6426dfc901400blobid0.jpg
Foto: Shutterstock

Proč je tak důležité použít kosmetiku s SPF? 

Krém s SPF je důležitým pomocníkem v udržení pleti v perfektním stavu. UV paprsky dráždí pokožku, zhoršují stavy pleti a přináší i spoustu dalších závažných rizik. Rizikem je i brzké stárnutí kůže nebo nadměrná tvorba melaninu. Samozřejmě tím nejzávažnějším rizikem je rakovina kůže.
 
Je nutné takové produkty používat, i když například celý den sedíme v kanceláři? 

Produkt s SPF bychom měli používat celoročně, každý den, ať je zima, nebo léto. Ozonová vrstva je poslední roky výrazně oslabená, proto představuje větší riziko pro naši kůži. Část UV paprsků propouští i sklo, proto ano, je potřeba používat krém s ochranným faktorem, i když sedíme celý den v kanceláři.
 
V jakých produktech dnes můžeme najít ochranné sluneční faktory? Pokud použijeme více produktů najednou, které mají nějaký ochranný faktor, nevadí to pleti? 

Nejčastěji se ochranné SPF vyskytují v krémech. Každopádně bychom měli sluneční ochranu v jakékoliv formě aplikovat v posledním kroku denní rutiny. Pokud náš denní krém neobsahuje SPF, použijeme po něm ještě krém, který ho má. Je zbytečné používat více krémů, které obsahují ochranný faktor, protože ty se nesčítají.
 
Na noc bychom ale takové produkty neměli používat, že?

Používat SPF krém na noc je opravdu zbytečné a pro pleť dokonce škodlivé. Přes noc na nás žádné UV paprsky nepůsobí a pleť má také přes noc potřebu regenerovat a dýchat, což by s vrstvou ochranného faktoru nebylo možné. Proto je i strašně důležité večer před spaním pleť důkladně, nejlépe dvoufázově, očistit od zbytků opalovacího krému.
 
Mohou některé složky obsažené v produktech pro denní péči, zvyšovat citlivost na slunce? Pokud ano, proč se to děje? 

Ano, některé složky, hlavně ty exfoliační, mohou zvyšovat citlivost na slunce, protože se pokožka obrušuje a je tak samozřejmě i mírně citlivější. Proto je vhodnější používat exfoliační produkty spíše večer a ráno pleť chránit ochranným faktorem.

6426df2765ad8obrazek.jpg

Naše tipy na produkty s SPF od značky Nivea: