Bytové stěny, které byly fenoménem obývacích pokojů sedmdesátých let, zažívají velký comeback. Mnohé z vás v nich strávily dětství, pro jiné je to novinka, která stojí za inspiraci.

V sedmdesátých a osmdesátých letech se obýváky podobaly jeden druhému jako vejce vejci. Pokoji vévodila obytná stěna, v níž trůnila televize, ve vitrínách se vystavoval sváteční porcelán a sklo, poličky obsadily knihy a v uzavřených skříňkách a šuplících se ukrývaly poklady všeho druhu. Od rodinných alb přes různé doklady až po oblečení a ložní prádlo.

Bytová stěna nejlépe od podlahy ke stropu byla neocenitelným úložným prostorem malých panelákových bytů. Proti ní se vešla už jen sedací souprava a nízký konferenční stolek. Sem tam se u okna tísnila květinová police nebo objemný fíkus. A to bylo tak vše, co se vešlo.

Poznáváte byt svých rodičů, milé ženy-in? Mnohé z vás, které strávily své dětství na panelovém sídlišti, jistě ano. Nic jiného nebylo prostě k sehnání a my to braly jako samozřejmost.

Ale možná jste vyrůstala v měšťanském činžáku obklopena starožitným nábytkem po předcích. A když jste pak přišla ke kamarádce do bytu se stěnou, tiše jste jí záviděla, že ona bydlí moderně, zatímco vy v zatuchlé starobě.

Po revoluci se rozšířily obzory a změnil vkus v bydlení. Příčky v panelových bytech se začaly houfně bourat a vznikly větší prostory. „Socialistické“ stěny se houfně likvidovaly a nahradily je solitéry.

Jenomže dnes je všechno zase jinak a bytové stěny se na trhu s nábytkem opět objevují. Čím to asi bude? Vracíme se do menších bytů a nemáme dostatek úložného prostoru? Nebo návrat sedmdesátých let do módy ovlivnil i bytový design? Možná obojí dohromady. Jenomže tak jako všechno „staronové“, i bytové stěny současnosti vypadají trochu jinak.

Podívejte se na pár ukázek a zkuste najít rozdíly

stěna

Světlá stěna s dubovou dýhou vynikne na tmavém pozadí. Krásně ji osvěžuje lipová zeleň na bytových doplňcích

stěna

Tato sestava se hodně podobá stěnám ze sedmdesátých let, ale není tolik objemná

stěna

Světlá stěna na světlém pozadí se moc neprosazuje a nechává vyniknout předmětům a doplňkům

stěna

Horizontální členění této obývací stěny působí dynamicky vzdušně

stěna

V tomto pokoji dominuje spíš výmalba a tapety než nábytek. Tato sestava by mohla být inspirací pro ty, kteří mají původní stěnu a chtějí oživit interiér.

Co myslíte, chytne se tento trend, nebo má už definitivně odzvoněno?

  • Pořídila byste si bytovou stěnu, nebo jste ráda, že už bydlíte jinak?
  • V jakém prostředí jste vyrůstaly vy, milé ženy-in?
  • Líbilo se vám zařízení vašeho obýváku, nebo jste pokukovala po něčem jiném?
  • A co vaši rodiče, vyměnili stěnu za jiný nábytek, nebo žijí se stěnou dál?
  • Jaké bydlení vyhovuje dnes vám?

Napište nám na téma: Obýváky včera a dnes na adresu redakce@zena-in.cz

Foto: forliving

Reklama