Při očkování se do organismu očkovaného dostane očkovací látka, díky které si organismus vytvoří své vlastní protilátky, aby mohl s nemocí účinně bojovat.
Zeptala jsem se na některé údaje o očkovaní praktické lékařky MUDr. Ivony Menšíkové a dětské lékařky MUDr. Anny Floderové z Hranic na Moravě.
Paní doktorko, na která očkování můžeme teď, v únoru a březnu, přivést své děti?
MUDr. Floderová: Především v březnu probíhá pravidelné očkování "na lžičku" proti obrně. Toto je celostátně stanovený termín, který se opakuje ještě v květnu.
Dalším očkováním, které můžete ještě do konce února stihnout, je očkování proti klíšťové encefalitidě. Toto očkování je dobrovolné, proto si jej každý hradí sám. Primární očkování se provádí třemi dávkami. Druhá dávka se podává v rozmezí jednoho až tří měsíců po dávce první, třetí potom po devíti až dvanácti měsících.
Očkování proti klíšťové encefalitidě ovšem nemůžu doporučit dětem, které ještě nedosáhly školního věku. Do té doby je dost velký nápor povinných očkovacích látek a mohlo by se stát, že v této době imunitní systém dítěte nezareaguje, jak by měl, a očkovací látka nesplní, co by měla. Pokud ovšem žije dítě v oblasti s velkým výskytem infikovaných klíšťat, dá se očkovat i dítě mladší, většinou od jednoho roku věku.
MUDr. Menšíková: Stejně jako doktorka Floderová bych upozornila především na poslední šanci naočkovat se proti klíšťové encefalitidě. Osobně ale doporučuji začít s tímto očkováním už na podzim, protože si myslím, že je to efektivnější.
Očkovat by se měli především lidé, kteří bydlí v některé z oblastí s vysokým výskytem infikovaných klíšťat, nebo se do této oblasti chystají cestovat. Nemůžu toto očkování doporučit těhotným a kojícím ženám.
Z dalších dobrovolných očkování bych chtěla upozornit především na očkování proti meningokokovým nákazám a proti virové hepatitidě. Obě očkování jsou v dnešní době aktuální a velice důležité. Lidé by neměli zapomínat ani na pravidelné přeočkování proti tetanu.
Proti meningokokovým nákazám se očkuje jednou dávkou očkovací vakcíny, proti virové hepatitidě dvěma dávkami, přičemž ta druhá dávka se očkuje po šesti až dvanácti měsících od první. U některé vakcíny proti virové hepatitidě se očkují i tři dávky.
Co si myslíte o názoru, který se v poslední době velice rozšířil, že povinná očkování, na které chodí děti jsou spíše škodlivá než užitečná?
MUDr. Floderová: S tímto tvrzením nemůžu v žádném případě souhlasit. Pokud se rodiče nechají přesvědčit o tom, že očkování není potřebné, ba spíše škodlivé, mohou tím svým dětem velice ublížit. Proto by měli rodiče pravidelně docházet s dětmi na všechna očkování, která mají uvedena v očkovacím kalendáři.
Zajímavé informace o očkování, články a novinky najdete na www.vakciny.net
Nový komentář
Komentáře
Sandy: Díky moc.
Kaca: Píšu Ti vzkazík
Kláruša: Hm, očkování vlastně ty nemoci způsobuje. Takže napřed žádné nemoci nebyly a doktoři si řekli, že by bylo hezké pár smrtelných nemocí přivést na svět a tak začali vyvíjet vakcíny?
Kaca: kolik je dceři? Máš nějaký zprávy z imunologie v ruce? Trpí malá nějakou alergií, ekzémem, nebo astmatem?
K vakcíně na meneningokoka: nevím jak je to letos, loni bylo několik druhů vakcín. Podle mne (ale jsem laik) je lepší zakoupit novou vakcínu NeisVac-C od firmy Baxter a ta stála něco kolem 700,-Kč.
Více viz zde: http://www.rodina.cz/scripts/diskuse/prisp.asp?id=337515
Kaca: snížená imunta sliznic? To myslíš IgA ?
vite nekdo prosim, kolik se plati za vsechny 3 davky ockovani proti klistatum?
U nás to bylo tak, že jsme na místě platila asi 200,- za dávku a po naočkování všech dávek mi pojišťovna peníze vrátila.
Majkinko, vakcina na meningokoka opravdu jen 109,- Kč? Jestli je to fakt, tak s děckama hned klušu. To mi přijde jako pakatel oproti tomu, co se může stát.
My žijeme také v oblasti s velkým výskytem klíšťat, očkovány máme obě děti. Neřešila jsem to, je lepší je oočkovat než myslet na riziko, když by oemocněly.
Petro: pokud jsi dobře četla, tak doktorka, se kterou jsem mluvila doporučuje očkovat i mladší děti, pokud žijí v oblasti s vysokým výskytem nákazy
Já jsem našeho puberťáka taky objednala na meningokokovou encefalitýdu. Teď jsme byli u doktorky a ta mi řekla, že jsem děsná matka
(je to moje známá...), že mu chbějí 3 očkování a udělala mu rozpis kdy na ně má jít.
Petra: to je teda zase názor
..taková obrna, to vážně nic není, co?
Kopíroji z toho webu, co uvedla sunny:
Zasáhnou-li viry dětské obrny centrální nervový systém, mohou se rozvinout těžší formy dětské obrny. Onemocnění může probíhat ve dvou fázích. Zpočátku se nemoc projevuje obdobně jako chřipkovité onemocnění. Po několika dnech se zdravotní stav zlepší. Druhá fáze odpovídá obrazu zánětlivého postižení nervové soustavy. Přibližně u 1% infikovaných osob může vzniknout paralytická dětská obrna (s ochrnutím). Provázejí jí stejné příznaky, ale navíc se obvykle objevují veliké bolesti svalů. Vznik obrny je důsledkem zničení některých nervových buněk. Nejčastěji bývají postiženy končetiny, především dolní. Je-li postižen mozkový kmen, bývá život pacienta ohrožen, protože může dojít k selhání funkcí životně důležitých orgánů.
Celé je to zde:
http://www.vakciny.net/pravidelne_ockovani/OPV.htm
Myslím, že děti by se měli nechat očkovat. Člověk nikdy neví, co se může stát. A pak by si to vyčítal. Letos jsem se chtěla nechat očkovat proti klíšťatům, ale jak jsem se teď dočetla není pro těhotné a když chci těhotnět, tak to asi nemá smysl, tak to nechám na příští rok. Nežiji v oblasti s velkým výskytem, ale kdyby bylo jediné klíště v okruhu 50 km, tak do mě se zakousne. A já mám prostě vždycky strach. Viděla jsem jak to s mým kamarádem zamávalo na základce, byl rád, že to přežil - zánět mozkových blan. Jeho rodiče pak byli šťastní, že se vůbec uřčil na 3 a 4.
Aja: okla ti to napsala přesně, ale když si zavoláš na hygienickou stanici (v brně tuším Bubeníčkova) tak tě po domluvě většinou naočkují i po termínu - aspoň u nás s tím nebyl problém. Jinak např. když jsem jezdila na tábory do klíšťových oblastí tak bylo doporučení očkovat děti přímo na přihlášce.
Olka: Ano, tak to je, my jsme byli na první dávce na konci ledna, za 14 dní jdeme na druhou a pak za rok. Pak je tři roky pauza.
Aja: Mám dojem, že klíšťovky se dávají jednu zimu 2 dávky (asi po 2 měsících, teď už by bylo na tu první asi docela pozdě, v dubnu už klíšťata jsou), za rok třetí dávka, a pak vždy po 3 letech 1 přeočkování.
Já tedy opět musím zase napsat, že osoby s alergií na vaječný bílek nesmějí být očkovány na klíšťovou encefalitidu. Důvod je ten, že vakcíny jsou pěstovány na kuřecích vaječných proteinech. Více zde:
http://www.vakciny.net/AKTUALITY/akt_27_02.htm
A klíšťovka vydrží jak dlouho? Kdy se musí očkovat znovu?
Sandy: jo to jo, ja si to poradne neprecetla myslela jsem takove to ockovani na chripku, klistata atd,