Holé stěny působí studeně, neútulně a nezabydleně.  Ale všeho moc škodí, chaos a všehochuť zvládne jen opravdu školené oko. Poradíme vám, jak na to, abyste ze své domácí galerie vytěžily maximum.

Když přijdu do bytu, kde jsou holé stěny a nevisí na nich žádné obrázky, mám pocit prázdnoty a neútulnosti. Možná to vnímáte stejně a chtěly byste si své stěny zabydlet, ale nevíte si rady. Tady je pár osvědčených a jednoduchých triků, jak vyzdobit stěny a zpříjemnit interiér.

Co na ně pověsit a jak?

Nemáte na drahé originály maleb či grafických listů? Nevadí, na stěny si můžete pověsit třeba zarámovanou krajku, kterou háčkovala vaše babička, krásně vzorovanou látku nebo třeba výšivku.

Stejnou radost a parádu vám můžou udělat černobílé fotografie, zajímavé plakáty, mapy, obrázky, které namalovaly vaše děti, ale třeba i kopie starých grafických listů, které se dají koupit v sériích a na stěnách vypadají opravdu dobře.

Série

série

Mají řadu výhod. Dají se zapaspartovat a zarámovat do barvy, která ladí s vaším interiérem, jsou většinou stejně veliké, takže se snadno věší na zeď. Můžete si je seřadit pěkně podle „pravítka“, ale také střídavě podle středového kánonu. Dojem je mnohem dynamičtější. Když vás omrzí, snadno je vyměníte za jiné, aniž byste finančně vykrvácely.

série

Kde je pořídit? V rámařství prodávají většinou levné, ale velice zdařilé reprodukce, v antikvariátech najdete skvělé kousky za dobré ceny, v prodejnách s bytovými doplňky si je koupíte hotové, jen pověsit na zeď.

Černobílé fotografie

obrazy

Vypadají na stěně úžasně. Mohou to být fotky všech možných žánrů. Od krajin, zátiší, až po momentky z rodinného alba. Vyniknou hlavně na tmavé výmalbě, jak vidíte na našem obrázku. Pokud nejsou rámy stejně formátované, řiďte se dominantním, největším obrazem, a kolem něho soustřeďte ty drobnější. Dejte spíš na cit než na geometrii, působí to mnohem živějším dojmem.

Znalec zvládne chaos

mišmaš

Obrázkový „mišmaš“, který vidíte na této stěně, nemá společného jmenovatele. Rámy, velikosti, ale i žánry jsou rozdílné, přesto celek působí harmonicky. Pravidlo zní: dejte na cit a kompoziční vyváženost. S takovou galerií si musíte pohrát, ale výsledek jistě stojí za to.

Foto: Beattiful home

Čtěte také:

Reklama