Historicky první ženou, která obdržela titul Gentleman silnic, udělovaný Českou pojišťovnou ve spolupráci s Policií ČR, se stala berounská lékařka Martina Kordová. Ocenění získala z rukou agenturního ředitele ČP v Berouně Pavla Končela a ředitele berounské Policie ČR Miroslava Jerlinga za záchranu života po závažné dopravní nehodě, rychlou reakci a odvahu.

 

Vloni 21. července byla společně se svými dvěma dětmi svědkem závažné nehody, kterou způsobil známý recidivista, jenž kradeným vozem srazil cyklistu a aniž by mu pomohl, ujel pryč. Vše se odehrálo na železničním přejezdu před Berounem. Zloděj, prchající v černém Fordu Escortu, už ale poprvé havaroval o několik minut dříve, když narazil do zadní části nákladního vozu.

 

Ani po druhé nehodě pachatel neujel daleko, protože o několik kilometrů dál opět vozidlo nezvládl a znovu boural. Doktorka Kordová se to ale dozvěděla až později, protože v tu chvíli už se starala o zraněného cyklistu. Tím nebyl nikdo jiný, než vedoucí dálničního oddělení Policie v Rudné u Prahy major Josef Budil. Díky rychlé reakci doktorky Kordové přežil. Jeho zranění byla velmi vážná, v jeden moment mu lékaři dávali pouze desetiprocentní šanci. Nebýt obou zachránců, neměl by ani těch deset procent.
Paradoxně se pak MUDr. Kordová se zlodějem, který všechno způsobil a který se při následné havárii také zranil, setkala ještě jednou. O pár dnů později mu totiž v rámci své profese v berounské nemocnici dělala ultrazvuk. U toho už ale asistovali také muži v uniformách…

 

Josef Budil tvrdí, že od loňského léta má dvě data narození. Nebýt pohotového a rychlého zákroku MUDr. Martiny Kordové, mohlo pro něho všechno dopadnout tragicky.

 

MUDr. Martina Kordová je čtvrtou nositelkou titulu Gentleman silnic, který uděluje Česká pojišťovna ve spolupráci s Policií ČR. Prvním Gentlemanem se stal koncem loňského roku Jiří Lukáč z Nového Jičína, který zachránil sedmnáctiletého chlapce z hořícího vozidla. Další dva certifikáty Gentlemanů
a značkové hodinky získali začátkem února Pavel Hýl a Roman Kantor z Karviné, kteří se pokoušeli zachránit čtyři mladé Poláky po závažné autohavárii.

 


Paní Kordové ocenění patří.

Nás ostatní to však staví před otázku, zda bychom také byli schopni první pomoc poskytnout. A protože je tu jaro a na silnice se pomalu začínají vydávat i řidiči, co v zimě nejezdí, připomeňme si základní pravidla pro poskytnutí první pomoci:

 

JAK POSKYTNOUT PRVNÍ POMOC?

Reklama