Téma očkování proti klíšťové encefalitidě je stále aktuální. V dubnu jste se mohly zapojit do speciální ankety na toto téma - zajímalo nás, jaké máte o onemocnění a vakcíně povědomí, zda máte všechny důležité informace, které by mohly ovlivnit vaše rozhodování.

klíště

Jak anketa dopadla? Celkem ve výzkumu odpovědělo 1100 čtenářek. Celkem 23 % z vás, kdo odpovídal, je očkováno vakcínou proti klíšťové encefalitidě. Jaký je důvod pro ty, kteří očkováni nejsou? Celkem 45 % z této skupiny si myslí, že je pro ně vakcína drahá, 15 % uvedlo, že nechodí do přírody a že jim očkování díky tomu přijde zbytečné. Více než 10 % je přesvědčeno o tom, že toto očkování není důležité, a 21 % uvedlo jiné důvody - nejčastěji zdravotní, těhotenství a kojení. Skupina 10 % o očkování nic neví.

Kolikrát za sezonu míváte klíště? Většina ze skupiny uvedla že jednou - 75 % a zbytek uvedl, že asi 2-3 klíšťata. Nejčastěji se chrání repelentem, vhodným oděvem. Celkem 15 % z dotázaných uvedlo, že nechodí do lesa, takže klíště nepotká nebo jen minimálně, a nechrání se tedy.

Na otázku, zda se může očkování aplikovat celoročně, odpověděla půlka, že ano, a druhá polovina, že ne. Stále přetrvává názor, že se očkuje jen na podzim či na jaře.

Pokud jste se do výzkumu nezapojily, co si o tom myslíte a jak byste na otázky odpověděla vy? Uvažujete o očkování proti klíšťovce? Nebo máte naočkované pouze děti a sama ještě váháte?

Více o očkování najdete na www.pozorkliste.cz také si můžete přečíst zajímavý článek:

Rozhovor s odborníkem: jak na klíšťata a očkování proti klíšťovce

Připravili jsme pro vás rozhovor s Doc. MUDr. Rastislavem Maďarem, Ph.D. na téma nebezpečná klíšťata a prevence před klíšťovou encefalitidou. Co nám na vaše a redakční dotazy odpověděl?

VZP

Reklama