injection

Rakovina děložního čípku je po karcinomu prsu druhým nejčastějším zhoubným nádorem žen a v České republice se objevuje dvakrát až třikrát častěji než v rozvinutých zemích Evropské unie. Ročně na tuto nemoc u nás zemře čtyři sta žen.

Tuto nemoc a několik dalších způsobují lidské papilomaviry (human papillomavirus, HPV). Před nákazou těmito viry se však můžeme chránit. „Z výsledků doposud publikovaných epidemiologických šetření vyplývá, že maximální výskyt onemocnění, jehož příčinou je lidský papilomavirus (HPV), je přibližně 5-10 let po prvním pohlavním styku (věk 15-25 let). Avšak i ženy starší 25 let mají stále velmi vysoké riziko nákazy HPV, a tedy i riziko s ní spojených onemocnění - především karcinomu děložního čípku. Zatímco dosud byl zdůrazňován ponejvíce výskyt infekce u žen krátce po zahájení sexuálního života, nově se rovněž uvádí druhý vrchol výskytu HPV u žen ve čtvrté až páté dekádě života,“ uvedl lékař Vít Unzeitig.

Možná jste i vy slyšela, že očkování je bohužel vhodné jen pro děti (tedy dívky i chlapce) od 9 do 15 let a pro ženy od 16 do 26 let. Pokud patříte mezi starší ženy, máte prostě smůlu.

Ale pozor! Tomu už je konec. Optimální je dokončit celé očkování před zahájením sexuálního života. Nelze předpokládat, že se dívka či žena infikuje HPV ihned, avšak do dvou let se s HPV setká asi 80 % sexuálně aktivních. Vakcína nemá terapeutický efekt, ale chrání proti dalším typům HPV obsaženým ve vakcíně, kterými žena nebyla dosud nakažena. Vakcinace má smysl i po zahájení sexuálního života. Nově se však můžete nechat očkovat až do věku 45 let!

Vakcína SILGARD jako jediná pomáhá chránit proti 4 typům HPV virů. A to proti typům 16 a 18, které způsobují přibližně 70 % případů rakoviny děložního čípku, vulvy a vagíny, a proti dalším dvěma typům 6 a 11, které způsobují přibližně 90 % případů genitálních bradavic.