobce zvýhodněny slevou 20 %. Druhou dávku, zakoupenou za zvýhodněnou cenu, lze do dalšího očkování uchovat v lednici, např. u svého pediatra. Na očkování lze v tomto období ušetřit přibližně 200 korun na každé dávce.

Více na www.zloutenky.cz

Reklama