Wikipedie uvádí, že samička zelené kobylky luční může dosahovat až 38 mm a že křidélka hodně přesahují tělíčko, ale i přesto tato lámala rekordy, a tak se nabízí otázka, jak k tomu přišla kobylka i domácnost, kterou navštívila.

Včera mi se slovy: „Pořád jsi chtěla chovat doma nějaké zvířátko, tak tady máš tohle,“ položil přítel na diář a desky toto:

konik1

Vyjekla jsem. Normální zelenou luční kobylku jsem viděla mockrát a chytala (jako snad všechno kromě pavouků) často od dětství do ruky, ale tahle měřila dobrých 10 cm a zdobily ji hrozně vysoké nohy, takže jsem instinktivně uskočila. Do ruky bych to nevzala ani omylem! Šokována jsem hleděla na obrovskou hlavičku a vysoké nohy a křičela:

„Kde jsi to vzal? Okamžitě to dej ven!“

Stejně jsem popadla foťák a podivný hmyz se pokusila vyfotit. Bohužel na novém kompaktu neumím nastavit makro a navíc mě nenapadlo přinést krejčovský metr, takže se musíte spokojit s nepříliš ostrým výsledkem a porovnáním s mým notebookem, který je starší a mimořádně veký a těžký:

koik2

„Dej si to tam sama,“ odvětil přítel, „ona lítá - přiletěla mi do pokoje na klávesnici!“

Nicméně když jsem dofotila, slitoval se a vzal kobylku do obou rukou (stejně je já nemám dost velké na to, abych hmyz při uchopení do dlaní nepoškodila) a vyndal na okenní parapet.

Jsem zvyklá vídat na balkoně zlatozeleného brouka nebo berušky - ovšem ty nejsou tak těžké. Párkrát nám vletěl do bytu i pták - tak tam šlo doslova o život, než se nám o okno otloukajícího opeřence podařilo dostat zpět do vzduchu.

Kobylka se jen tak odlétnout nechystala - dokonce jsme ji neviděli ani jednou poskočit, jak to znám z přírody od jejích mnohem drobnějších příbuzných.

Napadlo mě také, že třeba utekla někomu z terária. Ale tropické kobylky - sarančata - vypadají jinak. Tohle působilo jako mutant, a člověk měl tak možnost prozkoumat každý detail hmyzí hlavičky, která měřila odhadem 2 až 3 cm.

Ať zkoumám, jak zkoumám, je to záhada - jsem na světě už poměrně dlouho, dříve jsem s dětmi pobývala pomalu třetinu roku v šumavských luzích a hájích, a nikdy jsem takhle velkého koníka neviděla.

Zde ji máte ještě nafocenou na parapetu s přítelovou rukou v pozadí - i když jak je ruka zezadu, kobylka vypadá spíše menší.

konik3

Nakonec jsem ji vzala ještě jednou z balkonu na vzdálenost asi 3 metry: Chvíli totiž seděla na parapetu, a pak zmizela - jak, netuším, odlétnout jsem ji bohužel neviděla, přesto doufám, že se jí to podařilo - stejnou cestou, jako se dostala k nám.

konik4

Viděli jste někdy takhle velikánskou kobylku?

Reklama