Ročně zahubí pneumokok kolem milionu dětí na celém světě. Pediatři proto nyní razantně vytáhli do boje se sloganem: „Nechte své děti očkovat!“

Nejčastější příčinou onemocnění dětí do pěti let jsou právě pneumokokové infekce. Očkování je přitom účinnou prevencí.

Pneumokoky (Streptococus pneumoniae) způsobují smrtící záněty mozkových blan, celkovou otravu krve či komplikované zápaly plic. Vyskytují se běžně na sliznicích horních dýchacích cest, ale většinou jde o neinvazivní typy.

Nebezpečné jsou takzvané invazivní kmeny, které jsou schopny vyvolat těžká, život ohrožující onemocnění. Vážné infekce se v tom případě nazývají invazivní pneumokoková onemocnění. Ohrožují zejména děti do dvou let, seniory nad 65 let a chronicky nemocné jedince. Běžně se šíří blízkým kontaktem kapénkovou infekcí, zdrojem však mohou být i zdraví jedinci – nosiči.

Pomoc i seniorům
Ve Spojených státech se proti pneumokokové infekci běžně očkuje od roku 2000 a daří se tím snížit nemocnost kojenců až o 69 %. Méně případů nákazy bylo diagnostikováno po zavedení očkování i mezi seniory, kteří tvoří další, infekcí na životě přímo ohroženou skupinou.

Vakcína snižuje přenos pneumokoků na sliznici, znemožňuje tak přenos z osoby na osobu. Očkování malých dětí tedy vlastně chrání celou populaci. Lékaři doporučují očkování do sedmi měsíců věku, protože v té době je dítě nejvíce ohroženo. Počet vakcín potřebných k získání imunity závisí na věku dítěte. Pokud je starší než dva roky, stačí jedna vakcína.

S různými typy očkování se snad roztrhl pytel. Ale většinu z nic nehradí zdravotní pojišťovny. Byla byste ochotná zaplatit dítěti i tuto vakcinaci? Jaký „nadstandard“ byste byla ještě ochotná svým dětem zaplatit?

Reklama