Přestože jedinou spolehlivou ochranou před nákazou virem HIV i dalšími pohlavně přenosnými chorobami zůstává stále kondom, hovoří se v současnosti i o další efektivní ochraně, a tou je obřízka. Ta bohužel před nákazou chrání jen pány. Vyplývá to ze zprávy uveřejněné v časopise Lancet Medical Journal.

Ukázalo se, že předkožka mužského penisu obsahuje buňky, které jsou velmi náchylné k infekci virem HIV. Její odstranění obřízkou ztěžuje viru cestu do organismu a riziko přenosu viru HIV z infikované ženy na muže klesá.

Opačně to ale nefunguje. „Jsme zklamaní, protože naše pokusy neprokázaly prevenci u žen, jak jsme předpokládali na základě předchozích studií,“ prohlásila Dr. Maria Wawerová z Univerzity Johna Hopkinse v americkém Baltimore.

Wawerová se svým týmem sledovala 922 neobřezaných infikovaných mužů, kteří po zahájení výzkumu obřízku podstoupili. Zaměřili se také na 163 žen, které měly s některými ze zkoumaných mužů pohlavní styk. Výzkum byl ukončen a vědci museli konstatovat, že „obřízka nesnížila riziko přenosu viru HIV u partnerek infikovaných mužů.“

Ženy mohou mít z partnerovy obřízky užitek jen nepřímo, zvláště pak v zemích, kde je uznáváno mnohoženství, protože se snižuje nebezpečí nákazy muže a následného přenosu na některou z jeho dalších partnerek. Fakt, že se ženám zdá obřezaný penis přitažlivější, patří do jiné kapitoly...

Reklama