Do sněmovny putuje vládní návrh nového trestního zákoníku. Konečně, ten současný totiž vznikl už v šedesátých letech. Za závažné trestné činy bude možno udělit výjimečný trest až třicet let (oproti předchozím pětadvaceti). Výjimečný trest doživotí zůstal zachován. Zvýšily se i sazby u některých dalších činů. Do praxe by konečně mělo vstoupit také takzvané domácí vězení – aby bylo jasné, kde se „vězni“ pohybují, bude jim prý připevněn čip a budou monitorování přes GPS. Tvrdí to deník Expres.

Zrychlit se má soudní líčení – například tím, že soudci už nebudou muset prezentovat veškerý důkazní materiál. Do návrhu vlády se naopak nedostalo snížení trestní odpovědnosti na 14 let a některé sporné paragrafy o euthanasii a tunelování.

Další změnu zákonů chystá ministr práce a sociálních věcí – chce, aby bylo přísněji postihováno zneužívání nemocenských dávek – nejen pokutou a odebráním dávek, ale rovnou výpovědí.

Co myslíte, měla by se hranice trestní odpovědnosti snížit? A co říkáte na čipování vězňů? Neměli by se třeba pro jistotu čipovat všichni vězni, nejenom ti v domácím vězení? A co třeba lidé na nemocenské – aby se vědělo, jestli jsou opravdu doma a někde „necourají“?

Reklama