Foto: Shutterstock
Je těhotenství v současné době bezpečné?
Tuto otázku nám pokládá spousta lidí. Koronavirus tady ještě nějakou dobu bude a my nedokážeme říct, jak dlouho. Ženy ale stále touží po dítěti, páry chtějí rodinu. Proto posuzujeme vhodnost těhotenství v současné situaci. Tady bych rozlišil dobu těhotenství na rané, tedy první trimestr, kdy se pravděpodobně onemocnění covid-19 chová jako jiné virózy. Druhá věc je však prodělat covid po 25. týdnu těhotenství, kdy už je plod životaschopný. Z povahy onemocnění dochází k ischemii orgánů pacientů, kteří bojují s velmi vážným průběhem onemocnění covid-19. Jestliže se ale jedná o těhotnou ženu, tak samozřejmě může dojít ke snížené saturaci kyslíkem placenty a plodu s následnými těžkými neurologickými problémy. Vzhledem k těmto skutečnostem je potřeba zvážit, zda je těhotenství v této době nutné.
Doporučujete s těhotenstvím během pandemie počkat?
To samozřejmě závisí na jednotlivých případech. U budoucích maminek, u kterých je možnost početí z jakýchkoliv důvodů ohrožená, asi moc čekat nemůžeme. Jiná situace je například u 25leté ženy, kde pravděpodobně nedojde k nějakému brzkému zhoršení ovariální funkce nebo zhoršení anatomické kvality dělohy. Tak tam bych si možná rozmyslel, zda je těhotenství teď opravdu nutné a jestli není lepší počkat.
Je covid-19 u těhotných nebezpečnější než u jiných lidí?
Těhotné ženy nejsou covidem-19 ohroženy více než kdokoliv jiný, ale průběh nemoci může být vážnější. U většiny žen, mluvíme o zhruba dvou třetinách, bývá průběh asymptomatický nebo lehký – projevuje se například symptomy typickými pro běžné nachlazení, jako jsou kašel, dušnost a ztráta chuti nebo čichu. Vyšší riziko závažného průběhu však mají těhotné ženy ve třetím trimestru, v takovém případě se zvyšuje pravděpodobnost předčasného porodu. Mezi další rizikové faktory patří věk nad 35 let, BMI nad 25 nebo pregestační diabetes mellitus (diabetes v těhotenství).
Může koronavirus ovlivnit i plod?
Nitroděložní vertikální přenos, tedy z matky na plod, je velice vzácný. Vývoj plodu však může ovlivnit infekce a zánět matky v reakci na nemoc covid-19. Perinatální přenos (při porodu) byl potvrzen, ale přesná cesta přenosu není dosud objasněna.
Aktuálním tématem je očkování proti covidu. Může mít vliv na průběh těhotenství? A co vakcíny proti ostatním nemocem?
Rozhodujícím faktorem pro očkování v těhotenství je charakter vakcíny. Nedoporučujeme živé oslabené vakcíny, které vyvolávají „infekci“, tedy silnou protibuněčnou nebo látkovou odpověď. Proto by se těhotné maminky měly vyhnout očkování proti spalničkám, příušnicím, zarděnkám, TBC nebo planým neštovicím. Neškodné jsou naopak vakcíny proti tetanu, břišnímu tyfu, choleře či žluté zimnici. Do této kategorie zatím můžeme zahrnout také vakcínu proti covidu. Ovšem musím připomenout, že ačkoli výrobci nedávno schválených vakcín plánují klinické studie zahrnující těhotné ženy, dosud se neobjevily žádné údaje týkající se účinků vakcín v těhotenství. Takže i když nejsou u těhotných nebo kojících žen známá žádná jiná rizika než vedlejší účinky při podávání vakcíny proti covid-19, skutečný bezpečnostní profil bude znám až po dokončení probíhajících klinických studií.
Co očkování během kojení?
Neexistují žádné kontraindikace a opodstatněná omezení, která by měla bránit očkování během kojení. Žádné viry, ať už oslabené, nebo inaktivované neprochází do mateřského mléka. Protilátky naopak ano, což je pro novorozence výhoda. A to se týká i protilátek proti nemoci covid-19.
-
Užívejte si každý den naplno Ráno se probouzíme unavené, nějakou dobu nám trvá, než se vůbec probereme a dostaneme do koupelny, kde se na sobě, a hlavně svém obličeji, snažíme trochu zapracovat. Zamaskovat kruhy pod očima, nanést make-up a vypadat, že jsme se krásně vyspaly, jsme plné energie, nic nás netrápí.
-
Krásná pleť díky přírodě. DÍKY ANNABIS Přírodní a organické produkty společnosti Annabis jsou nejen šetrné k pleti, ale také využívají silné účinky bylin a přírodních látek, které poskytují účinná řešení pro různé problémy s pletí.
-
Oslavte s námi mezinárodní den oranžových vín: Kde se vzala jejich barva a proč byste je měli ochutnat? Oranžová vína nejsou jen unikátním chuťovým zážitkem, ale také návratem k prastarým vinařských tradicím. I když nejsou tak rozšířená jako bílá, červená nebo růžová vína, získávají stále více fanoušků po celém světě. V neděli 6. října slaví svůj mezinárodní den, což je ideální příležitost se s nimi blíže seznámit. Odkud se bere jejich specifická barva a proč si je připomínáme právě v říjnu?
-
Nenechte si ujít komedii Jana Hřebejka VÝJIMEČNÝ STAV! Do kin vstupuje 17. října Musíš za svou pravdou stát, hlásá ústřední melodie nové české komedie Výjimečný stav, kterou po sedmileté pauze natočil režisér Jan Hřebejk jako svůj další celovečerní film. Podle scénáře novináře a jednoho z autorů Zeleného Raoula Milana Tesaře tak vznikl snímek o zahraničním reportérovi, který kvůli své žárlivosti tajně opustí stanoviště na Blízkém východě, aby následně z pražského bytu „vysílal“ nejaktuálnější zpravodajství z místa probíhající revoluce.
-
Zdravý močový měchýř díky intermitentní katetrizaci Močením se z těla odstraňují odpadní látky a reguluje se rovnováha tekutin a minerálů. Zdravý močový měchýř se během dne vyprazdňuje pravidelně každé 3 – 4 hodiny. Pokud tomu tak není, že je něco v nepořádku a je potřeba vyhledat lékaře.
-
Kouzlo italské kulinářské tradice přímo v centru Prahy. Showroom SMEG ve Vodičkově ulici nabízí kvalitu, styl a autentickou gastronomii V pražské Vodičkově ulici byl 25. září slavnostně otevřen první a jediný showroom italské značky SMEG v České republice. Za tímto projektem stojí prémiový obchod s kuchyňským vybavením Potten & Pannen – Staněk, který chce svým věrným klientům dopřát jedinečný pocit z vaření na ikonických italských spotřebičích, a to přímo v centru metropole.
-
Nové hodinky Huawei Watch GT 5 jsou na trhu. Byli jsme u jejich představení v Barceloně a už je testujeme Přijali jsme v redakci pozvání na velkolepé uvedení na trh hodinek Huawei Watch GT 5 a velmi jsme si to užili. Barcelona je krásné město a tisková konference, které se účastnila média z celého světa byla velmi povedená.
-
Prsa v bezpečí: sledujte signály těla Vznik rakovinného bujení v těle, u žen především zhoubné nádory prsu, ovlivňuje řada faktorů. Podle výzkumů a vědeckého bádání mezi nejvýznamnější rizika patří věk, genetické dispozice, hormonální stav organismu a životní styl. Co lze ovlivnit a co ne?
-
Tipy na cvičení s odporovými gumami na celé tělo: získejte sílu a zlepšete si flexibilitu Odporové gumy jsou k dispozici v různých barvách, které představují různé úrovně zátěže. Ve srovnání s tradičním posilovacím tréninkem cviky s gumou podporují podobné přírůstky na svalech a síle. Navíc jsou cenově dostupným a flexibilním vybavením, s nímž můžete cvičit kdekoli se nacházíte. Cviky s gumou jsou vhodné na záda, hrudník, ramena, ruce a nohy. Užití z nich bude mít celé tělo.
-
Správně nastavené pojištění vám ušetří spoustu času i stresu Odpovídá Ondřej Poul, ředitel Centra likvidace v pojišťovně Kooperativa.
Nový komentář