Už dávno neplatí, že se na nás může klíště přisát pouze v lese a že klíšťata nakažená klíšťovou encefalitidou se vyskytují jenom u řek a rybníků v jižních Čechách. Klíště můžete dnes chytit takřka všude - dokonce i v městském parku. Díky tomu, že klíšťata mohou být infikovaná, je dobré se před nimi chránit. Nemyslete tedy jen děti, ale také sebe! Pokud jste pojištěncem Všeobecné zdravotní pojišťovny, můžete nyní získat 1 dávku očkování proti klíšťové encefalitidě zdarma!

klíště

Jak nás klíště nakazí?

Infikovaná klíšťata mohou být pro člověka velmi nebezpečná - téměř okamžitě po zakousnutí vniká spolu se slinami do lidského těla virus klíšťové encefalitidy. Ten nejdříve napadá buňky okolo místa přisátí a během velmi krátké doby se šíří dál, do mízních uzlin, kde se může množit a putovat dál do celého těla.

Klíšťová encefalitida: Příznaky a průběh nemoci

Klíšťová encefalitida je virové onemocnění mozku a mozkových plen. Ačkoli většina nákaz virem klíšťové encefalitidy probíhá bez příznaků, může tato infekce v některých případech vyústit ve vážné onemocnění. Klíšťová encefalitida má obvykle dvoufázový průběh.

Po uplynutí inkubační doby (1 - 3 týdny) dochází u napadeného k první fázi onemocnění. Ta připomíná lehkou chřipku - člověk je unavený, trpí lehčími bolestmi hlavy, svalstva a malátností. Tyto první projevy po několika dnech často samy odezní a zpravidla následuje období (1 - 2 týdny) bez příznaků. V mezidobí mezi první a druhou fází se virus v těle napadeného množí a proniká do mozku. Ve druhé fázi se pacientovi přitíží. Nastupují silné bolesti hlavy, horečka, závratě a malátnost. V této fázi již musí být pacient hospitalizován.

Při lehčím průběhu nemoci - meningitidě − virus postihuje především mozkové pleny. Dojde k poměrně rychlému ústupu potíží, pacient odchází z nemocnice za 2−3 týdny domů, potom následuje několikaměsíční rekonvalescence. Při těžší formě nemoci - encefalitidě, postihuje virus mozkovou tkáň. Průběh onemocnění je daleko vážnější, zvyšuje se i procento trvalých následků, v krajním případě onemocnění i přes maximální péči lékařů může skončit úmrtím.
U dětí probíhá nemoc většinou mnohem méně dramaticky, nejzávažnější průběh mívá onemocnění u starších osob a nejvíc se vyskytuje u lidí ve věku 50 - 74 let.

Jedinou prevencí je očkování

Jedinou spolehlivou ochranou proti klíšťové encefalitidě je prevence v podobě očkování.
Očkování proti klíšťové encefalitidě je možné provést kdykoliv v průběhu roku. Liší se pouze interval aplikace mezi první a druhou dávkou - v létě se zkracuje na 2 týdny, zatímco v zimě se jedná o období 1-3 měsíců. Základní očkování se skládá z 3 dávek vakcíny. V ČR jsou nejpoužívanější vakcíny FSME-IMMUN, které mají 99% účinnost a jsou prověřeny více než 20letou praxi. Na lékařský předpis je získáte jak ve variantě pro dospělé, tak pro děti od 1 roku věku.

Víte, že pokud jste pojištěncem VZP, můžete získat jednu dávku zdarma?

Rádi bychom vás informovali o tom, že pokud plánujete očkování proti klíšťovce, můžete při nákupu vakcíny výrazně ušetřit - což může ovlivnit vaše rozhodování. Pojištěnci Všeobecné zdravotní pojišťovny mohou nyní využít akce a získat zdarma jednu dávku vakcíny FSME-IMMUN 0,5 ml BAXTER. Celkem tak můžete ušetřit až 800 Kč, a to v rámci voucherového programu Jedna dávka zdarma. Protože v oblasti voucherových programů je Všeobecná zdravotní pojišťovna průkopníkem, neváhejte a využijte této možnosti.

Pro koho je příspěvek určen a jak jej můžete získat?
Příspěvek na klíšťovku je určen pro klienty VZP od 16 let. Po předložení voucheru z VZP lze získat slevu na nákup očkovací látky (první dvě vyjdou jen na 750 Kč, třetí jen na 549 Kč). Po druhém očkování VZP přispěje ještě 300 Kč při odevzdání vyplněného voucheru na pobočce. Voucher/certifikát, který je nutný pro účast v projektu, je možné stáhnout on-line v Elektronické zdravotní knížce, nebo je možné si ho vyzvednout na jakékoliv pobočce VZP. Víc informací najdete na www.vzp.cz/klistovka.

klíště

Neriskujte zbytečně, očkujte se i vy proti klíšťové encefalitidě.

Využijte tuto výhodu a nechte se očkovat i vy!

V roce 2010 onemocnělo v ČR klíšťovou encefalitidou 589 lidí, hlášena byla i tři úmrtí. Vloni stoupl počet nakažených na 861, zemřelo 5 lidí. Jediným způsobem, jak snížit možnost nákazy, je vyšší proočkovanost obyvatelstva.

Máte očkované děti? Pak také myslete na sebe! Pro dospělé představuje onemocnění větší riziko - nemoc má často daleko závažnější průběh než u dětí!

Objednejte se na očkování v některé z 20 poboček Očkovacího centa Avenier(klikni)!

Reklama