cl.jpg
Foto: Shutterstock

Uživatelka TikToku azian_beauti19 ve svém videu tvrdí, že mléko pomáhá udržet rozzářenou pleť a že jde o oblíbený korejský rituál krásy využívaný i mnohými celebritami. Radí ohřát misku plnotučného mléka v mikrovlnné troubě (cca 15 vteřin), následně do mléka ponořit vatové tampónky, přiložit je na obličej a nechat tam až dvacet minut. Zbytky mléka je třeba následně setřít, obličej vyčistit a nanést produkty, na které jste zvyklé.

Azian_beauti19 říká, že výsledem této procedury byla v jejím případě skutečnost, že po třech týdnech měla méně viditelné jizvičky po akné a příjemnější texturu pleti. Může mít mléko skutečně takové účinky?

Odbornice na péči o pleť a vlasy Mira Parma pro magazín Glamour uvedla, že mléko podle ní může pleti opravdu pomáhat. Již Egypťané se koupali v mléce, aby zlepšili vzhled a pružnost své pokožky a dodnes je jednou ze složek, která se vyskytuje v řadě čisticích prostředků.

„Mléko je plné pro pokožku neuvěřitelných ingrediencí. Zvlhčuje ji a zanechává ji jemnou a pružnou. Obsahuje kyselinu mléčnou, která je skvělá na aknózní a zánětlivou pokožku a také pomáhá zvýšit tvorbu kolagenu. V neposlední řadě rozjasňuje pokožku a odstraňuje odumřelé kožní buňky a může i vyrovnat tón pleti,“ uvedla Mira Parma.

Ale co na to věda? Podle serveru Healthline existuje jen málo klinických důkazů o přínosech mléka pro lidskou pokožku a u lidí s intolerancí na laktózu může dokonce způsobit nepříjemnou vyrážku. Tvrzení, že nanášení mléka na pleť dokáže pokožku rozzářit, hydratovat, nebo dokonce zmírnit jizvy po akné, je velmi odvážné a vědou nepodložené. Na druhou stranu nelze tyto účinky (zejména díky obsahu zmíněné kyseliny mléčné) ani zcela zamítnout. Zkrátka by bylo potřeba provést rozsáhlejší studie, při kterých by zkoumaní lidé absolvovali mléčný rituál krásy. Pokud vám tedy mléko na obličeji nijak nevadí, můžete vyzkoušet, jestli dosáhnete stejných výsledků jako zmínená uživatelka TikToku.

Zdroje: Mira Parma, Glamour Magazine, Healthline, TikTok

Reklama