Jak očkování dětem usnadnit
5e9db71eb3000obrazek.png
Foto: Shutterstock

Mnoho dětí má lékařský plášť spojen se strachem a bolestí. Přípravou na očkování doma je možné tyto pocity eliminovat nebo zmírnit a vyhnout se tak zbytečnému stresu. S dítětem ve věku 2-5 let o návštěvě u lékaře a o očkování promluvte. Vysvětlete mu, co ho čeká, na očkování můžete i zahrát. Ukažte si na hračce, jak očkování probíhá, nebo se sami vžijte do role statečného pacienta. Připravte dítě na malou bolest, přirovnejte ji k něčemu, co už z dřívějška zná. Na návštěvu lékaře nezapomeňte přibalit oblíbenou hračku. Při vlastní injekci dítě povzbuzujte a utěšujte, případně ho zkuste zaujmout – mluvte s ním nebo mu zpívejte. Pokud dítě svou pozornost soustředí jinam, nevnímá bolest zdaleka tak intenzivně. Pochvalte své malé šikuly za statečnost. Obrázek či malá odměna na závěr nikdy nezklamou.

Tipem k očkování nejmenších miminek je kojení jako bezpečná a účinná metoda snižující bolest. Nejprve však tuto možnost proberte s pediatrem, ne každý by jí mohl být nakloněn. Pro miminko může být rovněž příjemné, pokud ho vezmete do náručí, čelem k sobě a pevně jej před očkováním, během něj i po něm držíte.

Nepodcenit přípravu
5e9dac08e236aobrazek.png
Foto: Shutterstock

Aby organismus na vakcínu reagoval co nejlépe, měl by být očkovaný v dobré celkové kondici. Několik dní před očkováním (ideálně 3) byste proto měli sledovat fyzický i psychický stav dítěte. Nemělo by mít vysokou teplotou (38,5 °C a více), rýmu, kašel, bolesti hlavy, průjem, vyrážku, nemělo by trpět nechutenstvím. Je také třeba dát pozor na bodnutí hmyzem a další alergické reakce a respektovat rekonvalescenční období dříve prodělaných nemocí. Věnujte pozornost také tomu, jak vaše dítě spí před dnem očkování. Pokud se aktuálně v rodině vyskytuje nějaké závažnější onemocnění, je vhodné o tom očkujícího lékaře rovněž informovat. Lékař by měl vědět o všem, co může očkování ovlivnit. Rodiče by měli lékaři sdělit, jaké léky (i ty volně prodejné či potravinové doplňky) dítě užívá, informovat ho o průběhu předchozího očkování i o pobytu v infekčním prostředí.

Jak se chovat po očkování?

Po každém očkování byste měli s dítětem 30 minut počkat v čekárně. Tato doba je nejrizikovější pro případnou alergickou reakci. Během následujících 2–7 dní je pak žádoucí dodržovat klidový režim – omezit fyzickou námahu, cestování, nevystavovat dítě slunečnímu záření, ale je radno i vyhýbat se stresu (změna prostředí, nástup do školky).

Tělo po očkování reaguje na látky obsažené ve vakcíně a dochází k tvorbě protilátek. Reakce mohou mít různý charakter. Lehké a střední reakce jsou přirozeným projevem aktivity organismu a nejčastěji se objevují jako zvýšená teplota, bolest nebo otok v místě vpichu, únava, neklid, podrážděnost, nechutenství či nevolnost. Lze je snadno zmírnit doma (chladivé obklady, léky na snížení teploty), u těch vážnějších (vysoká horečka nad 39 °C nebo celková vyrážka) je nutné kontaktovat lékaře. Těžké reakce jsou ale velice ojedinělé a s neustálým vývojem vakcín jejich výskyt dále klesá.

Máte-li jakékoli dotazy týkající se vakcín, toho, co vás po očkování čeká, jak se správně zachovat a na co si dát pozor, nebo otázky ohledně očkovacího kalendáře, zeptejte se vždy svého pediatra. Nejlépe uděláte, když si sepíšete dotazy doma na papír, abyste v ordinaci na nic nezapomněli.

Reklama