OCD postihuje muže i ženy a nevyhýbá se ani dětem. Děti si ovšem nemusí být schopny uvědomit důvody svého jednání či myšlenek. Dobrou zprávou je, že tato porucha je léčitelná a lidí ji trpící mohou žít spokojený život. Věděli jste ale, že existuje několik typů obsedantně kompulzivní poruchy a že se zdaleka netýkají pouze uklízení, přerovnávání a přehnaných kontrol?

Typy OCD

Organizování

Jedná se o posedlost tím, že jsou věci na správném místě či symetricky urovnané. Může se jednat pro někoho o až tak detailní věci jako směřování štítků na sklenicích ve špajzu stejným směrem. Pokud osoba nevykoná nutkání a nesrovná či neutřídí věci podle sebe, projeví se u ní úzkost, nebo dokonce myšlenky, že by se kvůli tomuto „nepořádku“ mohlo někomu něco stát. Vzpomeňte si například na seriál Přátelé a postavu Moniky Gellerové, která kvůli nesrovnaným pantoflům nedokázala celou noc usnout.

rovnani-seznam.jpg
Zdroj foto: Shutterstock

Strach z kontaminace

Osoba trpící tímto typem OCD má přehnanou obavu, že onemocní nebo naopak nakazí (ačkoli sama nakažená není) někoho dalšího. Výsledkem je opakované mytí rukou a čištění předmětů se kterými přijde do styku. Tito lidé se pak vyhýbají místům, které vnímají jako „špinavé“ a mohou trpět velkou úzkostí například při cestování veřejnou dopravou. Tímto typem obsedantně kompulzivní poruchy trpěl například filmový detektiv Adrian Monk.

ocd-seznam.jpg
Zdroj foto: Shutterstock 

Kontrolování

Člověk pociťuje silné nutkání provádět kontroly, protože se obává, že svou neopatrností způsobí škodu nebo újmu. Kontroly se nejčastěji týkají zavřených oken, zamčených dveří, utažených kohoutků či vypnutého sporáku. Tyto rituály může provádět před odchodem z domu nebo před spánkem. Často pak trvají několik minut či desítek minut.

klic.jpg
Zdroj foto: Shutterstock 

Vtíravé myšlenky

Velice nepříjemným typem této poruchy jsou vtíravé myšlenky. Lidem se zdánlivě náhodně vynořují znepokojivé a často ohavné myšlenky, které zahrnují ublížení někomu milovanému, cizímu nebo dokonce představu, že pouhé přemýšlení o něčem může zvýšit pravděpodobnost, že k tomu dojde. Aby člověk utišil tyto myšlenky, provádí nějakou akci. Například nahlas něco řekne nebo něco (opakovaně) provede, například třikrát zatleská. Tito lidé, kterým se na mysli objevují násilné myšlenky, podle nich ale nejednají a ani s nimi nesouhlasí. Ve skutečnosti jsou tyto myšlenky tak rozporuplné s tím, jaké morální hodnoty člověk má, že se často trápí jen tím, že ho něco takového vůbec napadlo.

Kromě těchto násilných myšlenek se mohou objevovat vtíravé myšlenky týkající se vztahů, magické vtíravé myšlenky či sexuální vtíravé myšlenky.

ocd-myslenky.jpg
Zdroj foto: Shutterstock 

Známé osobnosti trpící obsedantně kompulzivní poruchou

Daniel Radcliffe

Hvězda Harryho Pottera přiznala, že trpěla „kontrolovacím“ typem OCD a že mu jednou dokonce pouhé zhasnutí trvalo až pět minut.

Frank Sinatra

Manželka zesnulého zpěváka ve svých pamětech uvedla, že její muž byl posedlý čistotou a že se dokázal denně vysprchovat až desetkrát, aby se udržel čistý.

Cameron Diaz

Stejně je na tom také herečka Cameron Diaz, která sice veřejně nepřiznala, že by trpěla touto poruchou, ale je známá pro své časté mytí rukou a strach z dotýkání se klik.

Charlize Theron

Trpí nutkáním udržovat svou skříň srovnanou, a to až do té míry, že kvůli tomu občas trpí nespavostí. Sama věří, že by byla schopná prolézt i cizí skříně, jen aby se ujistila, že oblečení v nich je srovnané.

Leonardo DiCaprio

Leonardo DiCaprio prožil většinu svého dospělého života s mírným až středním OCD, kdy často například pociťoval nutkání několikrát projít dveřmi.

Zdroj info: stlukeshealthocdukdosomethingocdtypes