Tématem infekční žloutenky se na Žena-in zabýváme celý měsíc květen a červen. Skoro každý ví, že pokud pojede do exotických zemí, patří očkování proti žloutence na první místo.

Riziko nákazy je ale také v běžných zemích, kam jezdíme na dovolenou – jako je Řecko, Tunis, Egypt, Turecko, Španělsko… Tyto země bereme jako blízké, tudíž riziko onemocnění podceňujeme. Odborníci však doporučují očkování i pro tyto země. Více na www.bezpecnadovolena.cz

vakcína

Vracíme se k rozhovoru, který nám poskytl Doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D., vysvětlil nám, proč bychom se měli chránit a zda nám stačí očkování, které jsme dostali v dětském věku v rámci povinného očkovacího kalendáře.

Jak bychom se my, dospělí měli chránit před žloutenkou typu A i B? Nestačí nám očkování z dětství?
Očkování proti virové hepatitidě typu B má zdarma od státu jen nejmladší část dospělé populace. Vakcinace proti virové hepatitidě A by sice měla být samozřejmou investice do zdraví, ale z pohledu státu je brána jako nadstandard a není poskytována zdarma. Dnes však několik zdravotních pojišťoven na očkování přispívá nemalou částkou a speciální akci mají v této sezóně i některé očkovací centra (slevu až 1700 Kč pro vakcinaci dvou osob).

Jaká je prevence žloutenky?
Základní prevencí u typu A je důkladná hygiena rukou a včasné očkování. k tomu zejména při cestách do méně rozvinutého zahraničí je vhodné konzumovat výlučně důkladně tepelné upravené jídlo a vyhýbat se vodě a ledu do nápojů bez jistoty nezávadné pitné vody.
Virová hepatitida typu B se přenáší pohlavním stykem, injekcí, infuzí, transfuzí, invazivními lékařskými výkony - osobní ochrana je proto vyjma použití kondomů poměrně problematická. Nakažená osoba navíc dlouho o své infekci nemusí vědět.

Pro koho je určená vakcína proti žloutenkám (A+B), jedná se o určitou skupinu lidí nebo ji doporučujete každému?
Tři dávky vakcíny proti hepatitidě A+B poskytují dlouhodobou až doživotní imunitu a jsou rozumnou investicí do ochrany svého zdraví a zdraví svých blízkých. V propočtu na měsíc ochrany, kterou vakcíny poskytnou to je skutečně levná forma prevence. Nakažená osoba totiž nejvíce ohrozuje své nejbližší - vlastní rodinu, přátele, partnery, kolegy. K infekci může dojít např. i při zdravotních problémech s nutným ošetřením v zahraničí. Navíc virová hepatitida typu B může skončit velmi vážnými chronickými zdravotními komplikacemi až cirhózou nebo rakovinou jater s možnými smrtelnými následky.

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D.
odborný garant očkovacích center
www.ockovacicentrum.cz

Proč se očkovat, i když jedeme do zemí, které jsou blízké? Odpovídá MUDr. Jan Rutsch, vedoucí lékař Centra cestovní medicíny

V cestovní medicíně existují povinná a doporučená očkování. Očkování proti hepatitidám A a B patří mezi doporučená očkování a lze ho považovat za cestovatelský základ, protože žloutenky jsou rozšířené na celém světě. „Mnoho pacientů s hepatitidou typu A často nedokáže říct, kde se nemocí nakazili. Zdaleka nejde jen o špinavé či čisté ruce nebo cestu za exotikou. Nakazit se může i velmi čistotný člověk ve čtyřhvězdičkovém hotelu v běžných dovolenkových destinacích, a to klidně na jihu Evropy nebo u nás. Virus způsobující hepatitidu typu A je velmi odolný a vysoce infekční, a proto doporučuji očkování proti hepatitidám nejen do exotiky,“ vyvrací známé mýty o tzv. nemoci špinavých rukou MUDr. Rutsch.

MUDr. Jan Rutsch,
vakcínavedoucí lékař Centra cestovní medicíny

Plánujete cestu? Nemáte očkování proti žloutence? Využijte aktuální slevu!

Vakcína Twinrix Adult je nyní s 20% slevou

Více na www.bezpecnadovolena.cz

Reklama