Milé dámy, už jste někdy slyšely říkat nějakou svou kamarádku: „Za to, jak jsem krásná, si přece zasloužím bohatého chlapa“? Já ano a obrací mi to žaludek chlupama ven!

Každá z Vás má jistě ráda některou z verzí pohádky O Popelce - Popelku, Pretty Woman nebo 50 odstínů... Mě tyhle pohádky moc nebaví, ale bude zajímavé je rozebrat. Všechny Popelky mají stejnou konstrukci příběhu - chudá, mladá, bezdětná, svobodná a velmi hezká holka potká chlapíka, který je velmi bohatý, krásný a má to požadované společenské postavení. Takto ten příběh funguje, líbí se, prodává se. Co kdybychom ale tu konstrukci narušili něčím takovým, že by se Popekla zakoukala do Lojzy, který dělá vedle v kovárně podkovy pro panské koně, vdala by se a dala mu tři děti? Vivian kdyby přestala šlapat a začala dělat něco normálnějšího, našla si Johnnyho z autodílny a žili spolu šťastně až do smrti? Nebo kdyby Ana Steelová začala pracovat v redakci a dala to dohromady s nějakým kolegou reportérem? Asi by ty pohádky neměly takový úspěch, čtenost, sledovanost. Zatím se asi, s drobnými výhradami, shodneme.

popelka

Mimochodem, všimnuly jste si, že vůbec nevadí, když se princové nechovají k Popelce hezky? Co to princátko v pohádce Anděl páně - vždyť ji shodil na zem, urážel ji, chlastal jako duha, frajer v Pretty Woman si to na poprvé nechal udělat hezky pusinkou a o 50 odstínech se ani nebavím.

A teď co to udělá s přemýšlením mladé moderní slečny, když je obklopena podobnými příběhy? Přidám jeden zážitek - jedu s kamarádkou a její šestiletou dcerou v autě, projede kolem nás drahý model vozu, kabriolet, značku si už nepamatuji, a ta holčička vyhrkne něco jako „Jé, mami, koukej!“ A kamarádka-maminka povídá „Když budeš šikovná, tak ti jednou manžel taky takové koupí!“ (Přiznávám, že v tom byla veliká nadsázka a ta kamarádka to řekla z části proto, aby mě pobavila a popíchla, ale nejsem si jistý, jestli ta holčička tu nadsázku pochopila).  A co se pak asi odehraje v mozečku té mladé slečny? No asi to, že když je mladá, krásná, tak je přece normální si najít bohatého prince na bílém koni, který jí koupí kabriolet.

A teď očima chlapa: To, že to Lojzu z kovárny a Johnnyho z autodílny pěkně štve, je jasné. On přece vedle Popelky vyrůstal, hrávali si spolu jako děti, a když Popelka dospěje a stane se z ní krásná žena, tak mu ji vyfoukne princ/milionář. To je pech, ale v tom se pitvat nemusíme. Zkoušely jste se na to někdy podívat očima toho milionáře? On maká celý život na tom, aby vybudoval svoji firmu. Své peníze nepodědil po otci a nebo nevyhrál v loterii. On se na ně nadřel a musel být sakra dobrej, aby se v konkurenci prosadil a vybudoval si své společenské postavení. On to i ten frajer v Pretty Woman povídal - nemám ženskou, protože jsem na ně do teď neměl čas, příliš jsem pracoval a věnoval se firmě. Takže teď už vyděláno má, chce si ty peníze taky trochu užít. Najít si tu pravou, chytrou, vzdělanou, která mu dá děti, neoškube ho o majetek... Takovou, se kterou si bude mít o čem povídat, která bude dobrou královnou a bude s ním umět vládnout tomu království, kterou může vzít do divadla, aniž by se bál, že tam udělá nějaký trapas. Prostě tu pravou. Tak proč si tahá do baráku Popelku? (A teď jistě řeknete - Ana Steelová má přece vysokou školu, ta se nehrabala v popelu ani nešlapala chodník! Jo, to už je modernější verze, ale taky je proti svému mužskému protějšku chudá a pohybuje se pro nás v normální sociální sféře, kdežto on...)  Pravděpodobně protože je poblázněn její krásou. Jak dlouho mu to vydrží? Roček, dva? Potom v tom vztahu vznikne a projeví se veliký nepoměr. Ona je na něm závislá, protože si ji přitáhnul do svého hradu/rezidence, bydlí u něj, když chce vyrazit na nákup hadříků, tak mu musí říct o kreditku. A on si to začne uvědomovat a zjistí, že se ty Popelky tak úplně převychovávat nedají a že v diplomatických kruzích hvízdnou na prsty, aby ztišily dav, a že se za ně vlastně trošku stydí.  A ona taky a začne shánět dobrého rozvodového právníka.

Tomuto je lepší předejít a vyhnout se Popelkám. To je rada pro Lojzu, Johnnyho, prince i milionáře. Mě totiž má moudrá matka naučila, že si mám najít takovou, která mě bude milovat i bez peněz. A až jednou budu milionář, chci takovou, která už v životě taky něco dokázala a nestaví celý svůj životní úspěch jen na hezkém zadku.

Popelky nebrat!

Čtěte také:

Reklama