shutterstock-235081207.jpg

Foto: Shutterstock

Rostoucí ochlupení je pro většinu lidí charakteristickým znakem puberty, ačkoliv jeho množství se u jednotlivců liší. Během puberty tělo pohlavně dospívá a výkyvy hormonů vedou k fyzickým změnám, kam patří i růst ochlupení v podpaží, na obličeji nebo v oblasti genitálií.
 
Stejně jako u většiny chlupů na těle se předpokládá, že i ochlupení kolem přirození má ochrannou funkci. „Může sloužit jako „strážce brány“, kdy brání nečistotám při vniknutí do pochvy. Také může sloužit jako „polštář“ k ochraně pokožky při tření během sexu nebo cvičení. A dokonce je možné, že slouží jako „přikrývka“, která udrží části našeho těla v teple,“ říká dle magazínu Glamour kalifornská gynekoložka Sherry Ross.

Další teorie týkající se účelu ochlupení má co do činění s feromony, které naše tělo produkuje. „Jedna teorie spočívá v tom, že produkujeme feromony, které naše chlupy následně zachytí. Vůně z ochlupení pak může sexuálně lákat partnera,“ vysvětluje dále Sherry Ross.

shutterstock-778373035.jpg

Foto: Shutterstock

Mnoho vědců si navíc myslí, že apokrinní potní žlázy, kterých je v oblasti genitálií velké množství, by mohly vytvářet feromony. Je zajímavé, že tyto žlázy opravdu začnou fungovat až od puberty. To pěkně zapadá do jiné teorie o účelu ochlupení, která tvrdí, že chlupy v minulosti signalizovaly možným partnerům, že ženy prošly pubertou a mohly by už plodit potomky.

Vědci se však v tématu feromonů rozcházejí. Diskutuje se o tom, co feromony ve skutečnosti jsou nebo co dělají, a nejsou k dispozici zatím žádné přesvědčivé důkazy o tom, že existují u lidí.
 
V dnešní době se ženy čím dál více v oblasti genitálií holí. Pro mnoho žen je to známkou čistoty, pohodlí, sexappealu, ale samozřejmě jde i o sociální normy. Avšak mít kolem vagíny ochlupení se okamžitě nerovná nečistotě. Je ale v pořádku, pokud se ženy cítí lépe a mají větší pocit čistoty, když se holí.

shutterstock-617718755.jpg

Foto: Shutterstock

Ženy se samozřejmě holí i kvůli mužům. „Někdy z jejich strany existuje tlak, aby si ženy ochlupení holily nebo si jej třeba nechaly i úplně odstranit laserem,“ říká doktora Ross. Ve studii z roku 2015 publikované v časopise Journal of Sex Medicine 60 % ze 439 dotazovaných mužů uvedlo, že jsou při sexu radši, když je jejich partnerka dole oholená.

Odstraňování chloupků na ohanbí však přináší i rizika. Článek v časopise Urology z prosince 2012 odhaluje, že v letech 2002 až 2010 došlo v oblasti genitálií k přibližně 11 700 případům „úrazů souvisejících s odstraněním chloupků“. Žiletky se podílely na 83 % těchto zranění. A průzkum z roku 2017 zveřejněný v časopise Journal of the American Medical Association Dermatology u 5 674 dospělých lidí zjistil, že 25,6 % z nich utrpělo úraz související s holením.

ZDROJ: Glamour, Sherry Ross

Reklama