30+ - jídelníček pro dobré vidění
5ba36513965e3obrazek.jpg

Říká se, že stárnout začínáme v okamžiku příchodu na svět, ale uvědomovat si neúprosnost času začneme kolem Kristových let. Celodenní a někdy i celonoční koukání na monitor (počítače, tabletu, chytrého telefonu) zraku rozhodně nepřidává. Ale na stavu očí se neprojevuje jen novodobá epidemie nemoci nomofobie (z anglického „NOMOPHOBIA = NO MObile PHOne phoBIA) nebo nedostatek spánku a stres. Ostrost vidění závisí v nemalé míře také na tom, co jíme. Oči „spolknou“ až 25 procent vitaminů a minerálů přijímaných z potravy. Potřebují hlavně antioxidanty. V jídelníčku pro zrak by proto neměla chybět zelenina (česnek, cibule, špenát, rajčata, červená řepa atd.) a ovoce (borůvky brusinky, maliny, ostružiny, černý rybíz, pomeranče, kiwi, červený grep nebo meloun). Důležité jsou i další zdroje cenných látek jako jsou mořské ryby a řasy, vejce, celozrnné obiloviny a fazole.

40+ - jak se obejít bez brýlí

Víc než krásu začínáme řešit funkci očí. Zatímco dřív jsme před ordinací oftalmologa čekali třeba kvůli prodloužení a zesílení řas (jejich růst podporují speciální kapky bimatoprost, aplikace ale vyžaduje odborné vyšetření), teď nás sem nejčastěji vyžene neschopnost přečíst malá písmenka na konci smluv, návody nebo příbalové letáky léků. Chtělo by to brýle! Ale člověk, který se bez nich dosud obešel, se brání. Vyhnout se používání brýlí na čtení a zbavit se dioptrií jednou provždy lze pomocí zákroku zvaného PRELEX. Při něm se odstraní již nevyhovující lidská čočka a místo ní je pacientovi implantována umělá multifokální nitrooční čočka, která umožňuje vidění do blízka i na dálku bez brýlí. „Zákrok se provádí ambulantně, je bezbolestný a trvá jen několik minut. Slouží také jako prevence, pacientům po operaci již nehrozí šedý zákal, výrazně se také snižuje riziko glaukomu,“ vysvětluje MUDr. Lucie Valešová, primářka oční kliniky DuoVize Praha.
5ba365826584aobrazek.jpg

50+ - prevence se vyplácí

Oční lékaři doporučují na preventivní prohlídky chodit po pětačtyřicítce jednou za dva roky. Nejde jen o to, že přibývá dioptrií a brýle (nebo čočky) je potřeba „aktualizovat“. S věkem se zvyšuje i možnost vzniku závažných očních chorob, jako je katarakta nebo věkem podmíněná makulární degenerace. Při ní odumírají buňky ve středu sítnice, které umožňují ostré a barevné vidění. Pokud se nemoci včas odhalí, bývají dobře léčitelné nebo je lze alespoň částečně zpomalit. „Na preventivní prohlídky by neměli zapomínat především lidé s vyšším rizikem nějaké oční choroby – například silně krátkozrací, diabetici, anebo ti, v jejichž rodině se vyskytl zelený zákal,“ upozorňuje doktorka Lucie Valešová. „Povzbudivé je, že osmdesát procent zrakových vad je léčitelných. Současná oftalmologie nabízí nejen včasnou, účinnou a efektivní léčbu, ale také implantaci vysoce kvalitních nitroočních čoček nebo odstranění očních vad laserem.“

60+ - čím dřív na šedý zákal, tím líp

Šedý zákal (katarakta) je onemocnění, jež podle odhadů postihne v průběhu života až polovinu našinců. Nejčastěji ovšem seniory. Ke zkalení oční čočky a tím ke zhoršení kvality vidění dochází ale nejen vinou věku, příčinou může být cukrovka, dlouhodobé užívání některých léků, kouření nebo úrazy oka. Operace katarakty bývá nejčastějším zákrokem prováděným u lidí starších 65 let. Je hrazen ze zdravotního pojištění a ti, kteří operaci podstoupili, často litují, že se k ní neodhodlali dříve. „Konečně vidím, jak mám neuklizený byt,“ žertuje pacientka Hana P. už pár hodin po operaci. Nečekat na pokročilou fázi onemocnění radí i lékaři. Platí to ostatně pro všechny oční vady. „Světovým trendem, který se už několik let prosazuje i u nás, jsou rychlé bezkontaktní a bezpečné zákroky prováděné femtosekundovým laserem. Jejich výhodou je okamžitý návrat k běžným činnostem,“ říká oftalmoložka Lucie Valešová. „Z výsledků nedávno zveřejněného australského výzkumu s názvem Blue Mountains Eye Study vyplynulo, že lidé, kteří podstoupili úspěšnou operaci šedého zákalu, krátkozrakosti, dalekozrakosti, astigmatismu nebo vetchozrakosti mají o čtyřicet procent vyšší naději, že se dožijí vysokého věku.“