„Naše obuv je jako navštívenka, kterou sdělujeme, kdo jsme,“ tvrdí obuvnický expert z Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně Pavel Hlaváček.

Nejstarší navštívenka, kterou nám zanechali naši předci, je přitom stará přes deset tisíc let a pochází z Oregonu. Lidé ovšem nosí boty už mnohem déle. Profesor Erik Trinkaus z Washingtonské Univerzity odhalil, že kůstky prstů na noze člověka se před 40 až 30 tisíci lety zúžily a zjemněly a přičítá tuto skutečnost právě počátku nošení obuvi. Ta umožnila lidem přežít nástup chladného podnebí před 20 tisíci lety, protože však byla vyráběna z přírodních materiálů (nejpravděpodobněji z kůže a z lýka), nezachovala se do dnešních dnů.

Dnes v obuvnictví vládne móda nad praktičností, tvrdí Pavel Hlaváček. Pravěké boty byly mnohem pohodlnější, než dnešní lodičky na vysokém podpatku. Nemluvě o tom, že se mnoho žen, inspirováno zřejmě popelčinými sestrami, snaží dostat sem i do botek menších, větších či jinak neodpovídajících tvaru jejich nohy, protože se jim prostě líbí.

Také dress code mnoha firem přikazuje ženám chodit v uzavřené obuvi na podpatku i v době, kdy by mnohem zdravější a pohodlnější byly sandále. Sice už nám nikdo nedeformuje nožku jako Číňankám, ale poškození klenby, prstů, chodidla, kotníků ale i páteře jsou daní, kterou mnohé ženy platí za diktát módy a pracovních požadavků. Přitom na rozdíl od sexuálního harašení je dress code považován za znak firemní prestiže.

Vzala byste si do roboty tyhle botky :) ?

 

 

 

 

 

 

 

Jaké boty máte dnes ráno na sobě, ženy-in? Jaké boty nosíte nejčastěji? Které Vám připadají pohodlné? Nutil Vás někdy někdo nosit boty, které jste nechtěla?

Dobré ráno Vám přeje