Výzkumnice Jessica Jordanová v nedávné studii zjišťovala u více než šesti set žen, nakolik ochraňují „mužskou roli“ svého protějšku. Cílem bylo odpovědět na otázku, jak ovlivňuje partnerské vztahy právě nejistota o roli „správného chlapa“. Většina respondentek se shodla, že získat status „opravdového muže“ není snadné, ale o to lehčí je o něj přijít. Výzkum také přinesl zajímavá zjištění o ženách, které se snaží neohrozit pocit partnerovy maskulinity: předstírají častěji orgasmus a obvykle nejsou schopny pravdivě komunikovat o svých sexuálních potřebách. 

62ed033a5592dobrazek.png
Foto: Shutterstock

Že si lidé často nechávají své pocity ze sexu pro sebe, ukázal také průzkum e-shopu pro zdravou sexualitu YOO.cz (3400 respondentů). Zpětnou vazbu o tom, že by příště v sexu potřebovali něco jinak, sděluje polovina žen i mužů jen zřídka. Pouze třetina zástupců obou pohlaví uvedla, že zpětnou vazbu sdělují ve většině případů. Přitom 85 % žen a 81 % mužů si uvědomuje, že nejlepším řešením partnerských problémů je upřímná komunikace. To, na čem se drtivá většina lidí shodne, se však mnohým nesnadno realizuje. 

Partnerovo ego nebo lepší sex?

Jordanová se od mládí zajímala o role jednotlivých pohlaví – konkrétně o romantické a sexuální vztahy heterosexuálů. „Dostávala jsem spoustu ,dobrých rad’, jak zvládnout a zkrotit muže. Naprostá většina z nich se točila okolo ochrany jejich pocitu maskulinity,“ vzpomíná vědkyně. Původně se ve svém projektu pokoušela zjistit pravdivost jedné teze: že se muži, považující svoji mužnost za ohroženou, méně zajímají o názory partnerky na společný sexuální život. „Osobně jsem to považovala za vysoce pravděpodobné. Zároveň mi ale došlo, že ženy ve vztahu s nejistým mužem, si případné kritické připomínky nechají raději pro sebe,“ popisuje výchozí úvahu. 

Rozhovory se ženami její předpoklad takřka jednohlasně potvrdily. Téměř všechny souhlasily, že je nutné omezit stížnosti na partnerské soužití, pokud by mohly ohrozit partnerovo maskulinní ego. Toto zjištění považuje Jordanová za extrémně důležitý první krok, jak pomoci mužům i ženám pochopit, v čem je jejich přístup nezdravý. Pro zdravé vztahy je totiž nezbytné umět vyjádřit své potřeby – protože do hlavy nám nikdo nevidí. 

Cítíte nejistotu? Mluvte s ním upřímně 

Z analýzy rozhovorů s respondentkami také vzešly zajímavé souvislosti mezi výdělkem jednotlivých partnerů a spokojeností v sexu. A sice, že ženy vydělávající víc než partner, až dvakrát častěji předstírají orgasmus – v porovnání s těmi, které do rozpočtu přispívají méně než muž. Dále také ženy, které se domnívají, že se jejich partner snaží chovat jako „opravdový chlap“, mnohem častěji souhlasí s tímto tvrzením: „mrzelo by mne, kdyby moje názory na soužití mohly ublížit jeho citům“. Navíc ženy, u nichž výměna názorů o sexu vyvolává úzkost, jen zřídka dovedou partnerovi vysvětlit, co jim při sexu dělá dobře.

Klíčové je podle Jordanové najít pro upřímnou komunikaci vhodný moment. Také vztahová terapeutka Zdeňka Pospíšilová v nedávném rozhovoru připomíná, že mohou vznikat zbytečná nedorozumění, pokud si člověk neumí ve vztahu otevřeně říct, co chce. „Ať už proto, že se například stydí, nebo má strach. Nelze bohužel předpokládat, že můj protějšek vždy ví, co cítím a co prožívám.“ Psycholožka tedy povzbuzuje, že je důležité mluvit o svých pocitech upřímně. Lepší je 5 vteřin trapnosti, než si nedovolit říci, po čem toužíme a nikdy své touhy neprožít. 

Zdroj informací: tiskové informace, studie s názvem: Odmítají ženy upřímnou sexuální komunikaci, když se domnívají, že je mužnost jejich partnera ohrožena? Průzkum orgasmus př sexu, Rozhovor s pscholožkou Zdeňkou Pospíšilovou

Reklama