pre.jpg
Foto: Shutterstock

Je těhotenství v současné době bezpečné?

Tuto otázku nám pokládá spousta lidí. Koronavirus tady ještě nějakou dobu bude a my nedokážeme říct, jak dlouho. Ženy ale stále touží po dítěti, páry chtějí rodinu. Proto posuzujeme vhodnost těhotenství v současné situaci. Tady bych rozlišil dobu těhotenství na rané, tedy první trimestr, kdy se pravděpodobně onemocnění covid-19 chová jako jiné virózy. Druhá věc je však prodělat covid po 25. týdnu těhotenství, kdy už je plod životaschopný. Z povahy onemocnění dochází k ischemii orgánů pacientů, kteří bojují s velmi vážným průběhem onemocnění covid-19. Jestliže se ale jedná o těhotnou ženu, tak samozřejmě může dojít ke snížené saturaci kyslíkem placenty a plodu s následnými těžkými neurologickými problémy. Vzhledem k těmto skutečnostem je potřeba zvážit, zda je těhotenství v této době nutné.

Doporučujete s těhotenstvím během pandemie počkat?
60b0baf6de824obrazek.pngTo samozřejmě závisí na jednotlivých případech. U budoucích maminek, u kterých je možnost početí z jakýchkoliv důvodů ohrožená, asi moc čekat nemůžeme. Jiná situace je například u 25leté ženy, kde pravděpodobně nedojde k nějakému brzkému zhoršení ovariální funkce nebo zhoršení anatomické kvality dělohy. Tak tam bych si možná rozmyslel, zda je těhotenství teď opravdu nutné a jestli není lepší počkat.

Je covid-19 u těhotných nebezpečnější než u jiných lidí?
Těhotné ženy nejsou covidem-19 ohroženy více než kdokoliv jiný, ale průběh nemoci může být vážnější. U většiny žen, mluvíme o zhruba dvou třetinách, bývá průběh asymptomatický nebo lehký – projevuje se například symptomy typickými pro běžné nachlazení, jako jsou kašel, dušnost a ztráta chuti nebo čichu. Vyšší riziko závažného průběhu však mají těhotné ženy ve třetím trimestru, v takovém případě se zvyšuje pravděpodobnost předčasného porodu. Mezi další rizikové faktory patří věk nad 35 let, BMI nad 25 nebo pregestační diabetes mellitus (diabetes v těhotenství).

Může koronavirus ovlivnit i plod?
Nitroděložní vertikální přenos, tedy z matky na plod, je velice vzácný. Vývoj plodu však může ovlivnit infekce a zánět matky v reakci na nemoc covid-19. Perinatální přenos (při porodu) byl potvrzen, ale přesná cesta přenosu není dosud objasněna.

Aktuálním tématem je očkování proti covidu. Může mít vliv na průběh těhotenství? A co vakcíny proti ostatním nemocem?
Rozhodujícím faktorem pro očkování v těhotenství je charakter vakcíny. Nedoporučujeme živé oslabené vakcíny, které vyvolávají „infekci“, tedy silnou protibuněčnou nebo látkovou odpověď. Proto by se těhotné maminky měly vyhnout očkování proti spalničkám, příušnicím, zarděnkám, TBC nebo planým neštovicím. Neškodné jsou naopak vakcíny proti tetanu, břišnímu tyfu, choleře či žluté zimnici. Do této kategorie zatím můžeme zahrnout také vakcínu proti covidu. Ovšem musím připomenout, že ačkoli výrobci nedávno schválených vakcín plánují klinické studie zahrnující těhotné ženy, dosud se neobjevily žádné údaje týkající se účinků vakcín v těhotenství. Takže i když nejsou u těhotných nebo kojících žen známá žádná jiná rizika než vedlejší účinky při podávání vakcíny proti covid-19, skutečný bezpečnostní profil bude znám až po dokončení probíhajících klinických studií.

Co očkování během kojení?
Neexistují žádné kontraindikace a opodstatněná omezení, která by měla bránit očkování během kojení. Žádné viry, ať už oslabené, nebo inaktivované neprochází do mateřského mléka. Protilátky naopak ano, což je pro novorozence výhoda. A to se týká i protilátek proti nemoci covid-19.

Reklama