Očkování je bezesporu velice důležité v boji s infekčními nemocemi. V naší republice, ale vlastně ve všech vyspělých zemích světa, má dlouhou tradici, a tak díky němu se podařilo vymítit některé nebezpečné nemoci. Celosvětově se jedná například o pravé neštovice, v některých zemích pak tetanus a dětská přenosná obrna.

Při očkování se do organismu očkovaného dostane očkovací látka, díky které si organismus vytvoří své vlastní protilátky, aby mohl s nemocí účinně bojovat.

Zeptala jsem se na některé údaje o očkovaní praktické lékařky MUDr. Ivony Menšíkové a dětské lékařky MUDr. Anny Floderové z Hranic na Moravě.

Paní doktorko, na která očkování můžeme teď, v únoru a březnu, přivést své děti?
MUDr. Floderová:
Především v březnu probíhá pravidelné očkování "na lžičku" proti obrně. Toto je celostátně stanovený termín, který se opakuje ještě v květnu.
Dalším očkováním, které můžete ještě do konce února stihnout, je očkování proti klíšťové encefalitidě. Toto očkování je dobrovolné, proto si jej každý hradí sám. Primární očkování se provádí třemi dávkami. Druhá dávka se podává v rozmezí jednoho až tří měsíců po dávce první, třetí potom po devíti až dvanácti měsících.
Očkování proti klíšťové encefalitidě ovšem nemůžu doporučit dětem, které ještě nedosáhly školního věku. Do té doby je dost velký nápor povinných očkovacích látek a mohlo by se stát, že v této době imunitní systém dítěte nezareaguje, jak by měl, a očkovací látka nesplní, co by měla. Pokud ovšem žije dítě v oblasti s velkým výskytem infikovaných klíšťat, dá se očkovat i dítě mladší, většinou od jednoho roku věku.

MUDr. Menšíková: Stejně jako doktorka Floderová bych upozornila především na poslední šanci naočkovat se proti klíšťové encefalitidě. Osobně ale doporučuji začít s tímto očkováním už na podzim, protože si myslím, že je to efektivnější.

Očkovat by se měli především lidé, kteří bydlí v některé z oblastí s vysokým výskytem infikovaných klíšťat, nebo se do této oblasti chystají cestovat. Nemůžu toto očkování doporučit těhotným a kojícím ženám.

Z dalších dobrovolných očkování bych chtěla upozornit především na očkování proti meningokokovým nákazám a proti virové hepatitidě. Obě očkování jsou v dnešní době aktuální a velice důležité. Lidé by neměli zapomínat ani na pravidelné přeočkování proti tetanu.

Proti meningokokovým nákazám se očkuje jednou dávkou očkovací vakcíny, proti virové hepatitidě dvěma dávkami, přičemž ta druhá dávka se očkuje po šesti až dvanácti měsících od první. U některé vakcíny proti virové hepatitidě se očkují i tři dávky.

Co si myslíte o názoru, který se v poslední době velice rozšířil, že povinná očkování, na které chodí děti jsou spíše škodlivá než užitečná?
MUDr. Floderová:
S tímto tvrzením nemůžu v žádném případě souhlasit. Pokud se rodiče nechají přesvědčit o tom, že očkování není potřebné, ba spíše škodlivé, mohou tím svým dětem velice ublížit. Proto by měli rodiče pravidelně docházet s dětmi na všechna očkování, která mají uvedena v očkovacím kalendáři.

Zajímavé informace o očkování, články a novinky najdete na www.vakciny.net

 

 

 

                        
Reklama