Tématem nebezpečné žloutenky se na Žena-in zabýváme celý měsíc květen a červen. Vydali jsme zajímavé články, které se týkaly žloutenky a obraně proti této zákeřné nemoci. Víme, jak chránit naše děti, seznámili jsme vás se stránkami www.zloutenky.cz, kde se dozvíte další potřebné informace.

Pro úplnost jsme se ještě zeptali na tři důležité otázky odborníka - odborného garanta očkovacích center, aby nám na ně pro tento článek odpověděl.

Jak bychom se my, dospělí měli chránit před žloutenkou typu A i B? Nestačí nám očkování z dětství?
Očkování proti virové hepatitidě typu B má zdarma od státu jen nejmladší část dospělé populace. Vakcinace proti virové hepatitidě A by sice měla být samozřejmou investice do zdraví, ale z pohledu státu je brána jako nadstandard a není poskytována zdarma. Dnes však několik zdravotních pojišťoven na očkování přispívá nemalou částkou a speciální akci mají v této sezóně i některé očkovací centra (slevu až 1700 Kč pro vakcinaci dvou osob).

Jaká je prevence žloutenky?
Základní prevencí u typu A je důkladná hygiena rukou a včasné očkování. k tomu zejména při cestách do méně rozvinutého zahraničí je vhodné konzumovat výlučně důkladně tepelné upravené jídlo a vyhýbat se vodě a ledu do nápojů bez jistoty nezávadné pitné vody.
Virová hepatitida typu B se přenáší pohlavním stykem, injekcí, infuzí, transfuzí, invazivními lékařskými výkony - osobní ochrana je proto vyjma použití kondomů poměrně problematická. Nakažená osoba navíc dlouho o své infekci nemusí vědět.

očkování

Pro koho je určená vakcína proti žloutenkám (A+B), jedná se o určitou skupinu lidí nebo ji doporučujete každému?
Tři dávky vakcíny proti hepatitidě A+B poskytují dlouhodobou až doživotní imunitu a jsou rozumnou investicí do ochrany svého zdraví a zdraví svých blízkých. V propočtu na měsíc ochrany, kterou vakcíny poskytnou to je skutečně levná forma prevence. Nakažená osoba totiž nejvíce ohrozuje své nejbližší - vlastní rodinu, přátele, partnery, kolegy. K infekci může dojít např. i při zdravotních problémech s nutným ošetřením v zahraničí. Navíc virová hepatitida typu B může skončit velmi vážnými chronickými zdravotními komplikacemi až cirhózou nebo rakovinou jater s možnými smrtelnými následky.

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D.
odborný garant očkovacích center
www.avenier.cz | www.ockovacicentrum.cz

Další zajímavé články:

Reklama