Faktem je, že jen díky němu byly vymýceny nemoci, jako jsou pravé neštovice, došlo k likvidaci dětské přenosné obrny a spalniček v řadě kontinentů a jednotlivých zemích. Jen díky očkování se každoročně zachrání životy více jak 2 milionů dětí a je možné ovlivnit výskyt závažných onemocnění u dětí i dospělých. Odpůrci očkování by si měli  uvědomit, že ne všechny nebezpečné infekční nemoci lze vyléčit antibiotiky a že řada bakterií je díky jejich nadměrnému užívání vůči antibiotikům odolná.

Víte, že než se vakcíny dostanou k pacientům, procházejí čtyřmi fázemi testování? Ty ověřují jejich bezpečnost a účinnost, a to vše pod přísnou kontrolou odborníků a lékařů. Moderní věda přináší nové vakcíny a  ty stávající zdokonaluje tak, aby  dosáhly co nejlepšího účinku.  Není tedy důvod k obavám či pochybám, zda nechat děti očkovat.
5ad5be822e4e2obrazek.png

Kdy začít očkovat? A mám respektovat očkovací kalendář?
To je otázka, kterou si klade řada rodičů, kteří se bojí, že příliš mnoho očkovacích látek vpravených do křehkého, drobného tělíčka může jejich dítěti uškodit. Není ale důvod se obávat, naopak. Imunitní systém dětí se setkává hned po narození s miliony antigenů, na které musí reagovat.  Proti tomu je množství antigenů obsažené ve vakcínách mizivé.  Navíc je nutné si uvědomit, že imunitní systém novorozenců a kojenců není vyvinutý tak, aby sám mohl čelit přirozené infekci. Dokonalou imunitní ochranu neposkytuje ani mateřské mléko. Během prvního roku, kdy imunitní systém „dozrává“ jsou děti nejohroženější, průběh onemocnění může být velmi závažný a navíc onemocnění, proti kterým se malé děti očkují, se vyskytují často právě u velmi malých dětí. To je také důvod, proč je dětem v tomto období aplikováno nejvíce vakcín, například proti záškrtu, černému kašli, tetanu, hemofilovým a pneumokokovým onemocněním nebo rotavirovým průjmům.

Proto, a na základě vědeckých důkazů, byl vytvořen očkovací kalendář, který odráží konkrétní výskyt infekčních onemocnění v naší zemi a doporučení odborníků. Očkováním podle platného očkovacího kalendáře lze předejít vyššímu počtu onemocnění, komplikací i úmrtí.

Řada rodičů žádá pediatry o vytvoření alternativního očkovacího kalendáře. Měli by si ale uvědomit, že tyto alternativní postupy nebyly testovány a vědecky ověřeny. Navíc se může stát, že díky odložené vakcinaci dítě onemocnění a důsledky mohou být velmi vážné. Například u černého kašle může dojít i k úmrtí dítěte.

Silným argumentem pro respektování očkovacího kalendáře mohou být i výsledky rozsáhlé studie, provedené v USA na téměř 500 000 dětí. Ta potvrdila bezpečnost očkovacího kalendáře a neprokázala, že by očkování dětí v útlém věku vedlo k oslabení imunitního systému a vyšší vnímavosti k ostatním infekčním onemocněním. Je nutno dodat, že očkovací kalendář dětí v USA zahrnuje očkování celkem proti 16 nemocem oproti 11 v českém očkovacím kalendáři (9 povinně, 2 dobrovolně).

Mám se obávat nežádoucích účinků očkování?
Nežádoucích účinků se neobávejte. Pokud se objeví, v naprosté většině případů se jedná o mírné a dočasné projevy jako je zvýšená teplota, bolest nebo zarudnutí v místě vpichu. Často se můžete setkat s tím, že bude vaše dítě ospalejší. To vše se dá v zájmu zdraví vašeho dítěte zvládnout.

Závažné následky očkování jsou velmi vzácné. Většina obtíží, které jsou spojovány s očkováním, ve skutečnosti vakcínou způsobeny nejsou. V mnoha případech jde o náhodné komplikace, která se vyskytly ve stejnou dobu.  Výhody v současnosti používaných vakcín jednoznačně převažují nad riziky spojenými s nemocemi, kterým je vakcinací předcházeno.

Proč je některé očkování povinné?
Důvodem, proč je povinné očkování důležité, je nutnost dosáhnout vysoké proočkovanosti v populaci, a tím chránit nejen očkované osoby, ale i ty, kteří ze zdravotních důvodů očkování být nemohou. Díky vysoké proočkovanosti je možné držet riziko infekčních onemocnění pod kontrolou a omezovat tak šíření bakterií a virů. Vzniká tzv. kolektivní imunita. Všechna povinná očkování jsou proto naprosto nezbytná.
Zkušenosti z jiných zemí, kde došlo k poklesu proočkovanosti, ukazují, že se šíření původců daných nemocí obnovilo a s tím se dříve téměř již vymýcené nemoci začaly znovu objevovat (epidemie spalniček, záškrtu, apod.). Například spalničky mohou být velmi nebezpečné a dokonce i život ohrožující, pokud dojde ke komplikaci, jako je  zánět plic nebo mozku.

Mám nechat dítě očkovat i proti nepovinnými vakcínami?
Pokud se považujete za zodpovědné rodiče, měli byste uvažovat i o nepovinném očkování. Obzvlášť pokud se svými malými dětmi cestujete. Stále váháte? Poraďte se se svým pediatrem. Sice se jedná o nepovinné očkování, ale průběh onemocnění způsobených například pneumokoky nebo meningokoky může být velmi těžký a může mít i celoživotní následky. Některým takovým onemocněním se budeme věnovat v dalších článcích.

Reklama