Očista těla je pro nás samozřejmou součástí běžného dne. V bytě je s ní spojena koupelna, která by neměla být považována za čistě užitkovou místnost. Naopak je vhodné začlenit jí do obytného prostoru a vytvořit si tak místo, které se stane skutečnou oázou. Estetické ztvárnění s použitím přírodních materiálů, rostlin, obrazů a svíček vytvoří místo pro uvolnění a relaxaci.
Koupelna je určena pro očistu těla i duše, měla by být čistá, vzdušná, přehledná. Ideální je více typů osvětlení pro vytvoření atmosféry v závislosti na našem rozpoložení a denní či noční době. Jedná se o prostor, kde jsme v úzkém vztahu se svou osobou. Navštěvujeme ji pozdě večer těsně před spaním, kdy by nás měla zklidnit a hned po probuzení, kdy zde zahajujeme přípravu na celý den. Je dobré mít možnost zde pobýt v klidu a o samotě.
Dveře do koupelny by vždy měly zůstávat zavřené. Koupelna by neměla být vedle kuchyně, ani poblíž vchodových dveří. Ideálním místem pro koupelnu je oblast na sever od středu domu či bytu. Ta v sobě nese energii vody, která je v souladu s vodní energií této místnosti. Naopak by neměla být směrem k jižním směrům, kde preferujeme obytné místnosti, nejlépe obývací pokoj. Toaleta by měla být umístěna v samostatné místnosti, pokud je v koupelně, tak ne naproti dveřím.
Zrcadla opticky zvětšují malé místnosti, nikdy je však nevěšte proti sobě. Vyvarujte se malých a dělených zrcadel. Je-li v koupelně přirozené světlo, rozhodně do ní umístěte rostliny. Posílí tak pozitivní prostředí a přispějí k rychlejší regeneraci. K pocitu uvolnění si dopřejte vonné oleje do koupele, svíčky, náladové osvětlení a měkký koupací plášť. Pak určitě zapomenete na vypětí všedního dne.
Očista prostoru má také dvě fáze. Tak jako tělo myjeme zvenčí, vnitřně je můžeme pročišťovat pravidelnými půsty nebo např. pomocí jógových technik. Stejně tak prostor můžeme uklidit, což je vnější složka věci, ale zároveň můžeme provést energetickou očistu prostoru.
Co symbolizuje nepořádek? Může to být strach z budoucnosti nebo neschopnost zbavit se minulosti. Můžeme jej považovat za projev bloků v našem životě.
Kde se bere negativní a stagnující energie? Hádky, vnitřní rozladěnost, stres, nemoc, nuda – to vše může být příčinou hromadící se negativní energie. V tmavých a špatně přístupných koutech vzniká stagnující energie.
Než se pustíte do energetického čištění, proveďte důkladný úklid:
- Zbavte se všeho, co nepoužíváte nebo co ve vás vyvolává neklid. Oblečení, které nenosíte, rozdejte kamarádkám nebo darujte na charitu. Hned se budete cítit svobodnější.
- Každá věc musí mít své místo, v prostoru tak vznikne vnitřní řád, který podpoří harmonii.
- Všechny nefunkční nebo poškozené věci opravte nebo vyhoďte. Neodkládejte to!
- Důkladně ukliďte podlahy, setřete prach a vyleštěte zrcadla a umyjte okna. Pořádně vyvětrejte!
- Speciální péči věnujte rostlinám. Ty, které to potřebují, přesaďte, zastřihněte nebo vyměňte za nové. Pořiďte jim ozdobné květináče a dejte jim přiměřenou péči.
Energetickou očistu prostoru můžete považovat za svůj soukromý rituál. Provádí se různými způsoby, ale jde především o to, že se na chvíli v životě zastavíte a zamyslíte se nad tím, jaká máte přání a očekávání od své budoucnosti. S těmito myšlenkami pak obejdete celý svůj prostor a vizualizujete si v něm svá přání a tužby. Tím zadáte svůj životní program, který se časem vyplní. Očistou prostoru zároveň vyzdvihnete všechny klady Feng Shui ještě o stupeň výš.
Je důležité provést energetickou očistu také v případě, že máte nový pozemek pro dům, začínáte dům stavět nebo jste se nastěhovali do nového prostoru. Touto očistou vyjádříte, že původní energie mají odejít a že do prostoru vkládáte energii novou – svoji. Očistu můžete provést také po nešťastné události v životě nebo naopak na oslavu životní změny jakou je svatba, narození dítěte nebo ukončení studia. Nebo jen, když máte pocit, že chcete něco změnit.
Je mnoho pomůcek, které můžete při energetické očistě použít a je jen na vás co si vyberete. Od jednoduchých věcí jako je klidná hudba, příjemná vůně éterického oleje, zapálená svíčka nebo čerstvé květiny ve váze, přes vykuřování pomocí vonných tyčinek nebo kadidla až po využití soli, rýže nebo zvonků. Zde už je však nutná znalost, jak s těmito věcmi zacházet.
Článek vznikl s interiérovou návrhářkou studia www.vitr-voda.cz, Markétou Petříkovou.
Foto: shutterstock.com
K tématu jsme také psali:
- Rozhovor s interiérovou návrhářkou: Feng Shui vytváří řád a harmonii
- Ložnice podle Feng Shui: Co v ní nesmí chybět, aby měla správnou energii a posilovala partnerský vztah?
- Feng Shui: 15 zajímavých interiérů studia Vítr-Voda, které vybrala návrhářka Markéta
- Feng Shui: 8 věcí, které můžete okamžitě udělat ke zlepšení vašeho vztahu
- Hledáte partnera? Jste singl? Vytvořte si pro něj dobré podmínky podle Feng Shui
Uložit
Nový komentář
Komentáře
Budeme letos předělávat koupelnu, protože ta stará už vypadá hrozně a hlavně vana vypadá hrozně. Je hodně podřená a nedá se už vyleštit. Chtěla bych koupit vanu, která by šla jednoduše naleštit. Jakou vybrat?
Pro mě je koupelna hodně důležitá. Ve vaně je to pro mě úžasný relax. Máme velkou vanu, kterou jsme si koupili z https://www.levna-koupelna.cz/ . Nedokážu si představit, že bychom vanu neměli a měli jen sprchový kout.
Není nad knížecí rady.
Hezký článek.
Tak pro nás co bydlíme v bytovkách či panelácích jsou rady o koupelnách asi marné. K nám by se už do koupelny nevešel ani ten květináč. A květina by musela být umělá, neb máme takovou tu bytovkovou koupelnu která je nejen malá, ale i bez okna a bez rozsvícení tedy i bez světla. Ale i kdybych ji měla velkou a s okny, moc si nedovedu představit v koupelně ten obraz, který by i s rámem vydržel to věčné vlhko, páru... U obrazu co se mi líbí bych to neriskovala. Ale možná u některého, kterého se člověk chce zbavit... Ale to by zase bylo bez té příjemné atmosféry. Jinak znám bohužel jen jediného člověka s opravdu velkou koupelnou. Brala bych takovou hned, ale bohužel...