Jedete déle v neklimatizovaném autě, dítě až příliš obléknete na hřiště, nedostatečně vysušíte jeho pokožku po koupání, nebo pokulhává hygiena. To jsou nejčastější příčiny, pro něž se na citlivém tělíčku objeví vyrážka nesoucí název potničky. Jsou to drobné, tekutinou naplněné puchýřky, které se mohou slít do větších, červených skvrn. Během několika dní puchýřky praskají, zasychají a olupují se. Někdy se ale může stát, zvláště pokud vyrážka svědí a dítě ji škrábe, že se puchýřky z důvodu infikování naplní hnisem – tekutina v nich se zakalí a kůže okolo zarudne.

Proč potničky vznikají?

Jakmile se tělo začne příliš přehřívat a potní žlázy se zablokují, nemůže pot na povrch a vyrážka je na světě. U těch nejmenších se potničky vyskytují mnohem častěji než u dospělých, protože miminka ještě nemají zcela vyvinutou termoregulaci a funkci potních žláz.

Kde se objevují nejčastěji?

Všude tam, kde může dojít k zapaření pokožky, a kde je větší koncentrace potních žláz. Často se vyrážka vyskytne v kožních záhybech, v tříslech, na zádech, ale také na obličeji a ve vlasech, nebo pod plenkami.

Za co mohou být potničky zaměněny?

Podle lékařů je možné, že laik zamění potničky za alergickou reakci, nebo za spálu. Pokud si tedy nejste jistá, poraďte se s lékařem.


Zdroj foto: Shutterstock

Jak potničky léčit?

Ve většině případů zvládnete léčbu sama doma. Pupínky obvykle během několika dní samy zmizí. Můžete jim ale pomoci.

  • Nejdřív ze všeho nedopusťte, aby se dítě nadále potilo. Oblékněte ho do prodyšných materiálů a úměrně okolní teplotě, na noc jen velmi lehce přikryjte. Pozor také na neprodyšnou ochranu matrace!
  • Často větrejte, v letních pařácích však jen v noci. Teplota v místnosti by měla být kolem 22 stupňů Celsia. V noci o čtyři stupně nižší.
  • Nevystavujte dítě slunci, podrážděné pokožce svědčí stín. A také dostatečný pitný režim.
  • Na potničky platí oplachování a koupele v odvaru z heřmánku (ale pozor, některé děti jsou na něj alergické) nebo řapíku. Pomáhá také dubová kůra, jedlá soda nebo černý čaj (koupel s příměsí, nebo oplachování). Pokožku poté nechte volně uschnout a zasypte dětským pudrem.
  • Pupínky zklidní i Jarischův roztok, kterým je budete omývat. Pořídíte ho v lékárně.
  • Vyrážku pomáhají zkrotit i krémy se zinkem jako je Sudocrem nebo Bepanthen.

Kdy jít k lékaři?

Pokud potničky ani po domácí léčbě neustupují nebo pokud se do puchýřků dostane infekce, není radno návštěvu lékaře odkládat. Zvláště u malých dětí. K pediatrovi zavítejte i v případě, že si nejste jistá, zda jde skutečně o potničky.

Čtěte také:

Reklama