Nechávají své děti očkovat? A pokud ne, tak proč? Nejen na tyto otázky nám jich v anketě odpovědělo 711.
Abychom byli úplně přesní, odpovídaly nejen maminky, byť jich byla naprostá většina (92 %), ale do ankety se zapojili také tatínkové (8 %). Tito rodiče pocházeli ze všech koutů České republiky, z velkých měst i malých obcí.
Kde čerpáme informace?
Ať už jsou informace rodičů o očkování jakékoli, nejčastěji se shodli na tom, že je mají od pediatra (74 %). Přes 15 % respondentů pak hledalo na internetu. Ostatní zdroje informací už zmínilo jen malé procento dotázaných. Například od své rodiny čerpají 3 %, od kamarádek či jiných maminek necelá 3 % a z médií necelá 2 %. Tyto zdroje pak většinou také považují za důvěryhodné. Nejvíce dotázaných důvěřuje hlavně dětskému lékaři - přes 83 %, a internetu 9 %.
Považují ale rodiče informace od pediatra za dostatečné k tomu, aby se mohli ohledně očkování rozhodovat? Z 84 % ano, více faktů by ocenilo přes 15 % respondentů.
Necháváme děti očkovat?
Naprostá většina rodičů nechává své děti očkovat (96 %), pouze 30 rodičů (4 %) vakcinaci odmítá. Z jakého důvodu? Často proto, že s očkováním jako takovým nesouhlasí a považují je za zbytečné (15 %). Tito rodiče mají také z minulosti s očkováním špatné zkušenosti (15 %). Že očkování poškozuje zdraví, to si ale myslí jen 1 % dotázaných, kteří nenechávají své děti očkovat.
A co nepovinné očkování?
I nepovinnými vakcínami chrání své děti většina dotázaných - 67 %. Která to jsou? Nejčastěji volí vakcinaci proti pneumokoku (59 %), klíšťové encefalitidě (38 %), rotavirům (34 %), meningitidě (15 %) nebo papilomavirům (HPV) (9 %).
Z jakého důvodu se nepovinným očkováním vyhýbají ostatní dotázaní rodiče? Nejčastěji proto, že jim připadá jako příliš velká zátěž pro dětský organismus (46 %). Dalším velkým NE pro nepovinné očkování je jeho zpoplatnění (21 %). Jako o zbytečném hovoří o nepovinném očkování 6,5 % a špatné zkušenosti s ním zmiňuje 10 % respondentů.
Co nejlépe vyjadřuje názor dotázaných rodičů na nepovinné očkování?
Vadí mi, že očkování je nutné hradit, proto dítě očkovat nenechám. (4 %)
Vadí mi nutnost očkování hradit, ale kvůli zdraví dítěte ho zaplatím. (22 %)
Nutnost hradit nepovinné očkování mi nevadí, jsem za tu možnost rád/a. (8 %)
Vadí mi příliš mnoho očkování, je to zátěž pro dítě. (33 %)
Doporučení lékaře je pro mne důležitější než to, zda je očkování hrazené, nebo nehrazené pojišťovnou. (27 %)
Očkování nevěřím. (3 %)
Máme zkušenost s nemocemi?
K ochotě rodičů očkovat své děti zcela jistě vede i zkušenost s nejrůznějšími onemocněními. Ve svém okolí se s nimi totiž setkává naprostá většina z nich. Člověka, který onemocněl například zápalem plic, má ve svém okolí 44 % dotázaných. Jejich blízcí či známí ale bojovali také se záněty středního ucha (61 %), klíšťovou encefalitidou (28 %), zánětem mozkových blan (17 %), spalničkami (17 %) nebo záškrtem (1 %).
Proto není divu, že obavy z možného návratu nemocí, které byly díky očkování potlačeny, má nadpoloviční většina maminek a tatínků (59 %). Návratu černého kašle, spalniček, záškrtu a dalších takových chorob, s nimiž se dnes naštěstí běžně nesetkáváme, se nebojí 40 % dotázaných.
Co nám říká slovo pneumokok?
Že o nemoci jménem pneumokok vůbec nic neví, k tomu se přiznalo přes 14 procent rodičů. Ostatní pak měli zaškrtnout odpovědi, které považovali za pravdivé.
- Že není pneumokok nebezpečný, to si naštěstí myslí jen něco málo přes 2 % respondentů. I to je ale vysoké číslo vzhledem k faktu, že může jít až o život ohrožující infekci.
- Pneumokok může způsobit zápal plic. (29 %)
- Pneumokok může způsobit zánět středního ucha. (21 %)
- Pneumokok může způsobit meningitidu. (30 %)
- Pneumokok může způsobit zánět nosních dutin. (2 %)
O možnosti nechat dítě očkovat proti pneumokoku přitom podle odpovědí informoval pediatr 78 % dotázaných. Pro možnost ochrany dítěte vakcinací se pak rozhodlo 51 % těchto rodičů. Proč je odmítlo, nebo s ním váhá zbylých 49 %?
Nejčastěji je za tím strach z možných nežádoucích účinků (36 %) a také příliš mnoho očkování naráz (29 %). Riziku komplikací nechce vystavovat své dítě zhruba čtvrtina (26 %) respondentů a obava z očkování obecně odrazuje na 15 % dotázaných. Následuje obava z příliš nízkého věku dítěte pro toto očkování (13 %), strach z propuknutí nemoci na základě očkování (12 %) a nedůvěra, že by mohlo skutečně fungovat (10 %).
Bojujeme proti klíšťové encefalitidě?
Proti závažnému onemocnění přenášenému klíšťaty chrání své děti dobrovolným očkováním 29 % dotázaných rodičů. Proč ne ostatní? Nejčastěji prý proto, že nechtějí dítě vystavovat riziku komplikací (24 %) a ze zdravotních komplikací po očkování mají strach (23 %). Obavu z očkování obecně přiznalo 13 % respondentů. Nemalé procento (15,4 %) oslovených maminek a tatínků však odmítá platit za očkování, které podle nich má být zdarma. Dalšími důvody proti očkování bylo i špatné načasování, tedy promeškání očkování před sezónou klíšťat (13 %) nebo nedůvěra v jeho účinnost (13 %).
Nový komentář
Komentáře
Určitě očkovat.
Za našich mladých let tolik očkování nebylo. Snad jsme byli zdravější, měli lepší imunitní systém. Můj pocit je ten, že již strava obsahuje mnoho barviv, éček a já nevím co ještě. Život ve městě v prašných ulicích, plyny z aut je též varováním. Mnohým chybí i tělesný pohyb. Těch vnějších vlivů je víc než je zdrávo. A do toho spousta očkování. Někdy ani lékaři nedovedou poradit. Je to bludný kruh. Pak se nelze divit, že někteří jsou proti.