Ochrana těhotných a kojících žen a rodičů, pečujících o malé dítě
Zaměstnavatel je povinen převést na jinou práci ženu, která je těhotná, kojí nebo je matka dítěte mladšího než devět měsíců, pokud práce, kterou dosud vykonávala, spadá do okruhu prací, kterými nesmějí být tyto ženy zaměstnávány nebo která podle lékařského posudku ohrožuje její těhotenství nebo mateřské poslání...
Zaměstnavatel je také povinen vyhovět žádosti takové ženy o převedení z noční práce na denní. Dosahuje-li žena při práci, na niž byla převedena, bez svého zavinění nižšího výdělku než na dosavadní práci, poskytuje se jí na vyrovnání tohoto rozdílu vyrovnávací příspěvek v těhotenství a mateřství podle předpisů o nemocenském pojištění.
Zaměstnavatel je také povinen umožnit kojící ženě přestávky na kojení a nesmí též zaměstnávat těhotné ženy a ženy, které pečují o dítě mladší než jeden rok, prací přesčas.
Zároveň zaměstnavatel nesmí těhotnou ženu a také ženu pečující o dítě do osmi let věku (v případě osamělé matky do 15 let) vysílat na pracovní cesty mimo obvod jejího pracoviště nebo bydliště bez jejího souhlasu.
Kromě toho jsou těhotné ženy, stejně jako ženy čerpající mateřskou dovolenou a ženy/muži
čerpající rodičovskou dovolenou a trvale pečující o dítě mladší 3 let, chráněny zákonem před výpovědí ze zaměstnání s výjimkou některých případů.
Tato opatření jsou uvedena v § 153–162 zákoníku práce (zákon č. 65/1965 Sb.) – Pracovní podmínky těhotných žen a matek. Naleznete je též na výše uvedeném odkaze na stránkách MPSV.
Text je převzatý ze stránek Ministerstva práce a sociálních věcí. Více najdete
ZDE .
Nový komentář
Komentáře
Pepenkaa: docela dobre poradi priorit...bydleni, deti, auto a az nekde uplne na konci partner
Pepenkaa:
a představ si, že jsou lidi, kterým se nelíbí. Ale já říkám, že všichni máme stejné možnosti.
Je jen jediná věc, které mají všichni lidé na světě stejně. Tou věcí je čas. A jak se svým časem kdo naloží je jen a jen jeho věc. Někdo pak obviňuje ze svých neúspěchů všechny a všechno kolem sebe, naříká na osud, stěžuje si na všechno možné... ale svého osudu je strůjcem každý sám, i když se mu to podaří svést na cokoliv jiného.
Já se vracím k tématu zaměstnání po mateřské. V mém případě to byl hrůza. Mé místo obsadili někým jiným a mě dali jinam hůře placené a mé kvalifikaci neodpovídající. Samozřejmě to prý bylo pro mé dobro, protože bych prý nemohla s dítětem (nemoce)pracovat s takovým nasazením jako předtím. Nyní zhruba po pěti letech se má pozice opět zlepšila. Nicméně od té doby některé lidi od nás nemám moc ráda.
Pepenkaa:
PERSEFONA: Musíš klepnout na to ZDE.
Kde je tan odkaz na MPSV, nikde výše nic nevidím.
No nás je tady 1500
Za komoušů prý ještě čtyřikrát tolik.
snad brzy bude a jestli si obstarám na PC domů e-mail, tak i překlady, do práce chci za půl roku, protože nejsou finance.
Ale jsem ráda, že jsem ráda.
Taky mám takovýho šéfíčka.
toleruje mi práci doma (když to jde), považuje za normální, že přednost má pro mne
a službní cesty ještě nechtěl. Když jsem mu volala, že sice mám za hodinu učit, ale jedu s malou do nemocnice, tak se mě ještě ptal, jestli nás nemá odvézt. Dokonce jsem mu v klidu mohla říct, že chceme ještě jedno
. Hned mi slíbil, že nemusím mít strach, že mi zkrátí v těhotenství úvazek, pokud se budu cítit unavená.
ale asi je to fakt blbej nápad
radši se doma trošku vyspím, i když to s mimčem taky nejde
evína: já mám tu výhodu, že v práci nic nedělám...totiž, abyste si nemyslely, že chodím do práce jen aby se neřeklo...prostě mám tak blbou práci, kde čekám, jestli někdo přijde poprosit o spojení či nikoliv, a proto by nebyl problém tady to mimčo mít..
K mýmu šéfovi -
rozhodně není, taky umí být pěkně nepříjemný, ale taky má malé dítě (no, malé, ono to letí, je to 7-letá slečna), taže ví, co to obnáší....
Vychovali jsme si ho, nepůjčíme
Fakt je ten, že je nás ve firmě 5, takže se vždycky nějak domluvíme
luc: no já nevím, máš pravdu, s tím, že je to těžké vzdát se mateřské, ale kdyžbych měla možnost mít mimčo sebou, tak proč bych nešla do práce? I s mimískem?
No ono je pěkné po zaměstnavateli něco chtít. Zatím nemám děti,ale už jsem něco z jiného soudku zažila.
Jenže většinou ten, co něco chce (a i když na to má právo) tak je dosti nepohodlný a je lehce nahraditelný jiným, který si nestěžuje (v tomhle případě taky třeba maminka s dítětem - většinou podle výše mzdy se nikdo jiný nepřihlásí, ale s hodnou hlídací babičkou).Jó ruka trhu!
Pepenkaa: no tak potom se ten první odstavec nemůže týkat toho, co tu řešíme
já jsem z toho uplně blbá, jsem se do toho nějak zamotala
mám totiž v plánu, (možná), že bych šla po tom půl roce do práce...abychom nestrádali finančně, protože peněz máme zatraceně málo
ale to je ještě daleko, ještě nejsem ani těhotná
Pepenkaa: aha, takže to znamená, že když se vrátím po půl roce z mateřský, tak už taky nemusím mít svoje místo???? No to je teda spravedlnost
šája: prosímtě, kde je tak hodnej šéf?? Já bych tam šla taky....
Pepenkaa: Fakt je, že mě se šéf vždy zeptá, jestli na služebku můžu, jestli mám zajištěné děti. Když řeknu, že nemůžu, nejedu. To se stalo zrovna minulý týden. A dost mě to mrzelo, protože na tu stavbu jsem byla zvědavá...
Díky šéfe
Je fajn nemít s tímhle problém. Pamatuji si dokonce jednu situaci, kdy bylo nutné zůstat v práci přesčas a šéf se mě ptal, jestli pro mě může něcu udělat, třeba zajet mi do školky pro děti nebo tak
P.S. A jdu raději pracovat, aby si to příště nerozmyslel
nechápu první odstavec....když po mateřský přijdu do práce a oni mě dají na jiné, méně placené místo, musí mi ho zaměstnavatel dorovnat?