Rozeznáváme UV záření A a B.
UVB vyvolává zčervenání kůže a může způsobovat intenzivní spálení s tvorbou puchýřů pokud pokožku vůbec nechráníme.
UVA záření způsobuje přímou pigmentaci, ale zároveň také zesiluje účinky UVB záření a podporuje spálení kůže.
Proto je nutné, aby opalovací přípravky obsahovaly oba filtry – jak UVA, tak UVB.
UVB faktor je označován číslem SPF – Sun Protective Factor a platí, že čím větší číslo, tím větší ochrana.

5eaa9b186c08aobrazek.pngKosmetické produkty na opalování rozdělujeme:
S nízkou ochranou = 6 a 10
Se střední ochranou = 15 – 35
S nejvyšší ochranou = 50
Výšku ochranného faktoru je nutné zvolit podle tzv. fototypu pleti, dále podle intenzity slunečního záření a podle délky pobytu na slunci.
Nejvíce UV záření dopadá v poledních hodinách, protože je slunce postavené kolmo. Také se stoupající nadmořskou výškou se intenzita slunečního záření zvyšuje. UV záření se snadno odráží od světlých povrchů, tzn. např. od sněhu, písku a od vodní hladiny. UV záření proniká dokonce až 100 cm pod vodní hladinu, proto pokud plaveme, je potřeba pokožku chránit.


Proč je UV záření nebezpečné?
UVB záření poškozuje buněčnou DNA a má tak přímé karcinogenní účinky. UVA záření proniká hlouběji do pokožky a vyvolává destrukci buněk důležitých pro tvorbu kolagenu, tzv. fibroblastů, poškozuje a snižuje obranyschopnost pokožky, což vede ke vzniku nežádoucích skvrn, kožních chorob, včetně kožních nádorů.


Jak se máme před poškozením slunečním zářením chránit?
Základ tvoří dodržování zásad správného opalování. Je nezbytné ji chránit používáním opalovacích přípravků s patřičnými ochrannými faktory nebo také vhodným oděvem. Je zapotřebí pokožku chránit nejn při opalování, ale také při procházce nebo při práci na zahradě.
Mezi pobytem na slunci, kdy kůže není nijak chráněná, a vznikem nádorů existuje přímá souvislost. Platí, že čím častěji se pokožka spálí, i např. v dětství – je vyšší riziko nádorů kůže v dospělosti. Kůže má paměť!!! Proto je nutné se vyhnout jakémukoliv spálení.
5eaa9b5507a5dobrazek.pngDůležitá informace je i jak nanášet opalovací krémy:
Opalovací krémy, zejména ty s chemickými faktory – většina, potřebují ke svému vstřebání a vytvoření ochranné vrstvy alespoň 30 minut, čili než vyjdete na pláž, je nutno si vetřít krém minimálně 30 minut předem. Některým světlým typům to stačí k tomu, že se spálí během 30 minut- než začne ochranný faktor působit.
Opalovací krém se musí aplikovat opakovaně, jelikož se potíme a koupeme, čili krémy se smývají. Samozřejmě lze použít takové, které mají označení voděodolné- ale i tak se pro jistotu opakovaně namažte.


Co je to ochranný faktor?
Toto číslo určuje ochranu před nebezpečným UVB zářením. Takže ochranný faktor udává, jak dlouho chrání kůži před spálením, např. pokud se bez ochrany spálíte za 10 minut, při použití UV faktoru SPF 15, můžete svůj pobyt prodloužit 15 x, takže na 150 minut.
Pokud je pokožka tmavší- snědší typy, ti mohou volit nižší faktory.
Pokud jedete k moři a vaše pokožka není připravena přirozenou pigmentací, je lepší začít s SPF 50 a postupně jak kůže hnědne, používat nižší faktor.
Pokud dojde ke spálení, je nutné postižené partie totálně chránit až do úplného zahojení.
K oblíbeným přípravkům patří chladivá mléka po opalování, která pleť nejen zchladí, ale také zklidňují a hydratují. Přinášejí velkou úlevu, zejména před spaním. Obsahují panthenol, aloe vera atd.


V poslední době se setkáváme stále více s tzv. sluneční alergií. UV paprsky působí na pokožku a vyvolávají vznik tzv. fotoalergenů, které vyvolávají zčervenání pokožky, mohou se objevit puchýřky a svědění. Vhodné je připravit pleť zevnitř- a to 2 měsíční kúru betakarotenem a používat raději vysoký ochranný faktor a zároveň látky bránící vzniku alergických reakcí. V těhotenství je potřeba předcházet vzniku nežádoucích skvrn- čili SPF 50.


Jaké rozeznáváme filtry?
Chemické
Fyzikální =minerální = odráží UV záření, rozptylují záření- vhodné pro atopiky
5eaa9b38c44f3obrazek.png
Nejlepší ochrana:
Odpovídající ochranný faktor, začít vždy většími filtry, pak postupně snižovat, chránit rty, uši a např.kotníky, dále nezapomeňte na odraz světla- vodní hladina, sníh, písek….samoopalovací krémy nechrání!!! – tam dojde pouze k reakci a zhnědnutí na povrchu pleti- čili samoopalovací krémy nemají žádnou ochranu!!!, dětská pokožka by měla být chráněna vysokými filtry, neboť je velmi tenká, ideálně přes poledne nechodit na slunce tak, jsk to dělají místní domorodci u moře, od 11 do 15 hodin se nevystavovat přímému slunci, nosit klobouk, děti obléknout trička a chránit končetiny. Dětská kůže je zranitelnější….Krémy nanášet opakovaně, pokud nechcete mít vrásky, neopalujte se- úbytek kolagenu je prokazatelný…


Pokud řešíte již vzniklé skvrny, vašim stálým kamarádem je ochranný krém SPF 50 a pokud možno make-upy s ochranným faktorem, popř. BB lehčí krémy s UV faktorem 30.


Absolutně se vyvarujte spálení, jak již bylo řečeno – kůže má paměť!!!
Aplikujte krémy opakovaně a v patřičném množství. Nešetřete!!!
Nebuďte jako staré indiánské babičky….to už snad ani není moderní..
5eafdbf568e94obrazek.png

Reklama